• İmsak 05:14
  • Güneş 06:42
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:46
  • Akşam 19:35
  • Yatsı 20:56
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2023 - İstanbul

Erdoğan’dan Genel Kurul Çalışmalarına Katılmayan AKP’li Milletvekillerine: “Aldığınız Maaşlar Haramdır, Haram”

service

Erdoğan’dan Genel Kurul Çalışmalarına Katılmayan AKP’li Milletvekillerine: “Aldığınız Maaşlar Haramdır, Haram”

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM’deki grup toplantısında, Genel Kurul çalışmalarına katılmayan AKP’li milletvekillerine seslenerek, “Genel Kurul’da, yoklamalarda benim milletvekili arkadaşlarım olmazsa ki dün böyle oldu, bu millet hakkını sizlere helal etmez. Eğer kim gelmediyse ben de onlara hakkımı helal etmiyorum. Çünkü bu, sıradan bir olay değil. Eğer milletvekili adayı olmuşsan arkadaş, burada görevini hakkı ile yerine getireceksin. Eğer hakkıyla görevini yerine getirmiyorsan bu millet sana hakkını helal etmez. Aldığınız maaşlar haramdır, haram. Bunu da böyle bilin” dedi.

Recep Tayyip Erdoğan, bugün TBMM’de grup toplantısında konuştu. Erdoğan, Millet İttifakı’nın Ortak Politikalar Mutabakat Metni’ni, “Ülkemizin 6 güzide partisi bir araya gelip böyle bir metin hazırlayınca insan ister istemez şöyle bir beklentiye giriyor; neyin nesidir? Öyle ya biz, 20 yıldır gece gündüz çalışmaktan, ola ki bazı şeyleri gözden kaçırmış, ihmal etmiş ve hatta bazı konularda hata yapmış olabiliriz. (Kendisine el sallayan çocukları kastederek) Altılı Masa’yı bu yavrulara havale ediyorum.

Netice itibari ile hepimiz beşeriz, yani hepsi mümkün. Gerçi karşımızda henüz cumhurbaşkanı adayı bile belirlemekten aciz bir masa olduğu hakikatini unutmuyoruz. Bu masanın bizim yaptıklarımızı, hedeflerimizi, vizyonumuzu aşacak bir belge ortaya koyabilmesine de pek ihtimal vermiyoruz. Ama yine de ne yapmışlar, bir bakalım dedik. Keşke bakmaz olaydık. Çok üzüldük. İçimizden, ‘Buradan ülkenin ve milletin hayrına bir şey sadır olmaz ama gençlerimize güzel eğlence malzemesi çıkar’ dedik” diye konuştu.

“BAKSALAR, VAAT ETTİKLERİNİN FAZLASIYLA YAPILMIŞ, YAPILMAKTA OLDUĞUNU GÖRÜRLERDİ”

Erdoğan, Millet İttifakı’nın metnine ilişkin açıklamaları AKP Genel Merkezi ve bakanlıkların yapacağını kaydederek, “Baksalar, vaat ettiklerinin fazlasıyla yapılmış, yapılmakta olduğunu görürlerdi” dedi.

Erdoğan, “Milletin malı olan Külliye’nin kapısına kilit vurmayı, 3-5 muhterise yeni koltuklar ayarlamak için yeni bakanlıklar icat etmeyi, ‘Yasamayı ve yargıyı güçlendirecek, yürütmeyi zayıflatacağız’ diye hepsinin birbirine karıştırmayı, velhasıl siyaset bilimi birinci sınıf öğrencilerine söyleseniz gülmekten katılacakları zırvaları vaat diye yazmazlardı” diye konuştu.  

Erdoğan, “‘Kayyumu kaldıracağız, belediyelere özerklik vereceğiz’ diyerek, masa altı ortakları HDP’ye selam veriyorlar. ‘OHAL KHK’larını iptal edeceğiz’ diyerek, kamudan uzaklaştırılan kapı arkası ortakları PKK’lılara ve FETÖ’cülere selam veriyorlar.

