LİMTER-İŞ GENEL BAŞKANI SAYGILI: “LC WAİKİKİ MERKEZ DEPO ÖNÜNDE DİRENİŞİMİZ DEVAM EDİYOR. TOPLAM 15 İŞÇİ ARKADAŞIMIZ İŞTEN ATILDI. ARKADAŞLARIMIZ İŞE ALINANA KADAR, TALEPLERİ KABUL EDİLENE KADAR DİRENİŞİMİZ DEVAM EDECEK”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

LİMTER-İŞ GENEL BAŞKANI SAYGILI: “LC WAİKİKİ MERKEZ DEPO ÖNÜNDE DİRENİŞİMİZ DEVAM EDİYOR. TOPLAM 15 İŞÇİ ARKADAŞIMIZ İŞTEN ATILDI. ARKADAŞLARIMIZ İŞE ALINANA KADAR, TALEPLERİ KABUL EDİLENE KADAR DİRENİŞİMİZ DEVAM EDECEK”

CEYLAN SAĞLAM

İstanbul Esenyurt’taki LC Waikiki deposunda çalışan 15 işçinin; promosyon, maaş zammı, mesai ücret zammı talebinde bulunmasının ardından, “Kod 46” ile işten çıkarıldıkları belirtildi. Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı, “Sendikamıza üye işçi arkadaşlarımızın direnişi bugün 7’inci gününde. LC Waikiki merkez depo önünde direnişimiz devam ediyor. İşçi arkadaşlarımızın direnişinin amacı ücretlerinin arttırılması, mesai ücretlerinin artırılması, mobbinge ve angaryaya son verilmesi, promosyon haklarının ödenmesi… Toplam 15 işçi arkadaşımız işten atıldı. Arkadaşlarımız işe alınana kadar, talepleri kabul edilene kadar direnişimiz devam edecek. Beklentimiz bir an taleplerimizin kabul edilmesi için LC Waikiki patronu üzerinde baskı kurulması için mağazaları boykot etmeye, mağazalarından alışveriş yapmamaya çağırıyoruz” dedi.

İstanbul Esenyurt’ta bulunan LC Waikiki deposunda çalışan ve DİSK’e bağlı Gemi Yapımı ve Deniz Taşımacılığı, Ardiye, Depo ve Antrepoculuk İşçileri Sendikası (Limter-İş) üyesi 15 işçinin “Kod 46” ile işten çıkarıldıkları belirtildi. Bu kodla işten atılan işçilerin; kıdem tazminatı, işsizlik ödeneği gibi haklardan faydalanamadığı belirtildi.

2021 yılı sonu itibariyle 34.1 milyar TL net satış ve 950 milyon dolar ve yaklaşık 1200 mağaza sayısına ulaşan LC Waikiki bünyesinden çalışan ve ağır iş yüküne karşılık maaş zammı isteyen bir işçi şunu söyledi:

“DİRENİŞE DEVAM EDECEĞİZ”

“Ben 7 senedir LC Waikiki depoda çalışıyordum. 7 seneden beri sorumlu şeflik yapıyordum. Maddi durumlar iyi olmadığı için müdürlerle konuşmaya karar verdik, arkadaşlarımızla. Promosyon olayını konuştuk. Promosyon olayını konuştuktan sonra bize ‘kendi içimizde toplantı yapacağız, size döneceğiz’ dediler. Ondan sonra kendi içlerinde toplantı yaptılar, bizi çağırdılar. Temsilci olarak da her depodan iki üç arkadaş, konuşmaya geydik buraya. Yine ‘biz vermeyeceğiz’ dediler.

Ertesi gün işçiler, işi durdurma kararı aldı. Durdurma kararı aldıktan sonra depoda bizi seçen arkadaşlar, 15 kişiyi birden işten çıkardılar. Şu anda çok mağduruz. Bütün arkadaşlarımız ile beraber buradayız. Bu direnişe devam edeceğiz. İşimizin ağırlığı… Maaş farkı istedik, meselelerin değişmesini istedik. Yerine getirilmedi. Bu direnişimize devam edeceğiz. Gerekirse mağazalardan alışveriş kesinlikle yapılmasın, artık. Çünkü bunlar iyi niyetten gerçekten anlamıyorlar. Bir şey yapmadığımız halde benle beraber 15 kişi işten çıkarıldı. Direnişimize devam edeceğiz, sonuna kadar.”

“MAĞAZALARI BOYKOT ETMEYE, MAĞAZALARINDAN ALIŞVERİŞ YAPMAMAYA ÇAĞIRIYORUZ”

Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı ise ANKA Haber Ajansı’na şunu söyledi:

“Sendikamıza üye işçi arkadaşlarımızın direnişi bugün 7’inci gününde. LC Waikiki merkez depo önünde direnişimiz devam ediyor. İşçi arkadaşlarımızın direnişinin amacı ücretlerinin arttırılması, mesai ücretlerinin artırılması, mobbinge ve angaryaya son verilmesi, promosyon haklarının ödenmesi taleplerini dile getirdiler. Bu taleplerini sorumlular ile görüştüler. Sorunları çözeceğiz sözü verildi. 7 Ocak’a kadar bu işi bitireceğiz sözü verildi arkadaşlarımıza ama 7 Ocak yaklaştığında temsilcilerinizi seçin, gönderin dediler. Temsilciler ile sorunu çözmek yerine önce 6 arkadaşımız işten atıldı, daha sonra da bir arkadaşımız işten atıldı. Toplam 15 işçi arkadaşımız işten atıldı. İşten atılan arkadaşlarımız direniş alanına geldiler. Direnişimize işten atılan arkadaşlarımızın işe alınana kadar biraz önce saymış olduğum taleplerin kabul edilene kadar direnişimiz devam edecek. Emekçi kamuoyundan beklentimiz bir an önce bu direnişin sonlanması, bir an önce taleplerimizin kabul edilmesi için LC Waikiki patronu üzerinde baskı kurulması için mağazaları boykot etmeye, mağazalarından alışveriş yapmamaya çağırıyoruz.”

 

Art’s Magazin  Gündem

LİMTER-İŞ GENEL BAŞKANI SAYGILI: “LC WAİKİKİ MERKEZ DEPO ÖNÜNDE DİRENİŞİMİZ DEVAM EDİYOR. TOPLAM 15 İŞÇİ ARKADAŞIMIZ İŞTEN ATILDI. ARKADAŞLARIMIZ İŞE ALINANA KADAR, TALEPLERİ KABUL EDİLENE KADAR DİRENİŞİMİZ DEVAM EDECEK”

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!