Kültür Bakanı Ersoy’dan Konser Yasağı Açıklaması: “İsmimiz Gereği Yasağın Olmaması Taraftarıyız”

service

Kültür Bakanı Ersoydan Konser Yasağı Açıklaması:smimiz Gereği Yasağın Olmaması Taraftarıyız

Kültür Bakanı Ersoy’dan Konser Yasağı Açıklaması: “İsmimiz Gereği Yasağın Olmaması Taraftarıyız”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, konser ve festival yasakları için “Biz zaten ismimiz gereği Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak mümkünse hiçbir yasağın olmaması taraftarıyız” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 2021 Yılı Kesin Hesap Kanun Teklifleri ile 2023 Yılı Bütçe Kanun Teklifleri görüşüldü.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, soru önergelerine bakanların verdiği yanıtlar üzerinden bakanlara şunları söyledi:

“Sayın Bilgin parti ortalamasının altında yüzde 5,3. Sayın Ersoy da yüzde 2,51 ile Anayasal süre içinde cevaplamış. Süre gözetilmeden cevaplama oranı da yüzde 41 ve yüzde 65. Bu konuda daha hassas olmalarını, bu düşük rakamların da Meclis’e saygısızlık anlamına geldiğini söyleyeyim.”

Özel, Kültür Bakan Nuri Ersoy’a yasaklanan konser ve festivalleri anımsatarak, “Bu utanılacak bir durum. Bunun karşısında İçişleri Bakanının, valiliklerin karşısında sizin baş itirazcı olmanız gerekirken sizden hiçbir şey duymadık” dedi.

“BİR KELİME DİLE GETİRMEDİNİZ”

Özel, Hiranur Vakfı kurucusunun 6 yaşında “evlendirilen” çocuğuyla ilgili olarak da Ersoy’a şunları söyledi:

“6 yaşında evlendirilen çocukla ilgili, o çocuğun gördüğü muameleyle ilgili, Vakıflar Genel Müdürlüğünden sorumlu bakan olarak, sayın grup başkanvekili (Özlem Zengin) dedi ki ‘Sonunda doyurucu açıklama yapacak’. Bir kelime dile getirmediniz.”

Özel, “Millet turizmin yüzde 95’ini CHP’li belediyelere emanet ettiyse sizin burada almanız gereken mesaj var. Paramızın pul olması, Rusya-Ukrayna meselesinin yarattığı fırsat penceresi bizim açımızdan esnafın yüzünü güldürüyorsa iyi bir şeydir. Türkiye dünyanın en ucuz tatili yapılan ülke ama kış rezervasyonlarında Akdeniz ülkeleri arasında dördüncü sırada. Teşvik meselesinin Almancası, İngilizcesi yok, Arapçası vardır. Bunlar batı demokrasilerinde övünülecek değil utanılacak şeyler. Turizm Bakanı minareden at beni, in aşağı tut beni. Teşvik de almaz, kendisiyle ilgili şeyleri övünerek anlatmaz” diye konuştu.  

“69 DEĞİL 38”

Özel, Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’e de “Rakamlarda şu kısım doğru olmadı, ücretlilerde 69 değil 38. Ücretlide memur da var. İşçilerde 38 değil yüzde 50. Ama asgari ücret ve hemen üstünde maaş alan. 20 lira verip başka kategoriye geçiyor. Orada oran yüzde 69 Sayın Bakan. Bu rakamı güvenerek ifade ediyorum” dedi.

Özel, bankaların promosyon ödemeleri konusunda da “Aradan işveren çıksın, çünkü emekçinin parasına el koyuyorlar” diyerek çağrısını yineledi.

Özel, “EYT’deki yaş şartıyla ilgili net bir şey söylerseniz, bugün milyonlarca EYT’li yatağa daha rahat girecektir” diye Bakan Bilgin’den yaş şartını açıklamasını istedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy, yasaklanan konser ve festivallerle ilgili “Biz zaten ismimiz gereği Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak mümkünse hiçbir yasağın olmaması taraftarıyız. Bazen bölgesel olarak bazı hassasiyetler oluşabilmekte. Bu hassasiyetlerden sonra da valilikler, kaymakamlıklar veya organize edenler iptallerde bulunabilmekte. Türkiye’nin dört bir yanında festivaller iptale ediliyor denilince, ben de İçişleri Bakanından rakamları istedim. Ekim sonrası 5 bin tane etkinlik gerçekleşmiş, bunun yaklaşık olarak 20 tanesi iptal olmuş. Bunun da 13 tanesi kaymakamlık, valilik ve 7 tanesi organizatörler tarafından olmuş” dedi.

Bakanlıklar ve bağlı kurumların 2021 yılı kesin hesap teklifleri ve 2023 yılı bütçe teklifleri AKP ve MHP’li milletvekillerinin oyları ile kabul edildi. 

 

Art’s Magazin  Gündem

Kültür Bakanı Ersoy’dan Konser Yasağı Açıklaması: "İsmimiz Gereği Yasağın Olmaması Taraftarıyız"
Kültür Bakanı Ersoy’dan Konser Yasağı Açıklaması: “İsmimiz Gereği Yasağın Olmaması Taraftarıyız”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!