Genelkurmay ve MİT Başkanlığı’na sataşarak, bu kurumlarımızın sınırlarımız dışında bile tepelerine binip başlarını ezdiği tüm terör örgütleri ile onları kullananlara selam veriyorlar. ‘Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ne, savunma sanayi projelerine, kamu-özel ortaklığı yatırımlarına dokunacağız’ diyerek, kendilerine rakip istemeyen, ülkemizin bu alanlarda güçlenmesinden rahatsız olan batıya selam veriyorlar. Hatta içlerinden bir tanesi, çıkmış ne diyor; ‘Batı bize aferin diyecek’. Yazıklar olsun. Sen, Batı’nın ‘aferin’ demesine bu kadar muhtaç mıydın” dedi.

Erdoğan, F-35 projesine geri dönme vaadini ise “Türkiye düşmanlığı yaptığını itiraf edenlere selam veriyorlar” diye değerlendirdi. Erdoğan, “Eski Türkiye’ye dair ne varsa hepsini canlandırma vaadi ile darbecilere, vesayetçilere selam veriyorlar. Bir tek, kazanımları ve hayalleri ile aziz milletimizin kendisine selam vermemişler” diye konuştu.

“HERHALDE BUNLAR UYUYAKALDI”

Erdoğan, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’na hitaben, “Merkez Bankası’nın İstanbul’a gidişini konuşmadık mı, Ziraat Bankası’nın İstanbul’a gidişini konuşmadık mı? Herhalde bunlar uykudaydı” dedi. Erdoğan, “Kafayı değiştirmeyenler, bina değiştirerek sorun çözeceklerini sanıyorlar” diye ekledi.

Erdoğan, Millet İttifakı’nın kanına bürokrat ve teknokratların girdiğini savunarak şunları söyledi:

“Bir şeyler çiziktirip önlerime koymuş. Masa tayfası da Kılıçdaroğlu başta olmak üzere, bildikleri tek somut icraat eski Türkiye’nin yokluk, yasak ve kriz döneminde yaşananlar olduğu için, matah bir şey sandıkları, önlerine gelen metne sarılıp milletin huzuruna çıkmışlar. Aday tantanasından politika metnine kadar bakınca, bir dönem ülkemizde tam da bu konuları işleyen komedi dizisinde yer alan bir bölümü hatırladım. Orada, ‘Muhalefetin amacı iktidara gelmek değil midir’ diye soran bir oyuncuya diğer oyuncunun verdiği ibretlik cevap şöyledir: ‘O dediğin başka ülkelerde olabilir ama Türkiye’de muhalefetin amacı iktidar olmak değil, muhalefetten düşmemektir. Muhalefette olmak, iktidarda olmaktan çok daha iyidir. Aynı maaşı alırsın, bol çene yaparsın, hiçbir sorumluluk altına girmezsin.’”

“BAY BAY KEMAL”

Erdoğan, “CHP’nin başındaki zata, zaman zaman istihza ile, yerli ve milli vasıflara sahip olmadığına işaret ile ‘Bay Kemal’ diye hitap ediyoruz. Bu zat, cumhurbaşkanı adaylığına niyetlenince kendine akıllı ve uslu sıfat aramak yerine, sonundaki ünlemi anlamadan ‘Bay Kemal’ ifadesini sloganı haline getirmiş. Biz, muhatabımızı tanıyoruz. Adaylığını zor yetiştirecek; slogandı, programdı, vizyondu, onları hiç yetiştiremez. Memleketin her işi gibi muhalefetin adayının sloganını bulmak da bize kaldı. Maden Bay Kemal bu sloganı bu kadar sevdi, öyleyse kendisine yeni kullanabileceği sloganını da vereyim; Bay Bay Kemal” diye konuştu.

“BİZİM ADAYLIĞIMIZ BİR YILDIR BELLİ”

Erdoğan, “Bizim adaylığımız bir yıldır belli. Anayasa, Seçim Kanunu ortada. Geçen haftaya kadar aklınıza gelmedi mi” diye adaylık tartışmasına değindi.

Erdoğan, “Yeter! Söz milletin” sloganına ilişkin de değerlendirme yaparak, “Dün hayallerini ve hayatını çaldıkları merhum Menderes’in bugün de sloganını çalarak genel merkezlerine asmışlar. Bunların Allah’tan korkularını bilmeyiz ama milletten utanmadıkları da kesin” dedi.

