MÜLTECİLER İÇİN ŞARTLI EĞİTİM YARDIMI PROGRAMI İÇİN ANKARA’DA TÖREN DÜZENLENDİ. SURİYELİ HİBA: “EĞİTİM İNSANIN KIYMETİNİ ARTIRIYOR. KİMSE EĞİTİMSİZ KALMASIN”

service

MÜLTECİLER İÇİN ŞARTLI EĞİTİM YARDIMI PROGRAMI İÇİN ANKARA’DA TÖREN DÜZENLENDİ. SURİYELİ HİBA: “EĞİTİM İNSANIN KIYMETİNİ ARTIRIYOR. KİMSE EĞİTİMSİZ KALMASIN”

Mülteciler İçin Şartlı Eğitim Yardımı Programı’nın UNICEF tarafından yürütülen faaliyetleri, bugün Ankara’da düzenlenen törenle Türkiye’ye devredildi. Programdan yararlanan Suriyeli Hiba, “Eğitim insanın kıymetini artırıyor. Kimse eğitimsiz kalmasın” dedi. Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ise, “Mültecilerin yarısı kadarı 25 yaş altında. Demek oluyor ki, önümüzde önceliklendirmemiz gereken bir kesim var. … Her çocuk için önemli olan eğitim, psikolojik olarak ve toplumda kendisine yer edinmek açısından mülteciler söz konusu olduğunda çok daha büyük arz ediyor” diye konuştu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, AB, Avrupa Sivil Koruma ve İnsani Yardım Operasyonları Genel Müdürlüğü, UNICEF ve Türk Kızılay’ın ortaklığındaki Mülteciler İçin Şartlı Eğitim Yardımı Programı’nın UNICEF tarafından yürütülen faaliyetleri, bugün Ankara Cernmodern’de düzenlenen törenle Türkiye’ye devredildi.

Törene, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Meyer-Landrut, Türk Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan, Avrupa Sivil Koruma ve İnsani Yardım Operasyonları Genel Müdürlüğü Türkiye Başkanı Devrig Velly, UNICEF Avrupa ve Orta Asya Direktörü ve Avrupa’daki Mülteci ve Göçmenler Özel Koordinatörü Afshan Khan ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı İsmail Ergüneş katıldı. Etkinlikte, programdan yararlanan Suriyeli Hamza ile Hiba’nın ebeveynleriyle katıldığı bir oturum düzenlendi. 9 yıldır Türkiye’de yaşadığını ve Şartlı Eğitim Yardımı Programı’nı sosyal medya aracılığıyla öğrendiğini belirten Hamza, şunları söyledi:

“Hem kendimizi Türk öğrencilere tanıtma fırsatı sunuldu hem de gelecek hayallerimiz için güzel bir fırsat oldu devam ettirmek için. Önceden okumaktan korkan çocuklara seslenmek istiyorum. Belki size şu an zor gelebilir ama, ilerde güzel bir hayat taşımak istiyorsanız sıkı tutunun. Güzel bir hedef bulun.”

Hiba ise şöyle konuştu:

“Eğitim insanın kıymetini artırıyor. Nereye gitsem bile kimseye ihtiyacım kalmaz. Her yerde faydalı bu eğitimler. Dik ve ayakta durmuş olur. Yani eğitime devam edin. Kimse eğitimsiz kalmasın. Fırsatınız varsa kaçırmayın derim. Yoksa da bulmaya çalışın ve bir hedefiniz olsun. Ondan hiç vazgeçmeyin. Özellikle kız çocukları için. Okumak bir kız çocuğu için kendine yapılacak en büyük iyiliktir.”

