Şanlıurfa’da Mısır Hasadı Başladı… Abdullah Melik: “Mısırın 7 Lira 74 Kuruşa Satılması Gerekiyor ki Üretici Kar Edebilsin”

service

Şanlıurfada Mısır Hasadı Başladı... Abdullah Melik:  Mısırın 7 Lira 74 Kuruşa Satılması Gerekiyor ki Üretici Kar Edebilsin

Şanlıurfa’da Mısır Hasadı Başladı… Abdullah Melik: “Mısırın 7 Lira 74 Kuruşa Satılması Gerekiyor ki Üretici Kar Edebilsin”

 

Şanlıurfa’da mısır hasadı başladı. Mısırın taban fiyatının 5 lira 50 kuruş olduğunu belirten Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Abdullah Melik, “Yaptığımız ürün maliyet analizinde 1 kilogram ikinci ürün mısırın maliyeti yaklaşık olarak 5 bin 540 liradır (5 lira 54 kuruş). Mısırın üretici karını da eklediğimizde 7 bin 740 liraya (7 lira 74 kuruş) kadar satılması gerekiyor ki üretici de kar edebilsin” dedi. 

Şanlıurfa’da mısır hasadı başladı. Tarımsal desteklerde; mısıra dekar başına 62 kuruş mazot ve 21 kuruş gübre olmak üzere toplam 83 kuruş ve ürün prim desteği de 3 kuruş olarak belirlendi. Mısır taban fiyatının 5 lira 50 kuruştan satıldığını söyleyen Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Abdullah Melik ANKA haber Ajansı’na yaptığı açıklamada şunları söyledi: 

“Ülkemizin yaklaşık olarak 9 milyon ton mısıra ihtiyacı vardır. Ama üretimi 6 buçuk milyon tondur. Dolayısıyla biz her yıl 2 buçuk milyon ton dolar ödeyerekten başka ülkelerden ihraç etmek zorunda kalıyoruz.

Tarım Bakanlığı, bu 2 buçuk milyona tekabül eden 620 milyon doları kendi üreticisine destekleme olarak verse üretimimiz daha da artacaktır. Ziraat Mühendisleri Şanlıurfa Şubesi olarak yaptığımız ürün maliyet analizinde 1 kilogram ikinci ürün mısırın maliyeti yaklaşık olarak 5 bin 540 liradır (5 lira 54 kuruş). Mısırın üretici karını da eklediğimizde 7 bin 740 liraya (7 lira 74 kuruş) kadar satılması gerekiyor ki üretici de kar edebilsin. Maliyetleri zaten yüksek motorin, mazot, gübre tohum 1 yılda yaklaşık yüzde 300-400 zamlanmıştır. Üreticinin üretime devam edebilmesi için Tarım Bakanlığı’nın yıllardır belirlemiş olduğu 3 kuruş ürün prim desteğinin de en az 75 kuruş olması gerekiyor.” 

 

 

Art’s Magazin | Yerel

Şanlıurfa’da Mısır Hasadı Başladı... Abdullah Melik: "Mısırın 7 Lira 74 Kuruşa Satılması Gerekiyor ki Üretici Kar Edebilsin"
Şanlıurfa’da Mısır Hasadı Başladı… Abdullah Melik: “Mısırın 7 Lira 74 Kuruşa Satılması Gerekiyor ki Üretici Kar Edebilsin”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!