Şimdi SEO İçin Bir Profesyonelle Çalışın

DURSUN ATAŞ: “3,8 TRİLYON LİRALIK BORÇ 85 MİLYON VATANDAŞIMIZA CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN YÜZÜNCÜ YIL HEDİYESİDİR, HAYIRLI OLSUN”

service

DURSUN ATAŞ: “3,8 TRİLYON LİRALIK BORÇ 85 MİLYON VATANDAŞIMIZA CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN YÜZÜNCÜ YIL HEDİYESİDİR, HAYIRLI OLSUN”

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, TBMM Genel Kurulu’nda; “Ne yazık ki Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü yılına yakışmayan bir bütçe ile karşı karşıyayız. AKP yüzüncü yılında Türkiye Cumhuriyeti’ni uçurum kenarında, iflasın eşiğinde bir ülke haline getirmiştir. 2019 yılında 1,3 trilyon lira olan borç stoku, 3 yılda 3 kat artarak bugün 3,8 trilyon liraya çıkmıştır. Bu borç 85 milyon vatandaşımıza Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yüzüncü yıl hediyesidir, hayırlı olsun” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda, bugün 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’nin maddeleri üzerindeki görüşmeler devam ediyor. Teklifin 6. Maddesi üzerinde söz alan İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş şunları söyledi:

“HER BÜTÇEDE MİLLET DAHA DA FAKİRLEŞİYOR, YANDAŞLAR İSE DAHA DA ZENGİNLEŞİYOR”

“Vatandaştan tamamen kopmuş, faizden, hazine garantilerden, yandaşlardan, vergilerden millete yer kalmamış bu bütçe, ucube partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin 5’inci bütçesidir. Bütün yetkilerin tek adamda toplandığı bu ucube partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin her bütçesinde şunu net bir biçimde görüyoruz: Yönetemiyorlar. Her bütçede millet daha da fakirleşiyor, yandaşlar ise daha da zenginleşiyor.

Bu ucube hükümet sistemini getirirken ‘ekonomi şahlanacak’ diye milleti aldattılar, 4 buçuk yıl geride kaldı. Dolar 4,60 liraydı bugün 18,60 lira oldu tam 14 lira arttı. Euro 5,30 liraydı bugün 19,80 lira oldu tam 14,5 lira arttı. ‘Ekonomi şahlanacak’ deyip Türk lirasını değer kaybında dünya birincisi yaptılar. Üstelik gözleri ışık saçan Hazine ve Maliye Bakanı dün, ‘Türk lirasının değerini en alt seviyeye düşürdük’ diye övündü.

“‘YÜZDE 5’ DEYİP BU MİLLETE YÜZDE 170’LERİ GÖSTERDİLER”

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçince, ‘enflasyonu yüzde 5’e düşüreceğiz’ dediler. Tek adam rejimine geçildiği gün yıllık enflasyon yüzde 15,39’du bugün TÜİK’e göre yüzde 84,39 gerçek ise yüzde 170,7’dir. ‘Yüzde 5’ deyip bu millete yüzde 170’leri gösterdiler. Enflasyondan bir canavar yaratıp milleti de önüne attılar. Dünya enflasyon liginde Türkiye’yi birincilik koltuğuna oturttular.

‘2023 yılında yıllık gayrisafi yurt içi hasılayı 2 trilyon dolara çıkaracağız, dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi arasına gireceğiz, kişi başına düşen milli geliri 25 bin doların üzerine çıkaracağız.’ Yaparsa bunu AKP yapar dediniz. 2023’e kaldı 16 gün seçime kaldı 6 ay peki ne yaptınız hemen söyleyeyim; ‘2 trilyon olacak’ dediğiniz gayrisafi yurt içi hasıla 2021 yılında 800 milyon dolar, yılın ilk üç çeyreğinde sadece 640 milyon dolar oldu. Tebrikler söz verdiğinizin yarısına bile ulaşamadınız. Dünyanın ilk 10 büyük ekonomisine girmekte hayal oldu. 2000 yılında 16’ncı büyük ekonomi olan ülkemizi ilk 20’nin dahi dışına çıkardınız tebrikler.

“KİŞİ BAŞINA MİLLİ GELİR SIRALAMASINDA TÜRKİYE’Yİ 81’İNCİLİKLE TARİHİ DİP NOKTAYA DÜŞÜRDÜNÜZ”

2011 yılı seçim beyannamenizde: ‘2023 yılında kişi başına milli gelir 25 bin dolar olacak’ dediniz. Baktınız olmayacak hedefi 20 bin dolara indirdiniz. Bugün ise 9 bin dolara düştü tebrikler. Kişi başına milli gelir sıralamasında Türkiye’yi 81’incilikle tarihi dip noktaya düşürdünüz. Cumhuriyet tarihinde ilk kez milli geliri 7 yıl üst üste düşürme başarısını gösterdiniz. Doğru söylüyorsunuz bunu yapsa yapsa ancak AK Parti yapardı. Yıllardır ‘2023’te her şey farklı olacak’ diyerek milleti kandırdınız. Şimdi 2023’ten umut kesip 2053’e, 2071’e vaat veriyorsunuz.

