AMASRA MADEN KAZASINI ARAŞTIRMA KOMİSYONU… GMİS GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İSA MUTLU: “BU KADAR BÜYÜK ÇAPLI KAZANIN MEYDANA GELMESİ BÜYÜK BİR İHMAL OLDUĞUNU GÖSTERMEKTEDİR”

service

AMASRA MADEN KAZASINI ARAŞTIRMA KOMİSYONU… GMİS GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İSA MUTLU: “BU KADAR BÜYÜK ÇAPLI KAZANIN MEYDANA GELMESİ BÜYÜK BİR İHMAL OLDUĞUNU GÖSTERMEKTEDİR”

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, TBMM Amasra Maden Kazasını Araştırma Komisyonu’nda sunum yaptı. Mutlu, “Amasra Taşkömürü İşletme Müessesesinde alınan önlemlere rağmen bu kadar büyük çaplı kazanın meydana gelmesi İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerinde ve alınması gerekli sıralı emniyet tedbirlerinde büyük bir eksiklik ve ihmal olduğunu göstermektedir. Bu eksiklik işveren ve temsilcilerinin olup kazanın meydana gelmesinde çalışanlarımızın kusuru yoktur. Maden kazalarının kader olmaktan çıkarılması için kazanın nedenleri ortaya konmalı, bu kazanın son olması için ilgili Yasa ve Yönetmelikler çerçevesinde gerekli önlemler alınmalıdır” dedi.

TBMM Amasra Maden Kazasını Araştırma Komisyonu çalışmalarını sürdürüyor. Komisyon toplantısında bugün sunum yapan Genel Maden İşçileri Sendikası(GMİS) Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu özetle şunları söyledi:

“İKAZ VE ALARM SEVİYELERİNDE MADEN OCAĞININ KISMEN DAHİ OLSA BOŞALTILMASI YÖNÜNDE ÖNLEM ALINMADIĞI BELİRTİLMİŞTİR”

“Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Taşkömürü İşletme Müessesesinde uygulanan işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerine yönelik; mekanize kazı sistemleri, merkezi gaz izleme sistemi, gaz ölçüm aletleri, ferdi kurtarıcılar, uyarı sistemleri, eğitim, denetim ve diğer önlemlere rağmen bu kaza meydana gelmiştir. Kazanın temel unsuru olarak kamuoyunda açıklanan Bilirkişi İncelemesi Raporunda yer alan ‘Yetersiz ve etkisiz havalandırma sistemi olayın meydana gelmesindeki en temel unsurdur’ denilmektedir. Ayrıca bilirkişi raporunda açıklanan Merkezi Gaz İzleme Sistemi verilerinde metan gazının müteakip defalar uzun süre boyunca potansiyel patlayıcı seviyelere ulaşmasına rağmen, ikaz ve alarm seviyelerinde maden ocağının kısmen dahi olsa boşaltılması yönünde önlem alınmadığı belirtilmiştir. Bu durumun izah edilebilecek bir yanı yoktur.

“KAZANIN MEYDANA GELMESİ SIRALI EMNİYET TEDBİRLERİNDE BİR EKSİKLİK, İHMALİN OLDUĞUNU GÖSTERMEKTEDİR”

Kaza; üretim ve hazırlık çalışması yapılan -300/-350 kotlarındaki -320 Kalın damar tabanda (bilirkişi raporunda belirtilen) metan gazının bir kıvılcımla buluşarak patlaması sonucu meydana geldiği şeklindedir. Kazanın meydana geldiği alanlar yangın nedeniyle barajla kapatılmıştır. Yangının tamamen sönmesi ve yapılacak ölçümler sonucu yeraltının tamamen güvenli hale gelmesi durumunda kaza mahallinde teknik inceleme yapılabilecektir. Ancak alınan önlemlere rağmen bu kadar büyük çaplı kazanın meydana gelmesi sıralı emniyet tedbirlerinde bir eksiklik, ihmalin olduğunu göstermektedir. Yeraltında yapılacak teknik incelemede patlama noktaları, etkileri ve sensör yerleri görüldüğünde daha net bilgiler ortaya çıkacaktır.

“2022 YILI İÇİNDE SENDİKAMIZA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİYLE İLGİLİ BİR ŞİKAYET GELMEMİŞTİR”

Genel merkezimize iletilen sorun en kısa zamanda işyerine gidilerek imkanlar dahilinde incelenir ve çözümü için önerilerde bulunularak takibi yapılır. Amasra Taşkömürü İşletme Müessesesi işyeriyle ilgili 2022 yılı içinde sendikamız genel merkezine iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili bir şikayet gelmemiştir.

Amasra Taşkömürü İşletme Müessesesinde alınan önlemlere rağmen bu kadar büyük çaplı kazanın meydana gelmesi İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerinde ve alınması gerekli sıralı emniyet tedbirlerinde büyük bir eksiklik ve ihmal olduğunu göstermektedir. Bu eksiklik işveren ve temsilcilerinin olup kazanın meydana gelmesinde çalışanlarımızın kusuru yoktur. Maden kazalarının kader olmaktan çıkarılması için kazanın nedenleri ortaya konmalı, bu kazanın son olması için ilgili Yasa ve Yönetmelikler çerçevesinde gerekli önlemler alınmalıdır.

“BÖLGEDE YAŞANAN İŞSİZLİK İNSANLARI SİGORTASIZ VE SENDİKASIZ ÇALIŞMAYA SEVK ETMEKTEDİR”

Bölgede yaşanan işsizlik insanları bu kötü şartlarda, iş sağlığı ve iş güvenliğinden yoksun, sigortasız ve sendikasız çalışmaya sevk etmektedir. Bir maden işçisinin; ‘Yeraltında ölüm, yerüstünde açlık. Yeraltında ölüm olasılık ama yerüstünde açlık kesin’ ifadesi Zonguldak bölgesindeki işsizliğin geldiği son noktadır.”

AMASRA MADEN KAZASINI ARAŞTIRMA KOMİSYONU… GMİS GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İSA MUTLU: “BU KADAR BÜYÜK ÇAPLI KAZANIN MEYDANA GELMESİ BÜYÜK BİR İHMAL OLDUĞUNU GÖSTERMEKTEDİR”
Hemen Abone Olun, İlk Sizin Haberiniz Olsun!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!