• İmsak 05:12
  • Güneş 06:40
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:47
  • Akşam 19:36
  • Yatsı 20:58
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2023 - İstanbul

ÇOCUK İSTİSMARININ ARAŞTIRILMASI KOMİSYONU TOPLANDI, SAHA ARAŞTIRMASI KARARI ALDI

service

ÇOCUK İSTİSMARININ ARAŞTIRILMASI KOMİSYONU TOPLANDI, SAHA ARAŞTIRMASI KARARI ALDI

TBMM Çocuk İstismarının Araştırılması Komisyonu, görev dağılımını yaptığı ilk toplantısının ardından bugün ikinci toplantısını yaptı. Alınan karara göre öncelikle saha çalışmaları yürütülecek, ardından kurum temsilcileri ve uzmanların görüşleri dinlenecek.

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını 6 yaşındayken yine cemaat içerisinde 1998 yılında ‘imam nikahıyla evlendirmesi’ ve bu çocuğun yıllar sonra yetişkin olarak yaptığı suç duyurusunun ancak 2 yıl sonra davaya dönüşebilmesi kamuoyuna yansımış büyük tepki çekmişti. TBMM’de grubu bulunan partilerin ortak önergesi ile TBMM Çocuk İstismarının Araştırılması Komisyonu kurulmuştu.

Bu olayın araştırılarak benzer olayların yaşanmaması ve her türlü çocuk istismarının önlenmesi için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, AK Parti Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu başkanlığında toplandı. Komisyon bugün çalışma takviminin ve çalışma usullerinin görüşülmesi, komisyona davet edileceklerin kurum ve kuruluşların tespit edilmesi, komisyonda görevlendirilecek uzmanların belirlenmesi konularını görüştü.

Komisyon Başkanı Cengiz Aydoğdu komisyonun açılış konuşmasında şunları söyledi:

“Bu komisyon Türkiye için çok hassas, belki de geleceğimiz diye düşündüğümüz en hassas konusu çocuk konusu. Çocuğu istismar edebilecek her muhatapla ilgili burada bir çalışma yapacağız. Bizim için ümit verici olan bütün arkadaşlarımız aynı kanaatleri taşıyor. Hepimiz bu konunun ne kadar hassas olduğu ve siyasetin günlük çekişmelerinin dışında neslimizin mukadderatıyla ilgili bir konu olduğunu, el birliğiyle çalışacağımızı ve komisyonda bu konuda siyasi partilerimizin başka siyasi sahalarda takip ettiği tezlerle ilgili bir tavır alış olmayacak.”

Komisyon çalışmalarına önümüzdeki hafta belirlenecek program neticesinde saha çalışmasıyla başlayacak. Saha çalışmalarının ardından kurum temsilcileri ve uzmanların görüşleri dinlenecek.

NE OLMUŞTU?

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını 6 yaşındayken yine cemaat içerisinde 1998 yılında ‘imam nikahıyla evlendirmesi’ ve bu çocuğun yıllar sonra yetişkin olarak yaptığı suç duyurusunun ancak 2 yıl sonra davaya dönüşebilmesi kamuoyuna yansımış büyük tepki çekmişti. İddianame İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Baba Yusuf Ziya Gümüşel, anne Fatma Gümüşel ve imam nikahlı eş Kadir İstekli hakkında ‘Zincirleme şekilde çocuğun istismarı’ suçundan dava açıldı. Mahkeme, 30 Ocak 2023 tarihine duruşma günü verdi. Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli 15 Aralık’tan bu yana tutuklular.

 

 

Art’s Magazin  Gündem

ÇOCUK İSTİSMARININ ARAŞTIRILMASI KOMİSYONU TOPLANDI, SAHA ARAŞTIRMASI KARARI ALDI

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!