ANKARA BÜYÜKŞEHİR, DİJİTAL KÜLTÜR FİKİR ATÖLYESİ’NDE GENÇ GİRİŞİMCİLERİ AĞIRLADI

service

ANKARA BÜYÜKŞEHİR, DİJİTAL KÜLTÜR FİKİR ATÖLYESİ’NDE GENÇ GİRİŞİMCİLERİ AĞIRLADI

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), Bilkent Cyberpark’ın Dijital Kültürel Girişimcilik Kuluçka Merkezi Projesi kapsamında düzenlenen, ‘Digital Culture Ideathon: Fikir Atölyesi’ etkinliğine ev sahipliği yaptı. ABB Başkanı Mansur Yavaş etkinlikte, genç girişimcilerle bir araya geldi. 

Silikon Vadisi modelini Başkente taşımayı hedefleyen ABB, Başkent Üniversitesi Yaratıcı Kültür Endüstrileri Araştırma Merkezi, Bilkent Cyberpark ve TOBB Kreatif Endüstrileri Meclisi iş birliğiyle Ankara Teknoloji Köprüsü Kuluçka Merkezi’nde düzenlenen Fikir Atölyesi’nde gençler, 36 saat boyunca kültür endüstrileri temalı NFT, oyun, sinema ve animasyon ürünü tasarlamak için rakipleriyle yarıştı.

Yarışmada 11 takım, Dijital Kültürel Girişimcilik İş Modeli ve sunum eğitiminin yanı sıra birebir mentorluk destekleriyle fikirlerini geliştirerek kültürel endüstri temalı oyunlar üretti. Farklı üniversite ve şehirlerden katılan ve ağırlıklı olarak çocuk oyunları üreten yarışmacılar ürünlerini, jüri karşısında sunumlarla ayrıntılı olarak anlattı. Etkinlik sonunda jüri değerlendirilmesi ile seçilen 3 ekip dereceye girerken, Ankara Teknoloji Köprüsü’nde ofis ödülleri ve fikirlerinin gelişiminde motivasyon sağlayacak para ödüllerini almaya hak kazandı.

MANSUR YAVAŞ, GENÇLERLE BİR ARAYA GELDİ 

Ankara Teknoloji Köprüsü Kuluçka Merkezi’nde yarışma heyecanı yaşayan gençleri ABB Başkanı Mansur Yavaş da yalnız bırakmadı. Yavaş, etkinlikte üretilen oyunlar hakkında takımlardan bilgiler alırken, dijital ve teknoloji sektöründe istihdam sıkıntısı yaşadıklarını söyleyen gençlere önerilerde bulundu.

Gençlerin ortaya çıkardığı ürünlerin dünya çapında yayılmasının Türkiye’ye çok büyük faydası olacağını söyleyen Yavaş, şöyle konuştu:

“ULUS’TA BİR TEKNOLOJİ MERKEZİ DAHA AÇIYORUZ”

“Ankara için vizyonunuz ne derlerse ‘bilişim’ derim. Bilişim dünyasında hayal edemediğimiz yeniliklerle karşılaşıyoruz. Bilişimin hem yaşantımızdaki konfora hem de ekonomiye yansıması lazım. Bunun da katma değeri Ankara’da üretebileceğimiz sanayi, siteler gibi veya organize sanayilerimizdeki tüm endüstriyel ürünlerin kat kat üzerinde sizin yaratabileceğiniz katma değerler. Bunun farkındayız ve biz daha fazla teşvik etmek istiyoruz. Ulus’ta yeni bir teknoloji merkezi daha açıyoruz. Ne kadar bilişim öğrencisi varsa okurken de bu işe dahil olmasını buralarda kendilerini yetiştirmelerini arzuluyoruz. Bu konuda önleri açık ve masraftan da kaçmıyoruz.”