Ne yazık ki Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü yılına yakışmayan bir bütçe ile karşı karşıyayız. AKP yüzüncü yılında Türkiye Cumhuriyeti’ni uçurum kenarında, iflasın eşiğinde bir ülke haline getirmiştir. 2019 yılında 1,3 trilyon lira olan borç stoku, 3 yılda 3 kat artarak bugün 3,8 trilyon liraya çıkmıştır. Bu borç 85 milyon vatandaşımıza Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yüzüncü yıl hediyesidir, hayırlı olsun.

“2023 YILI BÜTÇE GELİRLERİNİN YÜZDE 84’Ü VATANDAŞIN CEBİNDEN VERGİ OLARAK ÇIKACAKTIR”

Bu yıl 1,25 trilyon lira olarak öngörülen vergi geliri, 2023 yılı bütçesinde 3,8 trilyon liraya çıkmıştır. Yani 2023 yılı bütçe gelirlerinin yüzde 84’ü vatandaşın cebinden vergi olarak çıkacaktır. İktidar sözcülerinin ‘diriliş destanı’ dediği bu bütçedeki devasa vergi yükü AKP’nin vatandaşa yüzüncü yıl hediyesidir hayırlı olsun. Milletin sırtına yüklenen faiz lobilerini sevindiren, bütçedeki 566 milyar lira faiz ödemesi, ‘faiz haram, Nas var’ diyenlerin milletimize verdiği bir diğer yüzüncü yıl hediyesidir, hayırlı olsun.

2022 yılının başında 51,8 milyar dolar olarak hedeflenen dış ticaret açığı ilk 11 ayda 100 milyar dolar sınırına dayanmıştır. Türkiye gelecek bir yılda dış borç geri ödemeleri ve cari açık finansmanı için en az 216 milyar dolarlık dış kaynağa ihtiyacı vardır. ‘Yüksek kur, düşük faiz ile ihracatta rekorlar kıracağız’ diyenlerin, saçma ekonomi modeli mimarlarının, diplomasız ekonomistlerin bu millete yüzüncü yıl hediyesi işte budur.

“AKP 20 YILLIK İKTİDARI BOYUNCA KENDİSİNDEN ÖNCEKİ 57 HÜKÜMETİN 79 YILDA HARCADIĞI PARANIN TAM 4 KATINI HARCAMIŞTIR”

AKP 20 yıllık iktidarı boyunca kendisinden önceki 57 hükümetin 79 yılda harcadığı paranın tam 4 katını harcamıştır. Geriye de kocaman bir enkaz bırakmıştır. AKP iktidarı boyunca Türkiye’nin en büyük şirketlerini, fabrikalarını, otellerini, limanlarını, enerji üretim tesislerini, elektrik ile doğalgaz dağıtım şirketlerini ve arazilerini yerli ve yabancı özel şirketlere satmıştır. 2002 yılından bu yana satılan 273 kuruluşun 268’inde bugün kamu payı bulunmamaktadır. ‘Devlet ticaret yapmaz’ diyerek en stratejik fabrikaları, devasa işletmeleri satıp, tanzim satış çadırlarında domates, biber sattınız. Kooperatif bakkallarının açılışını yaptınız. Siz bu vizyonla 2023 yılında da el arabasıyla sebze meyve satarsınız.

Miras yediler gibi Cumhuriyetimizin birikimi yerli ve milli tüm kaynaklarımızı sattınız. Satmadığınız bir Türk vatandaşlığı kalmıştı onu da sattınız. İhale Kanunu’nda 200’e yakın değişiklik yapıp devletin yapacağı yatırımları adrese teslim ihalelerle 5’li çetelere verdiniz. Bu projeleri yapsınlar diye devlet bankalarından kredi verdiniz. O da yetmedi Hazine garantisi vererek ülkenin geleceğini ipotek ettiniz. Yandaşlarınız için 102 milyar lira garanti ödemesini bu bütçeyle milletin sırtına yüklediniz. Yetmedi 5’li çetenize son 10 yılda tam 128 kez vergi indirimi yaptınız. Doğmamış çocukları bile borçlandırdınız. Bu vebalin altından nasıl kalkacaksınız.”

Art’s Magazin  Gündem

DURSUN ATAŞ: “3,8 TRİLYON LİRALIK BORÇ 85 MİLYON VATANDAŞIMIZA CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN YÜZÜNCÜ YIL HEDİYESİDİR, HAYIRLI OLSUN”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!