SEYHAN BELEDİYESİ ÜRETTİĞİ GLÜTENSİZ ÜRÜNLERİ TANITTI

service

SEYHAN BELEDİYESİ ÜRETTİĞİ GLÜTENSİZ ÜRÜNLERİ TANITTI

Seyhan Belediyesi, ‘Seyhan Glütensiz’ adıyla üretilen ekmek, simit, grisini, kek, cupcake ve bisküviden oluşan glütensiz ürünlerin tanıtımını yaptı.

Belediyenin dezavantajlı konumdaki yurttaşların yaşamlarını kolaylaştırmaya yönelik olarak yürüttüğü hizmetler kapsamında üretilen glütensiz gıdaların tanıtımı, Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıyla yapıldı. Ürünlerin katılımcılara ikram edildiği toplantıda, Başkan Akif Kemal Akay, ürünleri zenginleştirmeye yönelik çalışmaları sürdürdüklerini kaydetti. 

Toplantıya; Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Şehmus Alparslan, Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Diyetisyeni Özgen Arı, belediye bürokratları ile glüten hassasiyetine sahip yurttaşlar ve aileleri katıldı.

Glüten hassasiyetinin zamanın en önemli sağlık sorunlarından biri olduğunu belirten Başkan Akay, “Zaten ekonomik sıkıntı içinde olan çoğu ailenin bu tarz bir beslenmeye maruz kalması oldukça ciddi bir sorundu. Bu ürünlerin fiyatlarını düşürmek temel amaçlarımızdan bir tanesiydi. Nitekim buna ait çalışmalarda sonuç almaya başladık” dedi.

Bir çölyak hastasının “Bamyanın içine bandıra bandıra ekmek doğramak çok büyük arzum. Bunu yapamıyorum” sözlerini hatırlatarak, ekonomik koşulları iyi olsa dahi glüten hassasiyeti taşıyan çok sayıda kişinin birçok şeyden mahrum kaldığını aktaran Akay, sözlerine şöyle devam etti:

“ÜRÜNLERİ ÇEŞİTLENDİRECEĞİZ”

“Önümüzdeki süreçlerde sadece glütensiz ürünleri üretmek değil, bunları çeşitlendirmek bizim temel amaçlarımız arasında. Bu nedenle ekimini yaptığımız yuka patatesi, stevia, spirulina gibi ürünler bu gıdaları zenginleştirmek için kullanmaya başladığımız şeyler. Bizler sonuçta bir yol açacağız, bir kapı aralayacağız. Güvenli gıda, gıda güvenilirliği konusunda bizlere yardımcı olursanız biz de bu yönde çalışmalarımızı sürdürürüz. Biz sizlerle varız.”

Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Diyetisyeni Özgen Arı ise “Bizler için çok ciddi bir problem olan, glüten hassasiyeti olan hastalarımıza çözüm ortağı olduğu için Seyhan Belediyesi’ne, Seyhan Belediyesi Başkanı Sayın Akif Kemal Akay’a çok teşekkür ediyoruz. Bizim için çok büyük bir problem hastalarımızın ürüne ulaşması, hele ki ekonomik problemi olan hastaların ürüne ulaşması ciddi bir problem. Bu noktada belediyenin bizlere çözüm ortağı olması oldukça mutluluk verici ve üniversite hastanesi olarak da elimizden gelen tüm desteği vereceğimize burada söz veriyorum” diye konuştu. 

 

 

 

SEYHAN BELEDİYESİ ÜRETTİĞİ GLÜTENSİZ ÜRÜNLERİ TANITTI

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!