BAĞ-KUR PRİMİNİ YATIRAMAYAN ESNAF, EMEKLİLİĞİ HAYAL OLARAK GÖRÜYOR: “BİZ KARNIMIZI DOYURAMIYORUZ, NE BAĞ-KUR’U”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BAĞ-KUR PRİMİNİ YATIRAMAYAN ESNAF, EMEKLİLİĞİ HAYAL OLARAK GÖRÜYOR: “BİZ KARNIMIZI DOYURAMIYORUZ, NE BAĞ-KUR’U”

Haber: DİLAN KUTLU- Kamera: DURSUN ALKAYA

Yıllarca çalışan ancak BAĞ-KUR primini yatıramayan esnaf, emekliliği hayal olarak görüyor. Esnafın BAĞ-KUR primi 2023 yılında 2 bin 952 TL’ye çıktı. Ankara Demetevler’de pazarcılık yapan bir esnaf, “Ne BAĞ-KUR’u ya. Biz karnımızı doyuramıyoruz. 12 yıldır BAĞ’KUR’umu ödemiyorum. 52 yaşındayım şu anda emekli olmam lazımdı” dedi. 17 yıldır pazarcı olarak çalışan Yüksel Işık ise, “Aldığımız para eve yetiyor. BAĞ-KUR’a yetmiyor. Sigortalı bir iş bile düşünüyorum. Bu şartlarda sigortalı bir iş daha iyi” diye konuştu.

En düşük emekli maaşının 7 bin 500 TL’ye çıkarılması ve EYT’ye başvurular arttıkça BAĞ-KUR’lu esnaf emekliliği hayal olarak görüyor. Esnafın 2022 yılında bin 908 lira olan BAĞ-KUR primi, 2023 yılında 2 bin 952 TL oldu. 9 bin gün primini yatırabilen esnaf en düşük emekli maaşıyla emekliliğe ayrılabiliyor. Emeklilik hayalini bir kenara bırakan esnaf, ödeyemediği için BAĞ-KUR prim miktarını bile tam olarak bilmiyor.

Ankara Demetevler’de pazarcı esnafının birçoğu BAĞ-KUR primini yatıramadığını ANKA Haber Ajansı’na anlattı.

“ALDIĞIMIZ PARA EVE YETİYOR, BAĞ-KUR’A YETMİYOR”

17 yıllık pazarcılık yapan Yüksel Işık, BAĞ-KUR primini yatıramadığını söylüyor. Kirada kaldığını, bir çocuk babası olduğunu belirten esnaf Işık, birçok pazarcının BAĞ-KUR primlerini yatıramadıklarını belirterek ANKA’ya şöyle konuştu:

“Sigortasız çoğu esnaf. Geçim zor. Aldığımız para eve yetiyor. BAĞ-KUR’a yetmiyor. Sigortalı bir iş bile düşünüyorum. Bu şartlarda sigortalı bir iş daha iyi. Aldıkları maaş buradan daha yüksek. Kira 2,5 bin lira ödüyorum ama işin tersi benim de ev sahibim EYT’li olduğu için bu ay evine dönecek. Şu anda ben de ev bulamıyorum. En kötü 5 bin liradan aşağı ev bulamıyorum. Aylık kazancım asgari ücretin altında diyebilirim. Ben burada yevmiyeciyim. Sigortanı, BAĞ-KUR’unu yatıramıyorsun. BAĞ-KUR’u yatıramıyoruz. Ancak kendimizi idare ediyoruz.”

Pazarcı Mehmet Akbilen ise şunları söyledi:

“Oradan buraya bir kamyon 15 bin TL’ye geliyor. Bunun işçiliği, paketlemesi var. Hale geliyor ben bir de halden alıyorum ona kar veriyorum. Ona bir de kendi karımı koyuyorum. Günlük buranın en kötü 500 TL masrafı var. Bir işçi burada bin TL’ye mal oluyor. İki sene önce 15-16 TL olan poşet bu yıl 45-50 lira arası. Bunlar hep masraf. Zaten sigorta yok. İşçi, sigorta istiyor senden. 50 lira da sigorta farkı veriyorsun. Bir yevmiye 500 liradan aşağı değil. 18 saat çalışıyor 500 lira da para değil. Masrafımızı kurtarmıyor bizi, marketlerle rekabet edemiyoruz. Halde onlara çifte standart uyguluyorlar. Halde kasalardan bizden para alıyorlar. Onlardan almıyorlar. Küçük esnaf tarih olacak. Gidecek onların çatısı altında asgari ücretli çalışacak durum onu gösteriyor.”

Kazanamadığı için BAĞ-KUR primini de ödeyemediğinden sitem eden Akbilen, “İki tane çocuk var. Onların aylık bin TL masrafları var. Dün hesapladık aylık 500 TL sadece okulda içtikleri süt. İhracat olmadığından fiyatlar bu. İhracatı seçim ayağına biraz kısıtladı sayın cumhurbaşkanımız. Niye yapıyor? Seçim geldi piyasayı biraz ucuz gösterecek” diye konuştu.

“NE BAĞ-KUR’U YA. BİZ KARNIMIZI DOYURAMIYORUZ”

Borcunun gırtlakta olduğunu işaret eden bir pazarcı esnaf, “Ne BAĞ-KUR’u ya. Biz karnımızı doyuramıyoruz. BAĞ-KUR ceza geldi, üst üste binmiş. 12 yıldır BAĞ’KUR’umu ödemiyorum. Ben 52 yaşındayım şu anda emekli olmam lazımdı” dedi.

 

Art’s Magazin  Gündem

BAĞ-KUR PRİMİNİ YATIRAMAYAN ESNAF, EMEKLİLİĞİ HAYAL OLARAK GÖRÜYOR: “BİZ KARNIMIZI DOYURAMIYORUZ, NE BAĞ-KUR’U”

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!