İYİ PARTİ’NİN “SAROS’TAKİ KİRLİLİK ARAŞTIRILSIN” ÖNERİSİ, AKP VE MHP MİLLETVEKİLLERİNİN OYLARIYLA REDDEDİLDİ

service

İYİ PARTİ’NİN “SAROS’TAKİ KİRLİLİK ARAŞTIRILSIN” ÖNERİSİ, AKP VE MHP MİLLETVEKİLLERİNİN OYLARIYLA REDDEDİLDİ

İYİ Parti’nin Saros Körfezi’ndeki kirliliğin araştırılması için verdiği önergenin öne alınması önerisi, TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP’li milletvekillerinin oyları ile reddedildi.

TBMM Genel Kurulu’nda bugün, İYİ Parti’nin Saros Körfezi’ndeki kirliliğin araştırılması için daha önce verdiği önergenin öne alınması önerisi görüşüldü.

İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, Türkiye’de birçok doğal alanın bedelsiz olarak devredildiğini aktararak, Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Sazlıdere köyündeki FSRU limanı inşaatının deniz ekolojisine zarar verildiğini ve balık türlerinin hızla eksildiğini dile getirerek, “İnşaat sırasında kirlilikten ve sesten etkilenin yunuslar bölgeyi terk etmekte ve kıyılara vurmaktadır” dedi.

HDP Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, Türkiye’deki doğal varlıkların birçoğunun tehlike altında olduğunu kaydederek, “AKP’nin aklı sadece yağma, talana çalışıyor. Her gördüğü yeşilliğin üzerine villa, otel yapmak, olmadı bir şey kondurmak üzerine çalışan bir akıl olunca, neredeyse Türkiye’deki bütün sit alanları yağmalanmış durumda” diye konuştu.

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, AKP’nin Gökçetepe sahilini TÜRGEV’e verdiğini belirterek, “Oraya bütün bakanlarınız, milletvekilleriniz geliyor. Özel yol yaptınız. Halk, oradan denize giremiyor. Vakfı TÜGVA diye bir vakfa verdiniz, yine yandaş vakıf. Soruyoruz, soru önergelerimize yanıt verilmiyor. Danışment sahili… 48 dekarlık bir alanda yine buna benzer bir vakıf olmasın diye gerçekten mücadele ediyoruz. En güzel yerlerinden birin olan Sazlıdere sahiline de bilim karşı çıktı. 7 km. ileride fay hattı var. Halk bir araya geldi, Saros Gönüllüleri oluştu. Halkla birlikte eylem yaptık ama siz dinlemediniz. 10 bin ağacı kestiniz, ne oldu? Katar’ın gazını satmak için orada çevre katliamı yaptınız” dedi.

İYİ Parti’nin önerisi, AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Art’s Magazin  Gündem

İYİ PARTİ’NİN “SAROS’TAKİ KİRLİLİK ARAŞTIRILSIN” ÖNERİSİ, AKP VE MHP MİLLETVEKİLLERİNİN OYLARIYLA REDDEDİLDİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!