ALTI LİDERDEN ORTAK AÇIKLAMA: “TÜRKİYE’NİN 13. CUMHURBAŞKANI, ‘YETER! SÖZ MİLLETİNDİR’ DİYEN MİLLET İTTİFAKI’NIN ADAYI OLACAKTIR”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ALTI LİDERDEN ORTAK AÇIKLAMA: “TÜRKİYE’NİN 13. CUMHURBAŞKANI, ‘YETER! SÖZ MİLLETİNDİR’ DİYEN MİLLET İTTİFAKI’NIN ADAYI OLACAKTIR”

Altı siyasi parti genel başkanı, 11. Liderler zirvesi sürerken ardından ortak açıklama yaptı. Açıklamada; “Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı parlamenter sisteme inanmış, temel hak ve özgürlüklerin yanında, demokrasi aşıklarının adayı olacaktır. Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı, ‘Yeter! Söz Milletindir’ diyen Millet İttifakı’nın adayı olacaktır” ifadeleri kullanıldı.  

Altı siyasi parti genel başkanının 11. toplantısı İYİ Parti Genel Merkezi’nde yapıldı. Toplantı sürerken altı lider, ortak yazılı bir açıklama yaptı.  

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu imzalı açıklama şöyle:

Altı siyasi parti olarak ülkemizi aydınlığa çıkarmak için kararlılıkla sürdürdüğümüz işbirliği sürecinin on birinci toplantısını mübarek Regaip Kandili gününde İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener’in ev sahipliğinde gerçekleştirdik. Öncelikle milletimizin ve tüm İslam aleminin Regaip Kandili’ni kutlar, yüce Allah’tan nice kandillere huzurla erişmeyi niyaz ederiz.

“DIŞ DÜNYADA NEDENSE HER SEÇİM DÖNEMİNE DENK GELEN PROVOKASYONLARI DA DİKKATLE İZLİYORUZ”

Bugünkü toplantımızda öncelikle güncel gelişmeleri değerlendirdik. İsveç’te ve Hollanda’da kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e yapılan çirkin saldırıları bir nefret suçu olarak görüyor ve bunlara göz yuman hükümetleri de şiddetle kınıyoruz. Halkımızın hür iradesiyle seçim sandığına gidip ülkemizin kaderini belirleyeceği bu dönemde dış dünyada nedense her seçim dönemine denk gelen provokasyonları da dikkatle izliyoruz.

“ERDOĞAN’IN 14 MAYIS’TA YAPILACAK OLAN SEÇİMLERDE BİR KEZ DAHA ADAY OLMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR”

Türkiye, hukuksuzluk, kanunsuzluk ve başıbozuklukla hareket eden bir hükümet tarafından yönetilmektedir. Bu çerçevede, Anayasa ve kanunda hiçbir tereddüte yer vermeyecek kadar açık bir şekilde düzenlenmiş olan hükümler uyarınca, TBMM yenileme kararı almadığı müddetçe, Sayın Erdoğan’ın 14 Mayıs’ta yapılacak olan seçimlerde bir kez daha aday olması mümkün değildir. Cumhurbaşkanının, Anayasaya aykırı olarak üçüncü kez adaylığını ilan etmesi demokrasi tarihimize eklediği bir diğer kara sayfadır. Anayasa’yı yok sayan bu başıboşluğu kabul etmediğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.

“SEÇİME HAZIR OLDUĞUMUZU BELİRTMEK İSTERİZ”

Bununla beraber, Cumhuriyetimizin 100. yılında milletimizin bu hukuksuz düzene ‘Yeter’ cevabı vereceğinden emin olan bizler, Sayın Erdoğan’ın 14 Mayıs’ta yapmayı planladığı seçime halkımızdan aldığımız destekle, kendimize olan inancımızla ve ülke sevdamızla hazır olduğumuzu belirtmek isteriz.

“ÜSTÜNLERİN HUKUKU ANLAYIŞIYLA HAREKET EDEN CUMHUR İTTİFAKI DEĞİL, HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE İNANAN MİLLET İTTİFAKI KAZANACAKTIR”

Seçim ne zaman yapılırsa yapılsın üstünlerin hukuku anlayışıyla hareket eden Cumhur İttifakı değil, hukukun üstünlüğüne inanan Millet İttifakı kazanacaktır. İktidar kaybettiği halk desteğini her tür hukuksuzlukla kapatmaya çalışsa da biz bu oyunu milletimizden aldığımız destekle bozacağız ve Türkiye’yi özgürlükçü demokratik bir hukuk devleti yapacağız. Bu tek adam düzenini sandıkta milletimizin iradesi ile değiştirmek için hodri meydan diyoruz!

“ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ ÖNERİSİ, BAŞÖRTÜLÜ KADININ ‘DİNİ İNANCINI’ SORGULAYAN ŞEKİLDE KALEME ALINMIŞTIR”

Ayrıca, Cumhur İttifakı’nın TBMM’ye sunduğu başörtüsü ile ilgili anayasa değişikliği önerisi, başörtülü kadının ‘dini inancını’ sorgulayan şekilde kaleme alınmıştır. Başörtülü kadını korur gibi yapan bu madde aslında tam tersi sonuçlar doğuracak niteliktedir. Kadının kıyafet özgürlüğü ile başörtüsü kullanmasının amacını sorgulayan bu ifadeyi metinden çıkaran bir değişiklik önergesi verilmiştir. Son derece açık bir biçimde başını örten veya örtmeyen kadınlara tam bir anayasal güvence getirecek olan bu önerge Cumhur İttifakı tarafından reddedilmiştir. Bu, Cumhur İttifakı’nın her zaman yaptığı gibi samimiyetsiz bir şekilde kadınların başörtüsü hakkını siyasi istismar ve ranta dönüştürme amacını ortaya koymaktadır.

“GEÇİŞ SÜRECİNİN YOL HARİTASINI, CUMHURBAŞKANI ADAYINI BELİRLEME SÜRECİYLE BERABER NİHAİ DEĞERLENDİRME SONRASI KAMUOYUYLA PAYLAŞACAĞIZ”

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi devletimiz için bir beka sorunu haline gelmiştir. Bir kişinin iradesiyle millet iradesinin yok sayılması devletin bir şahısla özdeşleştirilmesinin açık bir göstergesidir. Bugünkü toplantımızda seçimi kazanmaya ve ülkemizi halkımızın büyük bir teveccüh gösterdiği güçlendirilmiş parlamenter sistemle yönetmeye dair çok somut adımlar attık. Tamamlama aşamasına geldiğimiz Geçiş Sürecinin Yol Haritasını, Cumhurbaşkanı adayını belirleme süreciyle beraber nihai değerlendirme sonrası kamuoyuyla paylaşacağız.

“ORTAK POLİTİKALAR MUTABAKAT METNİ KONUSUNDA DA ANLAŞMA SAĞLADIK”

Bu toplantımızda 30 Ocak’ta kamuoyuyla paylaşacağımız Ortak Politikalar Mutabakat Metni konusunda da anlaşma sağladık. Yoksullukla mücadeleden kadın haklarına, siber güvenlikten siyasi etik yasasına, kamuda israfla mücadeleden tersine beyin göçüne, savunma sanayinden afet yönetimine, mesleki eğitimden konut ve barınma krizine, uyuşturucuyla mücadeleden esnafımızın sorunlarına, sınır politikamızdan tarıma kadar ülkemizin öncelikli konuları için hazırladığımız somut hedef, politika ve projeleri dokuz ana başlık ve yetmiş beş alt başlıkta topladık. Bu mutabakat metni, Türkiye’nin her alanda artan sorunlarını Millet İttifakı’nın çözeceğinin de ispatıdır.

“CUMHURBAŞKANI ADAYINI BELİRLEME KONUSUNDA ALTI SİYASİ PARTİNİN İSTİŞARE, UZLAŞI VE HALKIN TERCİHLERİNİ YANSITACAK ŞEKİLDE ÇALIŞTIĞINI BURADAN DUYURMAK İSTERİZ”

Toplantımızda son olarak Millet İttifakı’nın seçeceği Cumhurbaşkanı adayını nasıl belirleyeceğimizi de konuştuk. Cumhurbaşkanı adayını belirleme konusunda altı siyasi partinin istişare, uzlaşı ve halkın tercihlerini yansıtacak şekilde çalıştığını buradan duyurmak isteriz.

“BİLİYORUZ Kİ BU TÜRKİYE’NİN KADER SEÇİMİDİR”

Halkımız, ülkemizin hak ettiği refaha ulaşma ve yeniden demokratikleşme ümidini altı partinin birliğinde görmektedir. Bu da bize tarihi bir görev yüklemektedir. Biliyoruz ki bu Türkiye’nin kader seçimidir. Halkımız canını, malını, geleceğini, medeni, hür ve refah içinde bir Türkiye’de nefes alma ümidini bize emanet etmiştir.  Halkımız müsterih olsun, altı parti bu görevi layıkıyla tamamlayacaktır.

Bir kez daha ilan ediyoruz ki; Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı parlamenter sisteme inanmış, temel hak ve özgürlüklerin yanında, demokrasi aşıklarının adayı olacaktır. Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı, ‘Yeter! Söz Milletindir’ diyen Millet İttifakı’nın adayı olacaktır.

BİR SONRAKİ TOPLANTI 13 ŞUBAT’TA

Bir sonraki toplantımız Saadet Partisi Genel Başkanı Sayın Temel Karamollaoğlu’nun ev sahipliğinde, 13 Şubat 2023 Pazartesi günü yapılacaktır.

 

 

 

 

Art’s Magazin  Gündem

ALTI LİDERDEN ORTAK AÇIKLAMA: “TÜRKİYE’NİN 13. CUMHURBAŞKANI, ‘YETER! SÖZ MİLLETİNDİR’ DİYEN MİLLET İTTİFAKI’NIN ADAYI OLACAKTIR”

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!