Şimdi SEO İçin Bir Profesyonelle Çalışın

TRAKTÖRLERİ ENKAZ ALTINDA KALAN ANTAKYALI ÇİFTÇİ: “ENKAZI GÖRDÜKÇE İÇİMİZ DAHA ÇOK YANIYOR, SESİMİZİ DUYUN”

service

TRAKTÖRLERİ ENKAZ ALTINDA KALAN ANTAKYALI ÇİFTÇİ: “ENKAZI GÖRDÜKÇE İÇİMİZ DAHA ÇOK YANIYOR, SESİMİZİ DUYUN”

 DİLAN KUTLU

Deprem sırasında traktörleri ve tarım makineleri enkaz altında kalan Antakyalı çiftçi Safiye Sezer, “Bu görüntü, enkaz bizi daha çok yıkıyor, gördükçe içimiz daha çok yanıyor. Sesimizi duyun” dedi. 

11 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler il ve ilçelerdeki yıkımın yanı sıra köylerde de ağır tahribata yol açtı. Türkiye’nin en verimli ovalarının bulunduğu deprem bölgesinde tarlalarda yarıklar, tümsekler oluştu, yollarda da çökme ve kayma meydana geldi.

Tarlalarını ve hayvanlarını bırakıp çevre illere de göç edemeyen depremzede çiftçiler, traktörleri ve pulluk sürgü, mibzer gibi tarım makineleri de enkaz altında kaldığı için yeni ürün ekip tarımsal üretime devam etmekte zorlanıyor.

6 Şubat’taki depremden en çok etkilenen illerin başında gelen Hatay’a 18 kilometre uzaklıktaki Apaydın köyünde çiftçilik yapan Sezer ailesi depremden sonra içinde bulundukları durumu ANKA Haber Ajansı’na anlattı.

Deprem sırasında enkaz altında kalan 5 traktörleri de kullanılmaz hale gelen ve 100 tona yakın samanı yanan Sezer ailesi, tarımsal üretime devam edebilmek için yardım isterken, yetkililere “Sesimizi duyun” çağrısı yaptı. Aile üyeleri şunları söyledi:

“NE YAPACAĞIMIZI BİLMİYORUZ”

Hamza Sezer: Biz Apaydın Mahallesi’nde oturuyoruz. Enkazlarımız 40 gün oldu yaklaşık. Burada traktörlerimiz enkaz altında, 5 cenazemiz var. Bu tarafa gidiyoruz enkaz, diğer tarafa gidiyoruz enkaz. Kendi imkanlarımızla yol açtık. 5 aracımızı kendi imkanlarımızla çıkardık. 9 aracımız hala enkaz altında. Mümkünse devletimizden yardım istiyoruz. Yardım olursa bizim için iyi olur. Bizim sesimizi duyun. Bizi soran arayan yok. Her şeyimiz burada açıkta. 17 aile çadırda yaşıyoruz. Ekipmanlarımız, traktörlerimizi mibzerlerimizi (ekim makinesi) arabalarımız hepsi enkaz altında. Ne yapacağımızı bilemiyoruz, sabah kalkıyoruz enkaz, akşam geliyoruz enkaz. Bu bizim ekmek teknemiz saman 40 gündür hala yanıyor. İtfaiye geldi bir şey yapamadı.

Mehmet Sezer: Traktörlerimizi, mibzerlerimiz hepsi enkaz altında. Bizim ekmek teknemiz olan saman deprem gününden beri yanıyor. 100 ton kadar samanımız yok oldu.

“ENKAZI GÖRMEK BİZİ DAHA ÇOK YIKIYOR”

Safiye Sezer: Her gün bunu görmek herkesin gözünün önünde yok olması. Sizden tek ricamız önümüzdeki görüntüyü kaldırmanız hiç olmazsa geldiğimizde daha fazla acı duymayalım. 8 çocuklu aileyiz. Geçimimiz samandan karşılıyoruz. Şimdi her birimiz başka bir yere dağılmışız. Kampta yaşıyoruz. İki çocuk annesi kızım da enkaz altında kaldı, yaralı. Mecburen her gün buraya gelmek zorundayım. Mallarımız var, bakmak zorundayım. Bu görüntü, enkaz bizi daha çok yıkıyor, gördükçe içimiz daha çok yanıyor. Sizden ricamız sesimizi duyun.

 

Art’s Magazin  Gündem

TRAKTÖRLERİ ENKAZ ALTINDA KALAN ANTAKYALI ÇİFTÇİ: “ENKAZI GÖRDÜKÇE İÇİMİZ DAHA ÇOK YANIYOR, SESİMİZİ DUYUN”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!