FAHRETTİN YOKUŞ: “BURASI TARIM ÜLKESİ AMA SİZ TARIMA ŞAŞI BAKTIĞINIZ İÇİN KİMİNİZ AFRİKA’DA KİMİNİZ AMERİKA’DA YARIN BİRİ GELİRSE ODA HERHALDE BAŞKA BİR DÜNYADA TARIM EKMEK İÇİN YOLA ÇIKAR. VENEZUELA’YA BAKMA KONYA’YA BAK”

service

FAHRETTİN YOKUŞ: “BURASI TARIM ÜLKESİ AMA SİZ TARIMA ŞAŞI BAKTIĞINIZ İÇİN KİMİNİZ AFRİKA’DA KİMİNİZ AMERİKA’DA YARIN BİRİ GELİRSE ODA HERHALDE BAŞKA BİR DÜNYADA TARIM EKMEK İÇİN YOLA ÇIKAR. VENEZUELA’YA BAKMA KONYA’YA BAK”

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, TBMM Genel Kurulu’nda; “Bir Pakdemirli vardı eski bakan, 2014’ten beri Sudan’da tarım yapacaktı. Ne oldu Sudan’da tarım oldu mu? Bu şaşı tarım bakanı gitti yenisi bunlara benzemez diye ümit ettik. Yeni bakanda gelir gelmez dedi ki, ‘Venezuela’da buğday ekeceğim.’ Memleketin suyu mu çıktı? Burası tarım ülkesi ama siz tarıma şaşı baktığınız için kiminiz Afrika’da kiminiz Amerika’da yarın biri gelirse oda herhalde başka bir dünyada tarım ekmek için yola çıkar. Venezuela’ya bakma Konya’ya bak. Senin iktidarında benim Konya’mda 760 bin dekar arazi tarım vasfını yitirdi” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda bugün, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı ile bağlı kuruluşların 2023 Yılı Merkezi Bütçe Kanun Teklifi ile 2021 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanun Teklifi görüşülüyor.

Karayolları Genel Müdürlüğü, Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü bütçeleri hakkında söz alan İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu şunları söyledi:

“ARTAN ÖDENEKLERİN YANDAŞLARA AKTARILDIĞI İDDİALARI CEVAPSIZ KALMAKTADIR”

“Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Ulaştırma ve Altyapı Bakanı tarafından yapılan sunumda genellikle 2053 yılına ait hedefleri dinledik. 2023 hedeflerinin tutmadığı, daha açıklanan hedeflerin yarısına bile erişilemediği göz önüne alındığında bu bütçede sadece algı yaratmak için 2053’e vurgu yapılmasının ve başarı masalları anlatılmasının sebepleri anlaşılmaktadır.

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün son yıllardaki bütçe ödeneğinin başlangıç ödeneğine göre hep büyük sapmalar gösterdiği ödenek aktarmalarının yüzde 70’lere çıktığı görülmektedir. Artan ödeneklerin yandaşlara aktarıldığı iddiaları cevapsız kalmaktadır. Uzun yıllardır inşaatı devam eden, ne zaman bitirileceği belli olmayan karayollarına yeterli miktarda ödenek ayrılmadığı görülmektedir. Son yıllarda sıkça görüldüğü gibi bazı yollar açıldıktan kısa bir süre sonra çökmektedir. Çöken bu yolların yeniden yapılmasının bedellerinin nasıl karşılandığı bilinmektedir. Denetim yollarının işletilmediği, Sayıştay bulgularına önem verilmediği için kamuoyunda yolsuzluk iddialarının üzerine gidilmediğine inanılmaktadır.

“YANİ HER ŞEYE ZAM VAR SADECE POŞETE YOK ÖYLE Mİ?”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay sunuş konuşmasında icraatlarını anlatırken, ‘söylediysek yaparız’ diye iddialı bir cümle kurmuştur. Aynı konuşmada bu cümleden önce, ‘ekonomiyi büyütüp kişi başına düşen geliri 10 bin doların üzerine çıkarıyoruz’ dedi. Sayın Oktay ya iktidarın daha önce iddialı şekilde ortaya koyduğu hedeflerini bilmiyor ya da 2023 lider ülke hedeflerini ortaya koyanları ciddiye almıyor. Hatırlatmak isterim kişi başına düşen milli gelir bu bütçede 25 bin dolar olması gerekiyor o hala 10 bin doların üstüne çıkmaktan bahsediyor.

