YILDIRIM KAYA: EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARI, ‘EMEKLİLİKTE AÇLIĞA TAKILANLAR’ HALİNE DÖNDÜRDÜNÜZ. BUNUN HESABINI SANDIKTA VERECEKSİNİZ

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

YILDIRIM KAYA: EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARI, ‘EMEKLİLİKTE AÇLIĞA TAKILANLAR’ HALİNE DÖNDÜRDÜNÜZ. BUNUN HESABINI SANDIKTA VERECEKSİNİZ

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, AKP’nin emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için Meclis’e sunduğu kanun teklifine tepki göstererek, “Sizin bu işi çözemeyeceğiniz aşikâr. Hem kademelendirmeyi yapacağız hem çıraklık sürecini dahil edeceğiz hem staj mağdurlarını dahil edeceğiz hem de bir günle insanlara 14 ila 18 yıl kaybının önüne geçeceğiz. Tüm bunları Millet İttifakı’nın iktidarında biz gerçekleştireceğiz. Emeklilikte yaşa takılanları, ’emeklilikte açlığa takılanlar’ haline döndürdünüz. Bunun hesabını sandıkta vereceksiniz” dedi.

Yıldırım Kaya, bugün yaptığı açıklamada, AKP’nin EYT konusunda Meclis’e sunduğu kanun teklifini eleştirdi. Kaya, şunları söyledi:

“Yıllardır çözülmeyen emeklilikte yaşa takılanlar sorunu güya çözülecekti. Aylardır Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuyu ‘Ha çözdük ha çözeceğiz’ diyerek tartıştı. Meclis grubu da ‘Getireceğiz, kanun teklifi hazırlıyoruz’ dedi. Ama gelin görün ki hazırladıkları iki maddelik kanun teklifinde dağ fare doğurdu.

Emeklilikte yaşa takılanların sorununun bir kısmını çözmeye yetkili ama önemli bir noktada mağduriyetler devam ediyor. Staj mağdurlarının sorunları çözülmüyor. Çıraklık mağdurlarının sorunları çözülmüyor. Kademelendirme diye bir süreç yok. Yani bir gün ile 14 yılla 18 yıl hak kaybı yaşanıyor. Bunun tümünü niye böyle yaptılar? Çok açık. ‘Birkaç ay daha maaş vermeden acaba götürebilir miyiz? Seçim sandığına giderken ceplerine sıcak para koyabilir miyiz’ diye uyanıklık yaptılar. Sayın Elitaş, hani ‘Çalışıyoruz’ diyordun? İki madde için, aylardır bunun için mi beklediniz?

Sizin bu işi çözemeyeceğiniz aşikâr. Hem kademelendirmeyi yapacağız hem çıraklık sürecini dahil edeceğiz hem staj mağdurlarını dahil edeceğiz hem de bir günle insanlara 14 ila 18 yıl kaybının önüne geçeceğiz. Tüm bunları Millet İttifakı’nın iktidarında biz gerçekleştireceğiz. Emeklilikte yaşa takılanları, ’emeklilikte açlığa takılanlar’ haline döndürdünüz. Bunun hesabını sandıkta vereceksiniz.”

Art’s Magazin  Gündem

YILDIRIM KAYA: EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARI, ‘EMEKLİLİKTE AÇLIĞA TAKILANLAR’ HALİNE DÖNDÜRDÜNÜZ. BUNUN HESABINI SANDIKTA VERECEKSİNİZ

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!