Şimdi SEO İçin Bir Profesyonelle Çalışın

AdSense Hesabım Adres Doğrulama Nedeniyle Geçici Askıya Alındı Nasıl Düzeltirim?

featured
service

AdSense Hesabım Adres Doğrulama Nedeniyle Geçici Askıya Alındı Nasıl Düzeltirim?

AdSense Hesabım Adres Doğrulama Nedeniyle Geçici Askıya Alındı Nasıl Düzeltirim?

18 Haziran 2003’te yayına başlayan Google ürünü AdSense bugün dünyada dijital reklamcılık alanında neredeyse rakipsiz bir dev. Bu alanda dünya çapında bir dev olmak için kuralları net şekilde çizmek ve bu kuralları ve politikaları ayrımsız uygulayarak zirveyi korumak bu başarının sırrı.

AdSense adres doğrulama diğer adıyla PIN (Personel Identification Number) Kişisel Kimlik Numarası fiziki adresini doğrulamak için AdSense panelinizde beyan ettiğiniz adresinize Doğrulama eşiğine ulaştığınız zaman otomatik olarak gönderilen bir süreçtir.

Bu süreçte sistem sizin kazancınıza göre *Türkiye için 10 $’ın Türk Lirası karşılığına gelen kazanca ulaştığınızda sistem kayıtlı adresinize göre pin kodunu otomatik olarak basar, paketler ve gönderir. Bu lojistik süreç uluslararası olduğu için bir takip numarası yoktur. Pek çok kişiye ulaşır ama ulaşmayan kullanıcılar için de alternatif çözümler üretilmiştir.

PIN doğrulama nedir?

Hesapların güvenliğini korumak amacıyla, Google‘ın size herhangi bir ödeme gönderebilmesi için adresinizi doğrulamanız zorunludur. Kazançlarınız doğrulama eşiğine ulaştığında hesabınızın Ödemeler bölümündeki adrese postayla Kişisel Kimlik Numarası (PIN) gönderilir.

AdSense Pin Kodu Ulaşmadı Ne Yapmalıyım?

AdSense Pin gönderim sürecini şu şekilde planlamıştır;

  1. Ödeme eşiğini ulaşan (Türkiye için 10$) kullanıcıların pin kodu otomatik olarak basılır. Basıldıktan sonra 2 iş günü içerisinde postalanır. Bu zarfın size ulaşması için hedef süre 2-4 haftadır. Pin kodu size ulaştığında AdSense panelindeki Ödemeler>Doğrulama Kontrolü kırılımında yer alan kutuya 6 haneli kodu girerek doğrulama yaparsınız.
  2. 4 hafta içinde ulaşmayan yayıncılar yeni pin talebinde bulunabilir. Toplam 4 defa yeni pin gönderilir. Yeni pin talebinde bulunmanız eski pin kodunu değiştirmez. Yeni pin talebinizde ilk gönderilen Pin kodunun bir kopyası oluşturulur ve tekrar kayıtlı adresinize gönderilir. İlk kayıt sırasında hatalı bir adres girdiyseniz yeni pin talep etmeden önce adresinizi düzenleyebilirsiniz. Sadece Ülke bilgisi değişemez.
  3. 4 adet pin talebinde bulundunuz ama AdSense Pin Kodu adresinize ulaşmadı. Bu durumda e-devlet üzerinden alacağınız İkametgah Belgesi ile AdSense Pin Sorun Giderici kullanarak doğrulama yapabilirsiniz. Karekodlu belge almanız işleminizi hızlandıracak, optik sistemin okumasıyla doğrulama çok kısa sürede gerçekleşecektir.

AdSense Pin Kodu Neden Ulaşmaz?

Lojistik kaynaklı olarak ulaşmasa da yayıncıların hatalarından kaynaklı da AdSense Pin Kodunuz size ulaşmayabilir. AdSense için bu örnekleri şöyle özetleyebiliriz;

  1. Her Pin talebinde adres değişikliği
  2. Hatalı adres beyanı
  3. Kimlik doğrulaması yapılmaması
  4. 18 yaşından küçük olması

Siz her pin talebinde adresinizi değiştiriyorsanız, pin kodunuz size ulaşmayabilir. Bu durumu yaşamamak için en doğru süreç ikamet adresinizi e-devlet üzerinden alacağınız ikametgahla kontrol etmek olacaktır. Yerel yönetimler şehir planında değişikliğe gitmiş olabilir. Bu durumu en kolay anlamanın yolu resmi evrağı incelemek olacaktır.

