KURAKLIK TABLOSU AĞIRLAŞIYOR, OCAK AYINDA ARAZİLERİNİ SULAMAYA BAŞLAYAN ÜRETİCİLER: “SADECE ‘TEDBİR’, HÜKÜMET BAŞKA BİR ŞEY DEMİYOR”

service

KURAKLIK TABLOSU AĞIRLAŞIYOR, OCAK AYINDA ARAZİLERİNİ SULAMAYA BAŞLAYAN ÜRETİCİLER: “SADECE ‘TEDBİR’, HÜKÜMET BAŞKA BİR ŞEY DEMİYOR”

DİLAN KUTLU 

Türkiye’de kuraklık tablosu ağırlaşıyor. Kar ve yağmur yağışı olmayınca ekinleri çimlenemeyen üreticiler, ocak ayında arazilerini sulamaya başladı. Diyarbakır Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Süleyman İskenderoğlu, “45 gün boyunca yağışın olmadığını” belirterek, “Hükümet 45 gündür hiçbir adım atmadı. Bakanlıktan herhangi bir açıklama yok. Sadece tedbir, başka bir şey demiyor. Zaten çiftçi girdi maliyetleri altında ezilmiş durumda üstüne de kuraklık krizi gelince çiftçi bitti” dedi. Konyalı çiftçi Hacı İyilik ise “Ocak ayında kuyu suyuyla ekili arazilerini suladıklarından” yakınarak, “Bu ülke için üretiyorsak devlet yetkililerinin de bizleri korumasını istiyoruz” dedi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün “2022 Yılı Aralık Ayı Alansal Yağış Raporu’na” göre; yağışlar Doğu Anadolu’da yüzde 74, Marmara’da yüzde 61, Ege’de yüzde 57, Akdeniz’de yüzde 64, İç Anadolu’da yüzde 59, Karadeniz’de yüzde 19 ve Güneydoğu Anadolu’da yüzde 59 azaldı.

Sonbahar aylarında ekilen hububat ürünlerinde şu an çimlenme gerçekleşmesi gerekirken yağış olmadığı için ekili araziler çimlenemedi. Tarım ve Orman Bakanlığı bu zamana kadar, baraj doluluk oranları ile ilgili bilgiler verirken, tarımsal kuraklıkla ilgili hiçbir açıklamada bulunmadı.

Çiftçiler, özellikle kuraklık ve dona karşı ürünlerine TARSİM (Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi A.Ş.) yaptırıyor. ANKA Haber Ajansı’na konuşan Süleyman İskenderoğlu TARSİM “1 dönüm poliçe maliyetinin bu yıl 700-800 TL olduğunu” çiftçinin ödemesinin mümkün olmadığını belirtiyor. 

İskenderoğlu, “45 gündür bölgemize yağmur yağmadı. Çiftçilerimiz tedirgin. 15 gün içerisinde yağmur yağmazsa buğday arpa, nohut, mercimek tohumları bozulacak. Çıkanlar da kuruyacak” diyerek yaşanılan sıkıntının boyutunu anlatmaya çalışıyor ve şöyle devam ediyor:

“HÜKÜMETİN TARSİM POLİÇELERİ İLE İLGİLİ ÇİFTÇİYE YARDIMCI OLMALARI LAZIM”

“Ciddi anlamda tarımsal kuraklık ile karşı karşıyayız. Cumhurbaşkanımıza, Tarım Bakanımıza kuraklıkla ilgili acil önlemler, kısa vadede TARSİM poliçeleri ile ilgili çiftçiye yardımcı olmaları, primleri yükseltmeleri çünkü şu anda 1 dönüm maliyet 700-800 lira yapıyor ve bunu çiftçinin ödemesi mümkün değil.

“HÜKÜMET 45 GÜNDÜR HİÇBİR ADIM ATMADI, KURAKLIK FONU KURULMALI”

Çiftçilerimiz için kuraklık fonu kurulup ve fondan destek sunulması konusunda çağrıda bulunuyorum. Hükümet 45 gündür hiçbir adım atmadı. Bakanlıktan herhangi bir açıklama yok. Sadece tedbir, tedbir… Başka bir şey demiyor, uygulama yok. Zaten çiftçi girdi maliyetleri altında ezilmiş durumda üstüne de kuraklık krizi gelince çiftçi bitti. Acil kullanım için fon devreye konulup çiftçilerin mağduriyetinin giderilmesi lazım.”

DİYARBAKIRLI ÇİFTÇİ: “DEVLET DESTEK VERMEZSE MECBUREN KÖYÜMÜZÜ TERK EDECEĞİZ”

Diyarbakırlı çiftçi Mustafa Tayfur da kuraklığa dikkat çekerek; yetkililere, “Her yer kupkuru 40-50 gündür yağmur yağmadı. Eğer yağmur yağmazsa devletten destek bekliyoruz. Devlet destek vermezse mecburen köyümüzü terk edip metropollere yerleşmeyi düşünüyoruz. Başka bir çaremiz yok” diye seslendi.

KONYALI ÇİFÇTİ: “KAPATTIRDIĞIMIZ KUYULARI TEKRARDAN AÇTIRIYORUZ”

Konyalı çiftçi Hacı İyilik ise, kuraklık nedeniyle ekilen arazilerin çimlenmesi için arazilerini sulamaya başladıklarını söyledi. ANKA’ya konuşan İyilik, “Bizim tarımsal sulamada kullandığımız kuyuların elektriklerin kuyularını kış aylarında kapatırız. Çünkü hiç saati yürümese bile (elektrik sayacı) 500-600 lira gibi bedellerde kayıp-kaçak bedeli alınıyor. Ama bu sene kapattırdığımız kuyuları tekrardan açtırıyoruz şimdi. Açtırma da ücretli. Kuyu kapama- açma ve kayıp-kaçak bedelinin çiftçilerden alınmasını istemiyorum. Şu anda kuraklıkla mücadele ediyoruz. Bu ülke için üretiyorsak devlet yetkililerin de bizleri korumasını istiyoruz” dedi.

 

Art’s Magazin  Gündem

KURAKLIK TABLOSU AĞIRLAŞIYOR, OCAK AYINDA ARAZİLERİNİ SULAMAYA BAŞLAYAN ÜRETİCİLER: “SADECE ‘TEDBİR’, HÜKÜMET BAŞKA BİR ŞEY DEMİYOR”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!