Şimdi SEO İçin Bir Profesyonelle Çalışın

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI ‘KURAK GÜNLER’ FİLMİ İÇİN VERDİĞİ ÖDENEĞİ FAİZİ İLE GERİ İSTEDİ. FİLM EKİBİ TEPKİLİ: “BAKANLIK AÇIK BİR SANSÜR SÜRECİ İŞLETMEKTEDİR”

featured
service

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI ‘KURAK GÜNLER’ FİLMİ İÇİN VERDİĞİ ÖDENEĞİ FAİZİ İLE GERİ İSTEDİ. FİLM EKİBİ TEPKİLİ: “BAKANLIK AÇIK BİR SANSÜR SÜRECİ İŞLETMEKTEDİR”

Kültür ve Turizm Bakanlığı, yönetmenliğini Emin Alper’in üstlendiği “Kurak Günler” filmi için verdiği finansal yapım desteğini yasal faiziyle birlikte geri istedi. Emin Alper ve filmin yapımcısı Nadir Öperli, kararın filmin senaryosunda değişiklik yapıldığı gerekçesiyle alındığını belirterek, “Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde kamu fonları destek verdikleri filmlerin senaryolarındaki değişiklikleri denetlemez…Maalesef Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2019’da yapılan yönetmelik değişikliğiyle, senaryolar üzerindeki değişiklikleri takip etmek bahanesiyle eserlerimize yönelik açık bir sansür süreci işletmektedir” açıklamasını yaptı.

Yönetmen Emin Alper, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün kendilerine gönderdiği yazıda “Kurak Günler” filmi için verdiği finansal yapım desteğini yasal faiziyle birlikte geri istediğini duyurdu. Alper, sosyal medya hesabından filmin yapımcısı Nadir Öperli ile birlikte yaptığı ortak açıklamayı paylaştı. Açıklama şöyle:

“BU KARAR SENORYADA GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ DEĞİŞİKLİKLERİN UYGUN GÖRÜLMEMİŞ OLMASI GEREKÇESİYLE ALINMIŞTIR”

“Bu karar, 2018 yılı kasım ayında başvuru yaptığımız ilk taslaktan sonra, proje geliştirme sürecinde senaryoda gerçekleştirdiğimiz değişikliklerin uygun görülmemiş olması gerekçesiyle alınmıştır. Bu, senaryonun tüm değişiklikleri içeren nihai halini Sinema Genel Müdürlüğü’ne teslim ettiğimiz tarihten 20 ay sonra alınmış bir karardır. Bu karar kuşkusuz, filmimizle ilgili Cannes Film Festivali’nin hemen ertesinde başlayan, Antalya Film Festivali’nden sonra da devam eden yalan ve karalamaya dayalı medya kampanyalarının baskısıyla alınmıştır. Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde kamu fonları destek verdikleri filmlerin senaryolarındaki değişiklikleri denetlemez. Sinema sektörünün işleyişine aşina olan herkes şunu çok iyi bilir: Senaryolar yazıldığı andan çekim gününe kadar, proje geliştirme sürecinde, çekim sırasında sette ve en nihayetinde kurguda değişir. Bunun aksi, eşyanın tabiatına aykırıdır.

“KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI, AÇIK SANSÜR SÜRECİ İŞLETMEKTEDİR”

 Maalesef Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2019’da yapılan yönetmelik değişikliğiyle, senaryolar üzerindeki değişiklikleri takip etmek bahanesiyle eserlerimize yönelik açık bir sansür süreci işletmektedir. Nitekim Kurak Günler’in yapım desteğini geri isteme kararı, sektör temsilcilerinin de yer aldığı sinema destekleme kurulu devre dışı bırakılarak, Kültür ve Turizm Bakanı’nın onayıyla, keyfi şekilde alınmıştır ve sinemamızın geleceği için son derece tehlikeli bir örnek teşkil etmektedir. Şunu bir kez daha hatırlatmak isteriz: Kurak Günler, 2022 yılında üç büyük uluslararası film festivalinden birinde ülkemizi temsil etme başarısı gösteren tek uzun metraj film olmuştur. Dünya prömiyerinden sonra pek çok ulusal ve uluslararası festivalde gösterilmiş ve çok sayıda ödül almıştır. Normal şartlarda, verilen desteği verimli bir şekilde kullandığımız ve ülkemizi uluslararası alanda başarıyla temsil ettiğimiz için kamu tarafından takdir edilmeyi beklerdik. Ne yazık ki, filmimizin başına gelenler, ülkemizde hiçbir başarının cezasız kalmadığının talihsiz bir örneği olmuştur.

“DESTEK OLMAK İSTEYEN SEYİRCİLERİMİZİ 9 ARALIK’TAN İTİBAREN SİNEMALARDA BİLET ALARAK İZLEMEYE DAVET EDİYORUZ”

Yaşadığımız bu mağduriyet karşısında bize destek olmak isteyen seyircilerimizi Kurak Günler’i 9 Aralık tarihinden itibaren sinemalarda bilet alarak izlemeye davet ediyoruz.

Vergilerimizle oluşturulan kamu kaynaklarının sanatımız ve sinemamızın hayrına, özgür, bağımsız ve yaratıcı fikirleri desteklemek amacıyla, hakkaniyetli bir şekilde kullanılacağı günlerin yakın olduğunu ümit ediyoruz.”

 

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI ‘KURAK GÜNLER’ FİLMİ İÇİN VERDİĞİ ÖDENEĞİ FAİZİ İLE GERİ İSTEDİ. FİLM EKİBİ TEPKİLİ: “BAKANLIK AÇIK BİR SANSÜR SÜRECİ İŞLETMEKTEDİR”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!