AdSense, pin doğrulaması yapılması için mutlaka kimlik doğrulamasını *önşart olarak belirtmiştir. AdSense pin süreci otomatik olarak başlamış gözükse de pin koduna ulaşmak için mutlaka kimlik doğrulaması yapmanız gerekir.

*Kimlik Doğrulama şartı Türkiye için geçerlidir. Diğer ülkeler için bu makaleden kontrol edebilirsiniz.

AdSense Hesabım Adres Doğrulama Nedeniyle Geçici Askıya Alındı Nasıl Düzeltirim?

Bu Hataları Yapmayın!

AdSense pin doğrulama sürecinde yaygın görülen hatalardan birisi 3 kez pin kodunu hatalı girmektir. Pin kodu size ulaşmadan kesinlikle pin kodunu girmeyin. Size ulaşmayan pin kodunu 3 hakkınızda bulmak sayısalı tutturma ihtimaliyle hemen hemen aynıdır. Bu şansınız olduğunu düşünüyorsanız yasal şans oyunlarında şansınızı denemeniz daha kazançlı olacaktır.

3 kere hatalı girdiğiniz pin Tüm Reklam Yayınlarını Durduracaktır. Bu hatayı yapmak istemezsiniz.

Hesabınızı açarken bir işletme sahibi değilseniz mutlaka hesabınız bireysel olarak açın. İşletme hesabı açmanız durumunda doğrulamaları yapamazsınız ve kazançlarınızı alamazsınız. Açtığınız İşletme hesabını kapatarak yeni hesap açmanız gerekir. Ama bu hesap kapama süreci de hem şok meşakatli hem de uzun süreceği için kazanç kaybınız olacaktır.

Kesinlikle Kendi Reklamlarınıza Tıklamayın!

İnternette bir araştırma yaptığınızda zihni sinir çözümleri bulabilirsiniz. Bunların hepsini unutun. AdSense‘in tescilli ve dünya çağında kabul görmüş üzerinde her gün çalışılmaya devam eden bir algoritması var. Bu algoritmayı yenemeyeceğiniz gibi bir süre kazandığınızı da düşünebilirsiniz.

Yeni bir hesabınız olsun ya da uzun yıllar kullanmış olun burada hiç bir önemi yoktur. AdSense düzenli olarak tıklamaları ve trafiğinizi kontrol eder. Düzenden bahsettiğim belirli bir gün ya da tarih olarak düşünmeyin. Periyodik bir süreç olmasa da siz ödeme almadan önce mutlaka bir teyit süreci olur.

Normalde kendi yaptığınız münferit tıklamaları sistem anında algılar ve günlük kazancınızda düzenler. Bazen artan kazancınızın azaldığını görme sebebiniz bu ve bunun gibi sebeplerdir. Bu durum süreklilik hali almışsa ekosistemi korumak zorunda olan Google hesabınızı geçici olarak durdurabilir, askıya alabilir ya da tamamen iptal edebilir.

Bu durumu yaşamamak için trafiğinizi kontrol etmeniz, ani kazanç artışlarında sebebini araştırmanız önemlidir. Elbet her kazanç artışı bir yaptırım getirir algısı da doğru olmayacaktır. Sizin içeriklerinizden biri popüler olur ve ani artış gösterebilir. Bunu algılamak Google ürünlerinin görevidir.

Sosyal medyadan gelen trafiğiniz ikiye ayrılır. Sosyal Medyadan gelen trafikte organik ya da inorganik olarak tespit edilebilir. Yani siz özel bir gruba üye olduğunuzda içeride bir ajan aramanıza gerek yok. Google Analytics bu verileri kontrol edebilecek kadar zekidir. Sosyal Medyadan gelen trafik Organik Sosyal Medya diye geçiyorsa problem yok. Ama Sosyal Medya olarak geçiyorsa ya da Direct olarak görüyorsanız önlem almaya başlamanızı tavsiye ederim.

Tüm bu sistemler, algoritmalar ve çalışanlar aslında sizin içindir. Ekosistem ne kadar sağlıklı yürürse o kadar reklamveren güvenir, reklam verir ve o kadar yayıncı da reklam çeşitliliğine ulaşarak kazanç sağlar.

Burada yer almayan sorularınızın cevapları için AdSense Forumunda olacağız. Uzman arkadaşlarımla birlikte 7 gün 24 saat tamamen Türkçe desteği ücretsiz olarak sunuyoruz ve en doğru bilgiye ulaşmanız için deneyimleri paylaşıyoruz.

AdSense Hesabım Adres Doğrulama Nedeniyle Geçici Askıya Alındı Nasıl Düzeltirim?

AdSense Hesabım Adres Doğrulama Nedeniyle Geçici Askıya Alındı Nasıl Düzeltirim?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!