• İmsak 05:12
  • Güneş 06:40
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:47
  • Akşam 19:36
  • Yatsı 20:58
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2023 - İstanbul

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU: 2023 YILI, 20 SENEDİR İNŞA ETTİĞİMİZ DEV ESERLERLE TÜRKİYE YÜZYILI’NIN İŞARET FİŞEĞİ OLACAK

service

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU: 2023 YILI, 20 SENEDİR İNŞA ETTİĞİMİZ DEV ESERLERLE TÜRKİYE YÜZYILI’NIN İŞARET FİŞEĞİ OLACAK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TBMM Genel Kurulu’nda, “Geçen yıl burada, gazi Meclis’imizde sizlere taahhütte bulunduk. Bütünsel kalkınmamıza en büyük desteği verecek, ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında hak ettiği yere yükseltecek 2022 projelerimizi anlattık. Sonrasında da 5 bine yakın şantiye ve hizmet noktamızda, 700 binden fazla çalışma arkadaşımızla gece gündüz çalıştık. Ve bizi Türkiye Yüzyılı’na ulaştıracak eserlerimizi bir bir inşa ettik. 2023 yılı ise Cumhuriyet’imizin 100. kuruluş yıl dönümü olmasının yanı sıra, 20 senedir inşa ettiğimiz dev eserlerle Türkiye’mizin geleceğinin, Türkiye Yüzyılı’nın işaret fişeği olacak” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda bugün Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ile bağlı kuruluşların bütçeleri görüşülüyor. Genel Kurul’da yürütme adına söz alan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, özetle şunları söyledi:

“BUGÜNE KADAR TOPLAM 345,1 KM KENT İÇİ RAYLI SİSTEM HATTINI TAMAMLAYIP MİLLETİMİZİN HİZMETİNE SUNDUK”

2003 yılından bu yana, ulaşım ve haberleşme alanında ürettiğimiz projeleri, 1 trilyon 653 milyar liranın üzerinde yatırım yaparak hayata geçirdik. Ulaştırma ve haberleşme alanındaki bu yatırımlarımızla 18 milyondan fazla vatandaşımıza iş imkanı sunduk. Ülkemizin üretimine 1 trilyon 139 milyar dolarlık katkıda bulunduk. Gayrisafi Yurt İçi Hasıla’ya katkımız 548,5 milyar dolara ulaştı.

İstanbul’da Marmaray, Ankara’da Başkentray, İzmir’de İZBAN, Gaziantep’te GAZİRAY başta olmak üzere, bugüne kadar toplam 345,1 km kent içi raylı sistem hattını tamamlayıp milletimizin hizmetine sunduk. Bölünmüş yol ağımızı 6 bin 100 km’den 29 bin kilometreye çıkardık. Son 20 yılda araç sayısı 8 milyondan 26 milyona yükselmesine rağmen trafik sıkışıklığı çok daha az.

Haberleşmede çok güçlü bir altyapı tesis ettik. Dijitalleşmeye hız kazandırdık. E-Devlet’i kullanan vatandaşlarımızın sayısı 60 milyonu aştı. Haberleşmede sektör büyüklüğümüzü yıllık bazda yüzde 41 daha artırdık, 266 milyar TL’ye ulaştırdık. Mobil abone sayımız 91 milyona ulaştı. 4,5G hizmeti alan abone sayımız 83,4 milyonun üstünde. 2003 yılında 23 bin olan geniş bant abone sayısı bugün 91,3 milyon.

“KANAL İSTANBUL İLE ULAŞIM SEKTÖRÜ VE DENİZCİLİK ALANINDA YENİ BİR ÇAĞIN KAPISINI ARALAMAYA HAZIRLANIYORUZ”

Dünya deniz taşımacılığına yeni bir soluk getirecek, Türkiye’nin denizlerdeki lojistik hâkimiyetini artıracak Kanal İstanbul ile ulaşım sektörü ve denizcilik alanında yeni bir çağın kapısını aralamaya hazırlanıyoruz. Türkiye, AK Parti iktidarında hayata geçirilen ulaşım politikaları ve faaliyetleriyle dünyada havacılık sektöründe en hızlı gelişen ülke olmuştur. Havalimanı sayımızı 26’dan 57’ye çıkardık. Havacılığa yaptığımız yatırımlar ve bu alandaki düzenlemeler sayesinde, dünya ortalamasının çok üzerinde büyüme performansı gösterdik.

Geçen yıl burada, gazi Meclis’imizde sizlere taahhütte bulunduk. Bütünsel kalkınmamıza en büyük desteği verecek, ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında hak ettiği yere yükseltecek 2022 projelerimizi anlattık. Sonrasında da 5 bine yakın şantiye ve hizmet noktamızda, 700 binden fazla çalışma arkadaşımızla gece gündüz çalıştık. Ve bizi Türkiye Yüzyılı’na ulaştıracak eserlerimizi bir bir inşa ettik. 2023 yılı ise Cumhuriyet’imizin 100. kuruluş yıl dönümü olmasının yanı sıra, 20 senedir inşa ettiğimiz dev eserlerle Türkiye’mizin geleceğinin, Türkiye Yüzyılı’nın işaret fişeği olacak.

Yaptığımız yatırımlar sayesinde, sadece 2021 yılında yakıttan, zamandan, araç bakım ve işletme maliyetlerinden toplam 28 milyar dolar tasarruf elde ettik. Devlet aklıyla yaptığımız planlamalarımız ve altyapı çalışmalarımız sayesinde trafik kazaları yüzde 82 azaldı. Yatırımlarımız, her yıl ortalama 13 bin 100 vatandaşımızın hayatını kurtarıyoruz.”

Art’s Magazin  Gündem

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU: 2023 YILI, 20 SENEDİR İNŞA ETTİĞİMİZ DEV ESERLERLE TÜRKİYE YÜZYILI’NIN İŞARET FİŞEĞİ OLACAK

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!