“TRT YAYININI ÇANKAYA KÖŞKÜ’NDE YAPACAĞIM”

Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na hitaben, “Bu akşam TRT yayınını Çankaya Köşkü’nde yapacağım. Çankaya Köşkü, bizim şahsi malımız değil, tamamıyla milletin malıdır. Aynı şekilde Külliyemiz de milletin malıdır. Bunlar seni niye bu kadar rahatsız etti? Ne kadar rahatsızlığını dışa vurdun” diye sordu.

Erdoğan, AKP’nin anayasa değişikliği teklifindeki aile düzenlemesine ilişkin de “Toplumun taşıyıcı sütunu olan aile kurumunu sapkın akımlardan koruyabilecek teklifimizi, Cumhur İttifakı olarak Meclis’imizin takdirine sunduk. Şimdi Altılı Masa’ya soruyorum ve yükleniyorum.

Biz, kutsal saydığımız aile kurumunu anayasa teminatı altında almayı parlamentoya sunduk. Aile kurumunu kutsiyeti içinde parlamentoya getirirken ey Altılı Masa’nın içinde olanlar; açıkça, mertçe LGBTİ’yi kimler savunuyor, kimler savunmuyor, bunu da söyleyin. Bizim, LGBTİ ile ne ilgimiz ne alakamız yok. Çünkü biz, aileyi kutsamışız, kutlu kurum olarak sayıyoruz. Kutlu kuruma da herhangi bir sağdan, soldan karışık tiplerin yürümesini kabullenmiyoruz. Bizim ailelerimiz, tarihinden bugüne o kutsiyeti içinde hep gelmiş, bu anlayış ile de bugünlere ve inşallah yarınlara da yürüyecek” diye konuştu.

Erdoğan, teklifin komisyondan geçtiğini ve TBMM Genel Kurulu’nda görüşüleceğini kaydederek, “Meclis Genel Kurulu’nda, kimin yasakların devamından, kimin de özgürlüklerin genişletilmesinden yana olduğu ortaya çıkacak” dedi. Erdoğan, düzenlemenin Meclis’te 400’ün üzerinde oyla kabul edilmesi temennisinde bulunarak, “Bu yüce çatı altında görev yapan hiçbir milletvekilinin, ailenin korunması ve kadınlarımızın haklarını garanti altına almasını amaçlayan anayasa değişikliği teklifine ‘hayır’ demeyeceğine inanıyorum… İradenize ipotek konulmasına fırsat vermeyin” diye çağrıda bulundu.

“ALDIĞINIZ MAAŞLAR HARAMDIR, HARAM”

Erdoğan, TBMM’de Genel Kurul çalışmalarına katılmayan AKP milletvekillerini de eleştirerek şöyle konuştu:

“Genel Kurul’da, yoklamalarda benim milletvekili arkadaşlarım olmazsa ki dün böyle oldu, bu millet hakkını sizlere helal etmez. Eğer kim gelmediyse ben de onlara hakkımı helal etmiyorum. Çünkü bu, sıradan bir olay değil. Eğer milletvekili adayı olmuşsan arkadaş, burada görevini hakkı ile yerine getireceksin. Eğer hakkıyla görevini yerini getirmiyorsan bu millet sana hakkını helal etmez. Aldığınız maaşlar haramdır, haram. Bunu da böyle bilin.”

Erdoğan, İsveç’in NATO’ya üyeliğine destek vermeyeceklerini, Finlandiya’nın üyeliğini ise destekleyeceklerini açıkladı ve “Finlandiya konusunda bakışımız olumludur, ama İsveç konusunda olumlu değildir. Bunu da böyle biliniz” dedi.

Art’s Magazin  Gündem

Erdoğandan Genel Kurul Çalışmalarına Katılmayan AKPli Milletvekillerine: Aldığınız Maaşlar Haramdır, Haram
Erdoğan’dan Genel Kurul Çalışmalarına Katılmayan AKP’li Milletvekillerine: “Aldığınız Maaşlar Haramdır, Haram”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!