İMAR BARIŞI MAĞDURLARI: “YAPI KAYIT BELGESİ ALDIĞIMIZ YUVALARIMIZIN YIKIM KARARLARI DURDURULMALI VE AÇILAN DAVALAR, CEZALAR İPTAL EDİLMELİDİR”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İMAR BARIŞI MAĞDURLARI: “YAPI KAYIT BELGESİ ALDIĞIMIZ YUVALARIMIZIN YIKIM KARARLARI DURDURULMALI VE AÇILAN DAVALAR, CEZALAR İPTAL EDİLMELİDİR”

İmar Barışı Mağdurları Ankara’ya gelerek kamuoyunun dikkatini çekmeye çalıştı. Platformun Bursa Şube Başkanı İbrahim Hacıoğlu, “Amacımız Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2018 yılında çıkarılan İmar Barışı Yasası’nın uygulanmasından sonra çektiğimiz acıları yetkili ve etkili kişilere duyurmaktır. İmar barışından faydalanıp yapı kayıt belgesi aldığımız yuvalarımız için alınan yıkım kararları durdurulmalı ve   hakkımızda açılan davalar, cezalar iptal edilmeli ve yeni bir düzenleme ile bu yaşanan sorunlar çözülmelidir” dedi.  

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2018 yılında çıkarılan ‘İmar Barışı’ yasasının ardından yapı kayıt belgesi almaya hak kazanan vatandaşlar, üç yıl sonrası ise yapı kayıt belgelerinin iptali ile karşılaştı. İmar Barışı Mağdurları Platformu üyeleri bugün Ankara Ulus Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Platformun Bursa Şube Başkanı İbrahim Hacıoğlu konuya ilişkin şunları söyledi:

“Bugün imar barışı mağdurları olarak toplanma sebebimiz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2018 yılında çıkarılan İmar Barışı yasasının uygulanmasından sonra çektiğimiz acıları yetkili ve etkili kişilere duyurmaktır. Bizler bu yasa kapsamında kendi ecdadımızdan kalan mülkler ve yapılar üzerine barınmak için kendi yuvalarımızı alın terimizle yaptık. Devletin veya başkasının arazisini işgal etmedik kamuyu da asla zarara uğratmadık. Devletimizin çıkarmış olduğu imar yasasına dayanarak E-Devlet üzerinden başvurumuzu yaptıktan sonra bize tahakkuk ettirilen ücreti de devletimizin kasasına yatırdık. Bir iki gün içinde ilgili bakanlık bizlere yapı kayıt belgesi verdi. Bu belge ile evlerimize elektrik, su, doğalgaz aboneliği bağladık. Kırsal kesimde yol olmayan yerlerde yol açma çalışmaları yaptık. Evlerin boya badana sıva vb. her türlü eksikliğini giderdik. Tabii bu arada dünyayı yakıp kavuran pandemi süreci başlar insanlar ekonomik ve psikolojik olarak zor duruma düşer kırsal kesimlere akmaya başlar. İşte tam bu sırada aylar yıllar geçtikten sonra yapı kayıt belgemize onay veren ilgili bakanlığın bizzat kendisi verilen hakların geri alınamayacağı hükmünü çiğneyerek haksız yere yapı kayıt belgelerimizi iptal etmiştir. Bu iptallerden sonra mağduriyetimiz yıkımlar, para cezaları ve mahkemeler ile devam etmiş, imar cezaları, gelen yıkım tebliğleri insanları hem ekonomik hem de psikolojik olarak çok yıpratmış ve yıpratmaya devam etmektedir.  

Yetkililere şu soruyu sormak istiyoruz başvuru sırasında ilgili Bakanlıkça hiçbir şekilde kontrol ve denetim yapılmayan bu kadar ağır cezai müeyyideleri olan bu yasayı uygulanırken vatandaşın bilgilendirilmesi, gerekli kontrollerin yapılması, yanlışlık varsa vatandaşın uyarılması ve sonra belgelerin verilmesi veya uygun değilse iptal edilmesi gerekmez miydi? İmar barışının son başvuru ve ödeme tarihlerinin iki defa uzatılması yanlış anlaşılmalara neden olmuş şöyle ki ödeme ile başvuru süresi uzatılınca 31.12.2017 tarihinin de uzatıldığı doğal olarak düşünülmüştür. Bakanlığın imar barışı reklam filmlerinde ve tanıtım broşürlerinde de 31.12.2017 tarih vurgusu asla yapılmamıştır. Acaba Türkiye’nin her ilinde böyle mağduriyetler yaratan bu ihmaller zinciri normal midir?

Yalan beyan nedeniyle hakkımızda suç duyurusu yapıldı ancak savcılarımız bu suçun oluşmadığını beyan ederek yalan beyanla suçlanan vatandaşlar hakkında takipsizlik kararı vermişlerdir. Yine aynı anda yapılan iki yapıdan biri uydu görüntülerine bakılarak iptaller yapıldığı için uydunun görüş alanında olmayan yapılar onaylayan memurun insafına bırakılmıştır. Bu bile yasanın bir eksikliği, yanlış anlaşılmalara kapı araladığı ve hukuka aykırı uygulamaların delili ve göstergesidir. Bizler bu acıların son bulması için her platformda devletimizin ilgili kurumlarına çağrıda bulunduk. TBMM Dilekçe Komisyonu’na Platform başkanımız Gülbeyaz Kürklü adına dilekçe yazıp on binlerce kişinin imzasıyla bunu taçlandırdık. CİMER’e aynı şekilde dilekçeler yazdık, ulaşabildiğimiz siyasilere derdimizi anlattık ama bir türlü çözüm bulunmadı.

Çözüm yolunda şu ana kadar en somut adım biz İmar Barışı Mağdurları Platformu’nun derdini dinleyen değerli bir siyasi parti liderimizin Meclis’e sunduğu yasa tasarısı teklifi olmuştur ki o teklif neden bir türlü görüşülmüyor halen anlamış değiliz. Şunu ısrarla vurguluyoruz ki bizler rantçı, fırsatçı değiliz. Çoğumuz emekli, kendi yuvasının derdinde olan dar gelirli insanlarız. Bazılarımız belgelerinin iptal edilme haberini muhtarın yazısıyla öğrenmiş orta ve ileri yaşta olup bir kısmımız ise son başvuru süresini gün farkıyla kaçırmış veya ücretini maddi imkânsızlık yüzünden o an ödeyememiş dar gelirli insanlarız.

Amacımız, tüm siyasi partilere, milletvekillerine, devlet kurumlarına, basın kuruluşlarına sesimizi duyurarak yaşadığımız bu sıkıntılara bir an önce çözüm bulunması için elimizden geleni yapmaktır. Bizler devletimizi seviyoruz ve devletimizden çözüm bekliyoruz. Kendi tapulu yerlerimizde bulunan, imar barışından faydalanıp yapı kayıt belgesi aldığımız yuvalarımız için alınan yıkım kararları durdurulmalı ve hakkımızda açılan davalar, cezalar iptal edilmeli ve yeni bir düzenleme ile bu yaşanan sorunlar çözülmelidir.”

 

Art’s Magazin  Gündem

İMAR BARIŞI MAĞDURLARI: “YAPI KAYIT BELGESİ ALDIĞIMIZ YUVALARIMIZIN YIKIM KARARLARI DURDURULMALI VE AÇILAN DAVALAR, CEZALAR İPTAL EDİLMELİDİR”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!