Şimdi SEO İçin Bir Profesyonelle Çalışın

“YAŞADIKLARI HALDE KAYITLARDA ÖLÜ GÖRÜLDÜKLERİ İÇİN VATANDAŞLIK HAKLARINDAN MAHRUM KALAN DEPREMZEDELERİN MAĞDURİYETİ NASIL GİDERİLECEK”

featured
service

“YAŞADIKLARI HALDE KAYITLARDA ÖLÜ GÖRÜLDÜKLERİ İÇİN VATANDAŞLIK HAKLARINDAN MAHRUM KALAN DEPREMZEDELERİN MAĞDURİYETİ NASIL GİDERİLECEK”

Depremden kurtulmasına rağmen nüfus müdürlüğü kayıtlarına “ölü” olarak geçen vatandaşların sayısının artması TBMM gündemine taşındı. CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya; “Yaşadıkları halde kayıtlarda ölü görüldükleri için vatandaşlık haklarından mahrum kalan depremzedelerin mağduriyeti nasıl giderilecektir” diye sordu.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, kurtulmasına rağmen çok sayıda depremzedenin nüfus kayıtlarında “ölü” şeklinde değişiklik yapılması ve bunun yol açtığı sorunları soru önergesi ile Meclis gündemine taşıdı. Kaya’nın İçişleri Bakanı Soylu’ya yönelttiği önerge şöyle:

“ÇOK SAYIDA DEPREMZEDE VATANDAŞI ETKİLEYEN DURUMUN, OY KULLANMA HAKKININ ENGELLENMESİ İÇİN KASITLI YAPILDIĞI DA İDDİA EDİLMEKTEDİR”

“Son dönemde telefonla arayan depremzede vatandaşlarımız, yaşadıkları halde nüfus kayıt örneğinde ölü kaydedildiklerini söylüyorlar. Telefonda görüştüğüm P.B. nüfus kayıtlarında 06.02.2023 tarihinden itibaren ölü göründüğünü söyleyerek, ‘Pazartesi nüfus müdürlüğüne gittim, Samandağ Nüfus Müdürlüğü bu yanlışlığı yapmış dediler. Dilekçe yazdım oradan nüfus dairesine gönderdiler. E devletten takip et dediler’ ifadeleriyle yaşadığı mağduriyeti anlattı. P.B. aynı mağduriyet yaşayan çok insan olduğunu, yakın akrabalarından bazılarının da ölü kaydedildiğini söyledi. Yaşadıkları halde kayıtlarda ölü görülen vatandaşlar, hiçbir haktan yararlanamadıkları için büyük mağduriyet yaşıyor. Mağdur vatandaşlar, kayıtlar ivedilikle düzeltilmezse 14 Mayıs’ta yapılacak seçimde de oy kullanamayacaklarını ifade ediyorlar. Çok sayıda depremzede vatandaşı etkileyen durumun, oy kullanma hakkının engellenmesi için kasıtlı yapıldığı da iddia edilmektedir”

“YAŞAYAN DEPREMZEDE VATANDAŞLARIN YAYGIN ŞEKİLDE ÖLÜ KAYDEDİLMELERİNİN NEDENİ NEDİR?”

Önergede yer alan sorular şunlar:

“Yaşayan depremzede vatandaşların yaygın şekilde ölü kaydedilmelerinin nedeni nedir? Yaşadığını beyan eden kişilerin mağduriyeti neden ivedilikle giderilmemiştir? Kayıtlardaki değişikliğin, 14 Mayıs’ta oy kullanma hakkını engellemek için yapıldığı iddiaları doğru mudur? Yaşadıkları halde kayıtlarda ölü görüldükleri için vatandaşlık haklarından mahrum kalan depremzedelerin mağduriyeti nasıl giderilecektir? Öldüğü halde nüfus kaydından düşürülmeyen kişiler var mıdır? Konuya ilişkin bir inceleme başlatılmış mıdır?”

 

Art’s Magazin  Gündem

“YAŞADIKLARI HALDE KAYITLARDA ÖLÜ GÖRÜLDÜKLERİ İÇİN VATANDAŞLIK HAKLARINDAN MAHRUM KALAN DEPREMZEDELERİN MAĞDURİYETİ NASIL GİDERİLECEK”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!