ALTAN: ŞARTLI EĞİTİM YARDIMI BAŞLADIĞINDAN BU YANA BÜYÜK BİR BAŞARIYA İMZA ATILMIŞTIR

Ardından Türk Kızılay Genel Müdürü Altan, şu konuşmayı yaptı:

“Türk Kızılay’ı olarak hem devletimizden hem paydaşlarımızdan büyük destekler görüyoruz. Geçici ve uluslararası koruma altında olan ihtiyaç sahiplerinin hayatlarını kolaylaştırmak adına hizmetler üretiyoruz. Verdiğimiz hizmetlerin önemli bir bölümünü de çocukların eğitime erişimi ve devamlılığını sağlamak adına yaptığımız faaliyetler oluşturuyor.

2017’den bu yana hayata geçirilen Şartlı Eğitim Yardımı programında en büyük hedeflerimizden biri okullaşmanın önündeki ekonomik ve sosyal engellerin aşılması adına Kızılay Kart nakit altyapısı ile yardım ulaştırmaktır.

Şartlı Eğitim Yardımı başladığından bu yana Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız, Milli Eğitim Bakanlığımız, UNICEF ve Türk Kızılay ortaklığında büyük bir başarıya imza atılmıştır.”

VELLY: ŞARTLI EĞİTİM YARDIMI ŞU ANDA GÜVENİLİR ELLERDE

Avrupa Sivil Koruma ve İnsani Yardım Operasyonları Genel Müdürlüğü Türkiye Başkanı Velly ise şunları kaydetti:

“800 binden fazla çocuğun ailesi Şartlı Eğitim Yardımı programından nakit destek aldı. Bütün ödemeler düzenliydi. Tek bir ödeme bile kaçırılmadı. Bununla gurur bile duyabiliriz. Çünkü oldukça karmaşık bir süreç. 135 bini aşkın çocuk, çocuk koruma bileşeninden faydalandı. Bu bileşeni de ulusal programa eklemiştik. Şu anda anlıyoruz ki bu, hükümet tarafından ulusal programda da teşvik ediliyor.

11 bin çocuk ek destek aldı, yönlendirmelerle birlikte. Özel ihtiyaçlara sahip oldukları ve okul dışı kaldıkları için. Projeden bahsederken, 100 binlerce hayata dokunduğumuzu söyleyebiliriz. Bu nedenle, bu fırsattan faydalanarak Türkiye hükümetine çok teşekkür etmek istiyorum. Okullarınızı mülteci çocuklara açtığınız için müteşekkiriz.

Şartlı Eğitim Yardımı şu anda güvenilir ellerde. Türkiye hükümeti, AB Delegasyonu birlikte bu programı devam ettirecekler. Suriyeli çocukları ve mülteci aileleri 2024 yılına kadar destekleyecekler önümüzdeki aşamada. Programın güvenilir ellerde olduğunu bilmek çok güzel.”

KHAN: ŞARTLI EĞİTİM PROGRAMININ ETKİN BİR ŞEKİLDE UYGULANMASI BENZER NAKİT PROGRAMLARINA İLHAM OLMAKTA

Velly’den sonra söz alan ve programın başarılarını kutlamak için bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu belirten UNICEF Avrupa ve Orta Asya Direktörü ve Avrupa’daki Mülteci ve Göçmenler Özel Koordinatörü Khan, şu konuşmayı yaptı:

“Tüm bu çabaların amacı çocukların kaliteli eğitime erişebilmesini sağlamaktı, mülteci çocuklar da dahil olmak üzere. Eğitim, umut anlamına gelir. Biz bunu sabah da duyduk, çok net bir biçimde duyduk. Beceriler, ilgi düzeyi ve herkes için daha iyi bir gelecek olanağı. Herkes için çok önemli. Ancak ne yazık ki çoğu çocuk için eğitime devamlılık olanağı, yoksulluk ve finansal engeller nedeniyle gecikmekte. Türkiye hükümetine, her çocuğun eğitime erişimi yönündeki çabaları için çok teşekkür etmek istiyoruz.

Bu program herkese çok güzel bir örnek sundu. Eğitime yönelik engellerin nasıl ortadan kaldırılabileceğine dair iyi bir örnek sundu. Hem ulusal sosyal koruma sistemleriyle uyumlu bir şekilde inşa edildi hem de sistemin güçlendirilmesi yaklaşımıyla insani bir krize nasıl müdahale edilebileceğine yönelik iyi bir model oluşturdu.