“FAALİYETLERİNİZİ BİZE BİLDİRİN BİZ DE OSB’LERLE PAYLAŞALIM”

Dijital ürünlerine pazarda yer bulamadıklarını ve iş konusunda sıkıntı yaşadıklarını belirten gençlere, Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) aracılığıyla yardımcı olabileceklerini de sözlerine ekleyen Yavaş, “Biz OSB’lerle zaman zaman toplantı yapıyoruz. Onları sizlerden haberdar etmemiz lazım. Bundan sonra çalışmak istediğiniz, kendinizi yetiştirmek istediğiniz alanlarda gösterdiğiniz faaliyetleri buraya bildirin, biz de OSB’lerle paylaşalım” dedi. 

ABB Bilgi İşlem Daire Başkanı Gökhan Özcan ise teknolojik ve dijital etkinlikleri düzenlemeye devam edeceklerini belirterek, “Yine teknoloji dolu bir hafta sonu geçirdik, teknolojinin de Başkenti Ankara’da. Bugün Dijital Kültür Fikir Yarışması’nda yaklaşık 36 saat boyunca farklı 11 takım yarıştı. Genç girişimcilerimizi Ankara Teknoloji Köprüsü Kuluçka Merkezi’nde ağırladık. Güzel bir yarışma oldu ve kazananları tebrik ediyoruz. Bu tarz etkinliklerimiz devam edecek” diye konuştu.

GENÇ GİRİŞİMCİLERDEN ABB’YE TEŞEKKÜR

Dijital ürün geliştirmeye meraklı 18 ile 29 yaş arası gençlerin ilgi gösterdiği etkinliğe katılan gençler, şunları söyledi:

Çağatay Çakmak: “Öğretmenlik mesleğini bıraktım ve girişimcilik ekosistemine dâhil oldum. Geliştirdiğimiz uygulama Dijital Fikir Atölyesi’ne uygun bir ürün ve onu daha fazla geliştirmeyi düşünüyoruz. ABB’ye de çok teşekkür ediyoruz.”

Yiğit Alparslan: “Bursa’dan geliyorum. ABB gerçekten çok güzel bir etkinlik yapıyor. Gençlere destek olması beni cezbeden bir şey, Ankara’ya bu yüzden gelmek istiyorum. Diğer belediyelere de örnek olması lazım. ‘Genç belediyecilik’ dediğimiz kavram bu. Mekan seçimi çok uygun hem kendimizi hem girişimciliğimizi hem de yaratıcılığımızı geliştirmek adına güzel dizayn edilmiş bir mekan.”

Enes Şahin: “Grubumuz ABB’nin verdiği metaverse ve oyun eğitiminde kurulan bir takım. Beş arkadaş bir araya gelerek orada oyunlar üretmeye başladık. Çevrenin bize sunduğu imkanlar çok azdı. Sağ olsun ABB girişimci ruhlara destekler sunmakta. Bu desteklerin neticesinden birisi de burası. Burada bir başlangıca adım atmış olacağız. ABB’ye bu imkanı sunduğu için teşekkür ediyorum.”

Alper Bilgiç: “Yazılım mühendisiyim. ABB tarafından yapılan eğitimler çok güzel ve şu an ülkemizde yazılım anlamında çok büyük bir merak var. Bu şekilde katkı veriliyor olması, ileride teknolojinin ilerlemesi için çok etkili olacak.”

Pelinsu Kaleli: “Böyle bir etkinliğe ilk kez katılıyorum. Bu tarz etkinliklerin gelecek için önemli olduğunu düşünüyorum.”

Zeynep Topuz: “Biz okuldan bir ekip kurduk ve çok heyecanlıyız. Devamını getirmek istiyoruz. Burayı da çok beğendik. ‘Biz burada olmalıyız ve girmeliyiz’ diye düşündük. Eskiden bunları yapmak çok zordu, anlatacak kişi bulmak bile çok zordu. Şimdi işin ehli insanlar başa geçiyor ve bir şeyler hakkında öncü olabiliyorlar ve gidip derdimizi anlatabiliyoruz. ‘Bizim bir fikrimiz var’ diyebiliyoruz ve bunların kırılıyor olması bile çok mutluluk verici.”

 

ANKARA BÜYÜKŞEHİR, DİJİTAL KÜLTÜR FİKİR ATÖLYESİ’NDE GENÇ GİRİŞİMCİLERİ AĞIRLADI

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!