ANKARA BÜYÜKŞEHİR ‘SMART ANKARA PROJESİ’Nİ TANITTI 

service

ANKARA BÜYÜKŞEHİR ‘SMART ANKARA PROJESİ’Nİ TANITTI 

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), yürüttüğü sürdürülebilir ulaşım projeleri kapsamında ‘Smart Ankara Projesi’ni tanıttı.  

ABB, ‘Smart Ankara Projesi’nin tanıtım toplantısını yaptı. Tanıtım toplantısına; Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer-Landrut ile bazı bakanlık temsilcileri, üniversitelerin rektör ve dekanları ile ABB bürokratları katıldı.

EGO Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek olan ‘Elektrikli Bisiklet Paylaşım Sistemi’nin yaşama geçirileceği proje kapsamında; yurttaşların kiralayabileceği 408 elektrikli bisiklet, 34 şarj ve park istasyonu, belediye otobüsleri için 480 bisiklet taşıma aparatı ve metro istasyonlarının merdivenlerine bin 290 metre bisiklet rampası alımı yapılacak. 

Tanıtım toplantısında konuşan EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş, projeyle birlikte kentsel ulaşım planının hazırlanacağını ve ‘Elektrikli Bisiklet Sistemi’nin yaşama geçirileceğini söyledi. Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planı kapsamında ekonomik hareketliliğe katkı sağlamayı amaçladıklarını belirten Alkaş, “Proje kapsamında hedefimiz 2040 yılına kadar uzanan bir vizyonla, stratejik bir planın oluşturulması ve oluşturulacak 20 yıllık planlamayla Ankara’mıza yaşanabilir ve kaliteli bir gelecek sunmaktır” dedi.

24 ay sürecek olan projenin yaklaşık 5 milyon euro maliyetinin yüzde 85’inin AB fonlarından, yüzde 15’inin ise eş finansman kuruluşlar tarafından karşılanacağını da ekleyen Alkaş, sözlerine şöyle devam etti:

“YURTTAŞLARIN KİRALAYABİLECEĞİ 408 ELEKTRİKLİ BİSİKLET ALINACAK”

“Bu kapsamda vatandaşların kiralayabileceği 408 adet elektrikli bisiklet, bisikletlerin şarj edilmesini sağlayacak 34 adet şarj istasyonu, EGO otobüslerine monte edilecek 480 adet bisiklet taşıma aparatı, metro istasyonlarının merdivenlerine yerleştirilecek 1290 metrelik bisiklet rampası, saha operasyonları için 2 adet bisiklet taşıma aracı ve bisiklet kullanımını ölçmek amacıyla 8 adet bisiklet sayacı tedarik edilecektir.”

ANKARA BÜYÜKŞEHİR ‘SMART ANKARA PROJESİ’Nİ TANITTI 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!