METAL İŞÇİ SENDİKALARI İLE MESS ARASINDA EK ZAMDA ANLAŞMA: “TOPLAM ZAM ORANI YÜZDE 34 OLMUŞTUR”

featured
service

METAL İŞÇİ SENDİKALARI İLE MESS ARASINDA EK ZAMDA ANLAŞMA: “TOPLAM ZAM ORANI YÜZDE 34 OLMUŞTUR”

Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Özçelik-İş sendikaları ile 11 fabrikanın üye olduğu Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında işçilerin maaşlarına ek zam konusunda anlaşma sağlandı. Sendika yöneticileri arasında yapılan görüşmenin ardından “Anlaşmayla birlikte elde edilen toplam zam oranı yüzde 34 olmuştur” açıklaması yapıldı.

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’na (MESS) üye 11 fabrikada çalışan işçiler, üyesi oldukları sendikalarda grup toplu sözleşmesi görüşmelerinde ek zam talep etmişti. Birleşik Metal İş Sendikası, taleplerinin karşılanmaması üzerine 23 Ocak’ta greve çıkacaklarını duyurmuştu.

MESS’in daveti üzerine Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ve Özçelik-İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci, bugün yeniden ek zam talebini görüştü.

Sendika başkanlarının görüşme sonrasında yaptıkları ortak yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:   

“TOPLAM ZAM ORANI YÜZDE 34 OLMUŞTUR. MESS’E BAĞLI İŞYERLERİNDE ÇALIŞAN ÜYELERİMİZİN YAŞADIĞI REEL ÜCRET KAYIPLARINI BİR NEBZE OLSUN AZALTACAĞINA İNANIYORUZ”

“Ülkemizde başta işçiler olmak üzere, emeği ile geçinen bütün kesimler, olumsuz ekonomik koşulların ve yüksek enflasyonun neden olduğu hayat pahalılığı ve ortaya çıkan geçim sıkıntısı ile mücadele etmektedir. Buna ek olarak asgari ücrete gelen zam da örgütlü olduğumuz işyerlerinde ücretler arasında yakınlaşmaya ve ücret dengesinin bozulmasına neden olmuştur.

Bu durum, Sendikalarımız Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Özçelik-İş’in, Metal Sanayicileri İşveren Sendikası MESS ile 12 Ocak 2022 günü imzaladığı ve 1 Eylül 2021-31 Ağustos 2023 tarihleri arasında geçerli olan Grup Toplu İş Sözleşmesinde kıdem zammına dayalı yeni bir düzenlemeyi zorunlu kılmıştır. Bu amaçla, bir süredir devam eden müzakerelerin sonuncusu bugün (17 Ocak 2023 Salı günü) MESS Genel Merkezinde yapılmış ve taraflar aşağıdaki mutabakatın kamuoyuna duyurulması kararı almıştır.

Buna göre; İşçilerin 31 Aralık 2022 günkü saat ücretleri önce 48,04 TL’ye çekilecektir.  Daha sonra, yürürlükteki toplu iş sözleşmesi gereğince, 2023 yılı Mart ayında verilmesi gereken dördüncü dilim ücret zammı, Mart ayını beklemeden, yukarıda belirtilen düzenlemenin ardından yüzde 15 olarak uygulanacaktır. Ancak Mart ayındaki son altı aylık enflasyon oranının yüzde 15’i aşması halinde, aşan kısmın tamamı 28 Şubat’taki ücretlere yansıtılacaktır. Bu düzenlemeden sonra her kıdem yılı için saat ücretlerine, 10,5 TL’yi geçmemek üzere, 70 kuruş eklenecektir.

Böylece anlaşmayla birlikte elde edilen toplam zam oranı yüzde 34 olmuştur. Sendikalarımız tarafından yapılan bu iyileştirmenin, MESS’e bağlı işyerlerinde çalışan üyelerimizin yaşadığı reel ücret kayıplarını bir nebze olsun azaltacağına ve 2023-2025 dönemi MESS Grup Toplu İş Sözleşmesinde kayıplarımızı telafi edeceğimize inanıyoruz.”

 

 

 

Art’s Magazin  Gündem

METAL İŞÇİ SENDİKALARI İLE MESS ARASINDA EK ZAMDA ANLAŞMA: “TOPLAM ZAM ORANI YÜZDE 34 OLMUŞTUR”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!