10 YIL SONRA MISIR’A DIŞİŞLERİ BAKANI DÜZEYİNDE İLK ZİYARET… ÇAVUŞOĞLU YARIN MISIR’A GİDECEK

featured
service

10 YIL SONRA MISIR’A DIŞİŞLERİ BAKANI DÜZEYİNDE İLK ZİYARET… ÇAVUŞOĞLU YARIN MISIR’A GİDECEK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Shoukry’nin daveti üzerine yarın Mısır’a resmi bir ziyaret yapacak. Çavuşoğlu’nun ziyareti 10 yıl sonra Türkiye’den Mısır’a dışişleri bakanı düzeyindeki ilk ziyaret olacak.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yarın Mısır’a gidecek. Bakanlık bugün, söz konusu ziyarete ilişkin, “Sayın Bakanımız, Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Shoukry’nin davetine icabetle 18 Mart tarihinde Mısır’a resmi bir ziyaret gerçekleştirecektir. Görüşmelerde, ikili ilişkilerimizin tüm boyutlarıyla ele alınması, ayrıca bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulması öngörülmektedir” açıklamasını yaptı.

Mısır Dışişleri Bakanı Shoukry 27 Şubat’ta, 11 ilde büyük bir yıkım ve çok sayıda can kaybına yol açan depremlerin ardından Suriye ve Türkiye’ye dayanışma ziyaretinde bulunmuştu. Suriye’deki temaslarının ardından Adana’ya geçen Shoukry Çavuşoğlu ile bir araya gelmişti. İki Bakan ardından, Mısır’dan gelen yardımları taşıyan geminin demirlendiği Mersin Limanı’na gitmiş ve orada ortak basın toplantısı düzenlemişti.

Mısır’da 2013’te darbe sonucu yaşanan hükümet değişimden sonra Kahire ve Ankara karşılıklı olarak Büyükelçilerini merkeze çekmişti. Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı Ankara’ya çağırılmış ve Mısır’ın son Türkiye Büyükelçisi Abdurrehman Salahaddin de istişarelerde bulunmak üzere Mısır’a çağırılmıştı. Dışişleri Bakanlığı, Salahaddin’in döndüğü gün Türkiye-Mısır ilişkilerinin maslahatgüzar düzeyine indirildiğini ve Mısır’ın Ankara Büyükelçisi Selahaddin’in “istenmeyen adam” ilan edildiğini duyurmuştu.

Büyükelçi Kararnamesi ile 9 yıl aranın ardından Nisan 2022’de Kahire’ye maslahatgüzar atanmasıyla, Türkiye ve Mısır ilişkileri yeniden gündeme gelmişti. Büyükelçi olarak atanan Salih Mutlu Şen, göreve Büyükelçi olarak değil, Maslahatgüzar olarak başlamıştı.

 

Art’s Magazin  Gündem

10 YIL SONRA MISIR’A DIŞİŞLERİ BAKANI DÜZEYİNDE İLK ZİYARET… ÇAVUŞOĞLU YARIN MISIR’A GİDECEK

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!