Erdoğan: “Bugün Bilimin, Teknolojinin, Üretimin Önde Gelen Merkezlerinden Biri Haline Geldik”

service
Erdoğan: Bugün Bilimin, Teknolojinin, Üretimin Önde Gelen Merkezlerinden Biri Haline Geldik

Erdoğan: “Bugün Bilimin, Teknolojinin, Üretimin Önde Gelen Merkezlerinden Biri Haline Geldik”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kavramları, kendi değer dünyalarına göre tanımlayanların, kuralları koyanların ve dolayısıyla gerektiğinde değiştirenlerin velhasıl küresel yönetim ve ekonomi sistemini kontrol edenlerin kendileri dışındaki herkes gibi bize karşı da uyguladıkları çifte standartlar hiçbirimizin moralini bozmasın. Dün sadece bilimin, teknolojinin, üretimin pazarıydık. Bugün bilimin, teknolojinin, üretimin önde gelen merkezlerinden biri haline geldik” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Çankaya Köşkü’nde, “Hedef 2053 Net Sıfır Emisyon AR-GE ve Yenilik Atılımı” Koordinasyon Toplantısı’na katıldı. Toplantıda konuşan Erdoğan, özetle şunları söyledi:

“Ülkemizin bilim ve teknolojide bugün geldiği seviyede kurulumuz bünyesinde yürüttüğümüz çalışmaların çok önemli rolü olduğuna inanıyorum. Bilhassa nitelikli araştırma, geliştirme kaynağı, elektronik devlet projesi, üstün yetenekli bireylerin eğitimi, enerji teknolojileri, medikal, biyoteknoloji ve ulusal yenilik gibi alanlarda gerçekten iftihar verici neticeler elde ettik.

“DÜNYADAKİ GELİŞMELER HER NE KADAR PARİS İKLİM ANLAŞMASI’NDA BELİRLENEN HEDEFLERE ULAŞMAYI ZORLAŞTIRIYOR OLSA DA BİZ KENDİ PROGRAMIMIZA BAĞLI KALACAĞIZ”

Hedefimiz, 253’te Paris İklim Anlaşması’yla taahhüt ettiğimiz net sıfır emisyona ulaşmaktır. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nın son toplantısında ele alınan planın ilk maddesinin ‘Bilim ve aciliyet’ başlığı taşıması, bu bakımdan önemlidir. Dünyadaki gelişmeler her ne kadar tüm taraflar için Paris İklim Anlaşması’nda belirlenen hedeflere ulaşmayı zorlaştırıyor olsa da biz kendi programımıza bağlı kalacağız.

Önümüzdeki dönemde TÜBİTAK başta olmak üzere bu konuda ciddi birikimi ve deneyimi olan kurumlarımızı etkin şekilde değerlendireceğiz. Hedef 2053 Net Sıfır Emisyon Programı, bu çerçevede yürütülecek araştırma, geliştirme ve yenilik atılımlarını bizzat takip edeceğiz. Kurulumuz da bakanlıklarımızdan üniversitelerimize, özel sektörlerimizden uluslararası iş birliklerimize kadar geniş bir istişare ağıyla bu milli hedefimize en üst düzeyde katkı sunmasını sağlayacağız. Bilim ve teknolojinin ekonomimize sağladığı katma değerin artarak sürmesini ancak bu şekilde temin edebiliriz.

“DÜN SADECE BİLİMİN, TEKNOLOJİNİN, ÜRETİMİN PAZARIYDIK. BUGÜN BİLİMİN, TEKNOLOJİNİN, ÜRETİMİN ÖNDE GELEN MERKEZLERİNDEN BİRİ HALİNE GELDİK”

Kavramları, kendi değer dünyalarına göre tanımlayanların, kuralları koyanların ve dolayısıyla gerektiğinde değiştirenlerin velhasıl küresel yönetim ve ekonomi sistemini kontrol edenlerin kendileri dışındaki herkes gibi bize karşı da uyguladıkları çifte standartlar hiçbirimizin moralini bozmasın. Dün sadece bilimin, teknolojinin, üretimin pazarıydık. Bugün bilimin, teknolojinin, üretimin önde gelen merkezlerinden biri haline geldik. İnşallah yarın tüm bunların kaynağı konumuna yükseleceğiz.”

 

Art’s Magazin  Gündem

Erdoğan: “Bugün Bilimin, Teknolojinin, Üretimin Önde Gelen Merkezlerinden Biri Haline Geldik”
Erdoğan: “Bugün Bilimin, Teknolojinin, Üretimin Önde Gelen Merkezlerinden Biri Haline Geldik”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!