Şimdi SEO İçin Bir Profesyonelle Çalışın

Ankara Üniversitesi Öğrencileri, Arkadaşları E.M.’nin Bıçaklı Saldırıya Uğraması ve Üniversite Yönetiminin Sessiz Kalmasını Protesto Etti

service
Ankara Üniversitesi Öğrencileri, Arkadaşları E.M.nin Bıçaklı Saldırıya Uğraması ve Üniversite Yönetiminin Sessiz Kalmasını Protesto Etti

Ankara Üniversitesi Öğrencileri, Arkadaşları E.M.’nin Bıçaklı Saldırıya Uğraması ve Üniversite Yönetiminin Sessiz Kalmasını Protesto Etti

Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde kadın öğrenciler, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencisi bir kadının aynı fakültenin öğrencisi olan Necip Mert Yalçın tarafından bıçaklanması ve üniversite yönetiminin konu ile ilgili açıklama yapmamasını fakülte önünde protesto etti. Kadınlar, “Şu ana kadar sessizliğini koruyan rektörlüğün de bizlerle görüşmeyi reddeden dekanlığın da tarafı bellidir. Sussalar da kaçsalar da biz haykırıyoruz, sorumlusunuz” açıklamasını yaptı.

Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü öğrencisi kadınlar, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencisi bir kadının, 11 Ocak günü aynı okulun öğrencisi olan Necip Mert Yalçın tarafından bıçaklanması ve üniversite yönetiminin konu ile ilgili açıklama yapmamasını Siyasal Bilgiler Fakültesi önünde protesto etti.

Protestoya kampüste okuyan öğrencilerin yanında akademisyenler de katıldı. Yaşananları protesto eden kadın öğrencilerin yaptığı açıklama şöyle:

“11 Ocak gecesi kütüphaneden çıkan kadın sıra arkadaşımız, kendisini sistematik olarak taciz eden SBF İşletme 4’üncü sınıf öğrencisi Necip Mert Yalçın isimli erkek tarafından önü kesilerek kesici aletle saldırıya uğradı. Şu an yoğun bakımda olan arkadaşımızın durumu neyse ki iyiye gidiyor ancak biz artık kadın arkadaşlarımızın erkeklerin saldırılarından hayatta kalmasına sevinmek zorunda olmak istemiyoruz. Artık yeter! Kampüste, evde, işyerinde, sokakta ya da her neredeysek tehdit-taciz altında, korkuyla yaşamak istemiyoruz. Yaşamayacağız da çünkü biliyoruz; şiddetin karşısında dayanışmamız var. Ne yalnızız ne de çaresiz.

“SESSİZLİĞİNİ KORUYAN REKTÖRLÜĞÜN DE BİZLERLE GÖRÜŞMEYİ REDDEDEN DEKANLIĞIN DA TARAFI BELLİDİR. SUSSALAR DA KAÇSALAR DA BİZ HAYKIRIYORUZ, SORUMLUSUNUZ”

Saldırının üzerinden şu ana kadar sessizliğini koruyan rektörlüğün de bizlerle görüşmeyi reddeden dekanlığın da tarafı bellidir. Sussalar da kaçsalar da biz haykırıyoruz, sorumlusunuz. Bugüne kadar kampüste erkek şiddetiyle mücadele etmeyen, gerici-faşist çetelere göz yuman yönetime karşı da mücadeleyi büyütüyoruz.

“BİZLER KADIN DÜŞMANLARINA KARŞI EVDE, SOKAKTA, İŞ YERLERİMİZDE, KAMPÜSLERİMİZDE MÜCADELE VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Bizler Necip Mert Yalçın’ın kimlerden cesaret aldığını biliyoruz. Necip Mert Yalçın da diğer kadın düşmanları gibi İstanbul Sözleşmesi’ni bir gecede fesheden, kadın düşmanlarını cezasızlıkla ödüllendiren, kadının yaşam hakkı başta olmak üzere birçok hakkını gasp eden erkek egemen iktidardan güç alıyor. Bizler kadın düşmanlarına karşı evde, sokakta, iş yerlerimizde, kampüslerimizde mücadele vermeye devam edeceğiz. Güvenli kampüsleri yine biz kadınlar inşa edeceğiz.