Şartlı Eğitim Yardımı’nın etkileri sınırları aştı. Etkin bir şekilde uygulanması ve sonuçlarının etkili olması, benzer nakit programlarına ilham olmakta. Özellikle, Ukrayna’dan mültecileri alan benzer ülkelerdeki nakit programlarına ilham olmakta.

UNICEF’in nakit artı yaklaşımıyla birlikte finansal destekten fazlası veriliyor. Sadece finansal destek verilmiyor. Finansal destekten fazlası veriliyor. Bu da eşsiz bir katma değer diyebiliriz.”

MEYER-LANDRUT: EĞİTİM, PSİKOLOJİK VE TOPLUMDA KENDİSİNE YER EDİNMEK AÇISINDAN MÜLTECİLER İÇİN DAHA BÜYÜK ARZ EDİYOR

AB Türkiye Delegasyonu Büyükelçi Meyer-Landrut ise konuşmasında şu hususlara değindi:

“Dünya çapında en fazla sayıda mülteci topluluğuna ev sahipliği yapmasından mütevellit Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin başarılarını takdir ve teşekkürle karşılıyoruz. İnanılmaz bir başarı hikâyesi yatıyor burada. 

Mültecilerin yarısı kadarı 25 yaş altında. Demek oluyor ki, önümüzde önceliklendirmemiz gereken bir kesim var. Biz faydalanıcı ailelerden, o anne ve babalardan eğitimin ne kadar önemli olduğuna kulak verme fırsatını elde ettik. Onların da söylediği üzere, her çocuk için önemli olan eğitim, psikolojik olarak ve toplumda kendisine yer edinmek açısından mülteciler söz konusu olduğunda çok daha büyük arz ediyor.”

ERGÜNEŞ: PROGRAM, HER ÇOCUĞUN GELECEĞİNE DOKUNDU

Son olarak ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yardımcısı Ergüneş konuştu. Ergüneş, şunları söyledi:

“Ülkemiz 2003 yılından bugüne Şartlı Eğitim Yardımı programı ile 2 milyonu aşkın çocuğumuza destek olmaktadır. Her yıl, düzenli eğitimin devam etmesi şartıyla 2 milyonun üzerinde çocuk Şartlı Eğitim Yardımı’ndan istifade etmektedir. 2017 yılında UNICEF’in teknik desteği ve Avrupa Birliği İnsani Yardım Genel Müdürlüğü’nün maddi katkılarıyla Suriyeli ve diğer mülteci çocukları da bu anlamlı programın kapsamına alınmıştır. 2022 yılı itibariyle bugün çocuk kuruluşlarımızda 525 Suriye uyruklu olmak üzere bin 150 yabancı uyruklu çocuk bulunmaktadır. Ayrıca, Ukrayna’dan Türkiye’ye gelen çocuklara yönelik müdahale programlarımız kapsamında bugün Türkiye’de, bin 7 Ukraynalı çocuk ve refakatindeki kişileri misafir etmekteyiz. 

Yabancılar için Şartlı Eğitim Yardımı programı ile 810 bini aşkın mülteci çocuğumuzu nakit desteği ile eğitimini sürdürmesini sağlamıştır. Program kapsamında özel kırılganlıkları olan 170 bin faydalanıcı çocuğa ise çocuk koruma destek hizmetlerini sunmuştur. Program, en başından bu yana yerli ve yabancı bahse konu her çocuğun her bir anına ve geleceğine dokundu.”

 

MÜLTECİLER İÇİN ŞARTLI EĞİTİM YARDIMI PROGRAMI İÇİN ANKARA’DA TÖREN DÜZENLENDİ. SURİYELİ HİBA: “EĞİTİM İNSANIN KIYMETİNİ ARTIRIYOR. KİMSE EĞİTİMSİZ KALMASIN”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!