Şimdi SEO İçin Bir Profesyonelle Çalışın

AdSense AMP Sitelerde de Sabit Reklam Yayınlamaya Başlıyor

featured
service

AdSense AMP Sitelerde de Sabit Reklam Yayınlamaya Başlıyor

AdSense AMP Sitelerde de Sabit Reklam Yayınlamaya Başlıyor

Google ürünleri arasında yayıncılar için can simidi olan, her reklamverenle tek tek anlaşma yapmadan tek bir merkezden binlerce reklam yayınlanmasını sağlayan AdSense AMP (Accelerated Mobile Pages) Hızlandırılmış mobil sayfalar için de sabit reklam yayınlayacağını duyurdu.

Geçtiğimiz yıl sabit reklamları kaldıran Google daha sonra sabit reklamları yeniden sunmaya başlamıştı. Bu değişikliğin üzerine ekleyerek Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) için de Sabit Reklamların 11 Nisan 2022 tarihi itibari ile aktif olacağını duyurdu.

Sabit Reklam Nedir?

Sabit reklamlar, kullanıcı ekranının kenarına dayalı olan ve kolayca kapatılabilen reklamlardır. Bu reklamlar çoğunlukla mobil cihazlarda yayınlanır ancak masaüstü bilgisayarlarda da görünebilir.

Bu reklamlar kullanıcı ekranının üst kısmında gösterilir. Kullanıcı deneyimini olumsuz yönde etkileyeceğini tespit etmemiz durumda sabit reklamları ekranın en alt kısmında gösteririz. Üst kısımda gösterilen sabit reklamlar yalnızca kullanıcılar ekranı yeterince aşağı kaydırdıktan sonra görünür. Bu sayede, sitenizdeki marka içeriği veya gezinme deneyimi hiçbir zaman etkilenmez.

Özellikle WordPress gibi premium temalarda görülen ve birbirini tetikleyen reklamlar bazen responsive olması durumunda üst üste gelme olasılığı olduğu için farklı reklam tetiklemesini engelleyebiliyor.

Bu sayfayı düşünürsek her iki yanda yer alan reklamlar ve başlık altındaki reklamlar sabit reklamlar. Head kısmının altındaki reklamı responsive olarak ayarladığımızda bazı reklamlar ortalanmıyor ve sap ve sol kule reklamların çıkmasına engel oluyordu. Bu yüzden sabit reklamlar pek çok tema ve yayıncı için vazgeçilmez oldu.

AdSense AMP için Sabit Reklamları, Google şu ifadelerle yayıncılara duyurdu;

AMP sitelerine sahip yayıncılardan gelen geri bildirimler doğrultusunda, AMP otomatik reklamları sabit reklamları destekleyecek şekilde güncelledik.

AMP sitenizde bu biçimi göstermek istemezseniz “AMP otomatik reklamlar” sayfasındaki denetimleri kullanarak bu seçeneği devre dışı bırakabilirsiniz. AMP sitenizde otomatik reklamları ayarlama hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu benim için ne anlama geliyor?

11 Nisan 2022’den itibaren AMP otomatik reklamları kullanıyorsanız sitelerinizde sabit reklamlar gösterilmeye başlayacak.

AMP gelirinizde artış görebilirsiniz.

Değişiklik, AdSense hesabınızda AMP otomatik reklamların etkinleştirildiği tüm sitelerde uygulanacaktır.

Bundan sonra ne yapmalıyım?

Bu değişikliğin sitelerinizde uygulanması için sizin herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

Hesabınızdaki “İçerik platformu” raporundan AMP sabit reklamlarının performansını kontrol edebilirsiniz.

AdSense AMP Sitelerde de Sabit Reklam Yayınlamaya Başlıyor

AdSense AMP Sitelerde de Sabit Reklam Yayınlamaya Başlıyor | Art’s Magazin | AdSense

AdSense AMP Sitelerde de Sabit Reklam Yayınlamaya Başlıyor

AdSense AMP Sitelerde de Sabit Reklam Yayınlamaya Başlıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!