“ÜNİVERSİTEDEN SOKAĞA İSYANI ÖRGÜTLÜYORUZ, YAKANIZDAYIZ”

İstanbul Sözleşmesi’nden bir gecede çıkan siyasi iktidar, ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ derslerini kaldıran YÖK, cezasızlıkla failleri cüretlendiren erkek yargı… hepiniz sorumlusunuz, üniversiteden sokağa isyanı örgütlüyoruz, yakanızdayız. Kolluk, yargı, üniversite yönetimi el birliğiyle kadın katliamını örgütlerken bizler, Cebecili kadın ve LGBTİ artılar olarak kampüsümüzde ve var olduğumuz her yerde yaşamlarımızı savunuyoruz.

“FAİL NECİP MERT YALÇIN’IN ÜLKÜ OCAKLARI İLE İLİŞKİSİ ORTADADIR”

Mülkiye Teşkilatı isimli faşist güruh inkar etse de fail Necip Mert Yalçın’ın ülkü ocakları ile ilişkisi ortadadır. İpek Er’i intihara sürükleyen Musa Orhan, Aleyna Çakır’ı katleden Ümitcan Uygun, çocuk istismarından beraat ettirilen Cihan Kayaalp, MHP ile bağlantısını bildiğimiz kadın düşmanlarından yalnızca birkaçı. Nitekim İranlı Mahsa Amini’nin katledilmesinden sonra okulda örgütlediğimiz eylem yine kadın düşmanı ülkücü-faşist çetelerce engellenmeye çalışılmıştı. Kendilerini kadın düşmanlığına adamış bu güruhun, içlerinden ifşa olan failleri ne kadar hızlı tasfiye ettiğini biliyoruz, inkar etmelerini bekliyorduk zaten ancak nafile. Kim olduğunuz ne olduğunuz besbelli; ne aldatmacalarınıza kanarız ne de üniversitelerimizi size bırakırız. Bir avuç faşiste karşı kampüsünü savunan üniversiteli kadın ve LGBTİ artılar olarak tam karşınızdayız.

“FAİLİN CEZALANDIRILMASINDAN, KAMPÜSLERİN GÜVENİ HALE GETİRİLMESİNE TÜM SÜRECİN TAKİPÇİSİ VE BİZZAT UYGULAYICISIYIZ”

İçiniz ürpersin, iki elimiz yakanızda. Failin cezalandırılmasından, kampüslerin güveni hale getirilmesine tüm sürecin takipçisi ve bizzat uygulayıcısıyız. Kadınlar olarak, her kadının yaşam hakkını savunmaya devam edeceğiz. Yönetim bizimle görüşmeyi reddetmişti ama buradan duyuralım, kadınların şartları var. Fail Necip Mert Yalçın’ın okulla ilişiği kesilsin. Olay bütün yönleriyle etkin soruşturulsun ve sorumlular cezalandırılsın. Bir kadının daha kirpiğini yere düşürtmeyeceğiz.”

Protestonun ardından öğrenciler Ankara üniversitesi Hukuk Fakültesi önünde bildiri dağıttı. Özel güvenlik, bildiri dağıtan öğrencilere müdahale etti.

 

Art’s Magazin  Gündem

Ankara Üniversitesi Öğrencileri, Arkadaşları E.M.’nin Bıçaklı Saldırıya Uğraması ve Üniversite Yönetiminin Sessiz Kalmasını Protesto Etti
Ankara Üniversitesi Öğrencileri, Arkadaşları E.M.’nin Bıçaklı Saldırıya Uğraması ve Üniversite Yönetiminin Sessiz Kalmasını Protesto Etti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!