2023 bütçesinde duyduğum tek müjdeli haberi veren Çevre ve Şehircilik Bakanı’nı tebrik ediyorum. Adalet ve Kalkınma Partisi sıralarından alkış alan bakan ‘bu yılda aldığımız kararla poşet fiyatını 25 kuruş olarak belirliyor ve herhangi bir artışa gitmiyoruz’ dedi. Yani her şeye zam var sadece poşete yok öyle mi? Zaten enflasyonla yapacakları mücadele ancak bu kadar olur. Ayıptır günahtır.”

“20 YILLIK AK PARTİ İKTİDARINDA ÇİFTÇİYE VE BESİCİYE HAK ETTİĞİ DEĞER VERİLMEMİŞTİR”

Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesi üzerine söz alan İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş ise şunları söyledi:

“20 yıllık Ak Parti iktidarında çiftçiye ve besiciye hak ettiği değer verilmemiştir. Her geçen yıl çiftçi ve üretici toprağa küstürülmüştür. Ak Parti iktidara gelmeden önce tarımın gayrisafi yurt içi hasıladaki payı yüzde 10’lardayken bugün yüzde 5,5’lara kadar gerilemiştir. 2002 yılında çiftçilerimizin toplam borcu 2,6 TL’yken bugün 260 milyar TL’nin üstüne çıkmıştır. Çiftçilerimizin borçları 20 yıllık Ak Parti iktidarında tam yüz kat artmıştır. Aynı dönemde çiftçilerimizin gelirleri ise sadece yüzde 11 civarında artış göstermiştir.

Sekiz kamu ve özel bankanın araştırma kuruluşu olan Kredi Kayıt Bürosu’nun 2021 yılında 28 yılda yaptığı tarımsal görünüm saha araştırmasına göre 2019 yılında tarımsal gelirlerinden memnun olan çiftçilerimizin oranı yüzde 36’yken 2021 yılında yüzde 19’a gerilemiştir. Yani her 5 çiftçimizden sadece 1’i tarımsal gelirinden memnundur. Bu sonuç iktidarın çiftçiyi, üreticiyi ihmal edişinin bir göstergesidir.

“KANUNDA ÖNGÖRÜLEN DESTEKLER VERİLSEYDİ 20 YILLIK İKTİDARLARINDA ÇİFTÇİLERİMİZ YÜZ KAT BORÇLARI ARTMAYACAKTI”

Çiftçilerimize ve besicilerimize kanunda öngörülen destekler verilseydi 20 yıllık iktidarlarında çiftçilerimiz yüz kat borçları artmayacaktı. Gıda üretimimiz bugünkü üretimimizin yüzde 50 fazlasına ulaşacaktı. Çiftçimiz tarlasına küsmeyecekti, vatandaşlarımız gıda maddelerine bir yıl içinde yüzde 200’lere varan artışlarla perişan olmayacaktı. Son bir yılda tarım girdi artışları yüzde 150’lere dayandı. Perakende gıda fiyatlarının yüzde 200’lere ulaştığı bu garabet tabloyu ne pandemi ne de dünyadaki ekonomik kriz bahanelerinin arkasına sığınarak savunamazsınız.

Bir Pakdemirli vardı eski bakan, 2014’ten beri Sudan’da tarım yapacaktı. Ne oldu Sudan’da tarım oldu mu? Bu şaşı tarım bakanı gitti yenisi bunlara benzemez diye ümit ettik. Yeni bakanda gelir gelmez dedi ki, ‘Venezuela’da buğday ekeceğim.’ Memleketin suyu mu çıktı? Burası tarım ülkesi ama siz tarıma şaşı baktığınız için kiminiz Afrika’da kiminiz Amerika’da yarın biri gelirse oda herhalde başka bir dünyada tarım ekmek için yola çıkar. Venezuela’ya bakma Konya’ya bak. Senin iktidarında benim Konya’mda 760 bin dekar arazi tarım vasfını yitirdi.”

 

Art’s Magazin  Gündem

FAHRETTİN YOKUŞ: “BURASI TARIM ÜLKESİ AMA SİZ TARIMA ŞAŞI BAKTIĞINIZ İÇİN KİMİNİZ AFRİKA’DA KİMİNİZ AMERİKA’DA YARIN BİRİ GELİRSE ODA HERHALDE BAŞKA BİR DÜNYADA TARIM EKMEK İÇİN YOLA ÇIKAR. VENEZUELA’YA BAKMA KONYA’YA BAK”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!