TİSK Genel Başkanı Akkol’dan EYT Mesajı

featured
service

TİSK Genel Başkanı Akkoldan EYT Mesajı

TİSK Genel Başkanı Akkol’dan EYT Mesajı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları takvimi için TÜRK-İŞ ve TİSK başkanlarıyla bugün bir araya geldi. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Başkanı Burak Akkol, “Emekli olacak çalışanların aynı anda hatta aynı günde emekli olması durumunda işveren için ciddi bir finansman problemi doğması söz konusu. Aynı gün kıdem tazminatının alınması durumunda bir finansman sıkıntısı durumuna girmek söz konusu. Bu durumda da işçilerin mağdur olma ihtimali var. Sayın Bakan az evvel müjdeyi verdi. Kredi Garanti Fonu’dan (KGF) uygun krediler ile işveren yalnız bırakılmayacağı müjdesini az önce aldık” açıklamasını yaptı.

Asgari Ücret Komisyonu’nun çalışma takvimini belirlemek için bugün taraflar bir araya geldi. Görüşme öncesinde TİSK Genel Başkanı Burak Akkol basın açıklaması yaptı. Akkol, şunları dedi:

“İŞVERENLERİN BEKLENTİLERİ İLE İLGİLİ KAPSAMLI BİR ÇALIŞMAYI BUGÜN TEKRAR SAYIN BAKANIMIZA SUNDUK”

“İşletmelerin rekabetçiliği ülkemizdeki istihdam için çok önemli bir konu. İşletmelerin sürdürülebilirliği, çalışma arkadaşlarımızın daha fazla gelire ulaşması için önemli. İşletmelerin büyümesi, işletmelerin daha fazla ihracat yapması hem çalışanlar için hem de ülkemiz için önemli. Bu sebeple EYT konusunda hem çalışanların hem de işletmelerin beklentilerini aynı anda karşılayacak çözümlere ihtiyacımız olduğunu düşünüyoruz. Sayın bakanımız sürecin başından beri bizlerin görüşlerini alıyor.

Sadece TİSK’in değil, başka işverenlerin kuruluşlarını da görüşlerini aldı. Sadece işverenlerin değil, tüm konfederasyonların görüşlerini almaya devam ediyor. Biz TİSK olarak beklentilerimizi, çözüm önerileri ile birlikte sunmayı seven bir teşkilatız. Bir öneri getiriyoruz ama buna somut aksiyonlar ile hayata geçirebiliriz diye devletimiz ile birlikte çalışmayı tercih ediyoruz. Bu EYT kapsamında da benzer bir yaklaşımımız var. Dolayısıyla işverenlerin beklentileri ile ilgili kapsamlı bir çalışmayı bugün tekrar Sayın Bakanımıza sunduk.

“EMEKLİ OLANLAR İLE EMEKLİ OLMAYANLAR ARASINDAKİ SGK PRİM FARKI GİDERİLECEK. İŞVERENLERE İLAVE BİR MALİYET OLMADAN İSTİHDAM İLİŞKİSİ DEVAM EDECEK”

Bu çalışmayı üç maddede özetle anlatmak istiyorum. Bir tanesi, emekli olup çalışmaya devam edecek arkadaşlarımızın SGK primi ve işveren maliyeti artıyor. TİSK bir anket yaptı, Temmuz ve Ağustos aylarında, yüzde 80’in üzerinde EYT kapsamındaki çalışma arkadaşımız iş hayatına devam etmek istiyor.

Devletin emeklilik maaşını almak ama aynı zamanda da işletmesinde de çalışmaya devam etmek istiyor. İşverenlere sorduğumuzda da bu istihdam ilişkisini devam ettirmek istiyor. Burada bir uyum görüyoruz. Bu uyumun da kaybolmamasını istiyoruz. SGK’da bir maliyet artışı söz konusu, eğer emekli çalıştırırsanız. Bu hem istihdamın devamı hem de işverenler için bir risk. Bu konuyu dile getiriyoruz. Emekli olanlar ile emekli olmayanlar arasındaki SGK prim farkı giderilecek. İşverenlere ilave bir maliyet olmadan istihdam ilişkisi devam edecek.

“KGF’DEN UYGUN KREDİLER İLE İŞVERENİN YALNIZ BIRAKILMAYACAĞI MÜJDESİNİ AZ ÖNCE ALDIK”

İkinci konumuz, emekli olacak çalışanların aynı anda hatta aynı günde emekli olması durumunda işveren için ciddi bir finansman problemi doğması söz konusu. Oldukça yüklü sayıda emekliden bahsediyoruz. Aynı gün kıdem tazminatının alınması durumunda bir finansman sıkıntısı durumuna girmek söz konusu.

Bu durumda da işçilerin mağdur olma ihtimali var. Dolayısıyla bu konu da bizim uzun süredir taleplerimiz arasındaydı, Sayın Bakan az evvel müjdeyi verdi. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın da bize çok destekçi olduğunu ifade etti. Kredi Garanti Fonu’ndan (KGF) uygun krediler ile işveren yalnız bırakılmayacağı müjdesini az önce aldık. Dolaysıyla kıdem tazminatları ile ilgili uygun kredi faizi ile işverenlere destek olunacak. Bu kıdem tazminatları çalışmalara gidecek.

Üçüncü konu, kritik bazı iş yerlerinde yüzlerce kişinin aynı anda emekli olması durumunda üretimi, ihracatı etkileyen durumlar olabiliyor, bazı departmanlar komple emekli olabiliyor. Özellikle kıdemin önemli olduğu sektörlerde iş sağlığı ve güvenliği riskleri doğabilecek. Biz de ülke olarak çalışma arkadaşlarımızı mağdur etmeden ama aynı zamanda biraz evvel saydığım üretim ve ihracata mani olmadan emeklikleri organize ediyor olmamız gerekiyor. Bu konunun yine ülke içinde önemli olduğunu düşünüyoruz.

“SON İKİ ASGARİ ÜCRETTEKİ ÜÇLÜ İMZA SÜRECİNİ ÇOK ÖNEMSEDİĞİMİ TEKRAR ETMEK İSTİYORUM”

Bu üç başlık dışında ilave önerilerimiz oldu, bunları Sayın Bakanımıza aktardık. Şu anda süreç olumlu gidiyor. Bugün gündemimizde asgari ücret yok ama birkaç cümle söylemek isterim, bugün sürecin ilk günü, TÜRK-İŞ Başkanımız Ergun Atalay yukarıda, Sayın Bakanımız yukarıda. Az sonra benim de katılacağım bir toplantı olacak. Hem süreci hem takvimi detaylandıracağız.

Bu komisyona kimin üye olacağı çalışmaları tamamlandı, yakın zamanda da ilk toplantısını yapacak. Bugün TÜRK-İŞ, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve TİSK olarak planlama için buradayız. Son iki asgari ücretteki üçlü imza sürecini çok önemsediğimi tekrar etmek istiyorum. Son iki asgari ücretin belirlenmesinde hem işçi tarafını temsil eden TÜRK-İŞ imzası hem devlet imzası hem de işverenlerimizin imzası ile ortak bir mutabakat ile hayata geçirmiştik. Bu ortak mutabakatın çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu ortaklığın ülkemizin ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz.”   

Art’s Magazin | Gündem

TİSK Genel Başkanı Akkol'dan EYT Mesajı
TİSK Genel Başkanı Akkol’dan EYT Mesajı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!