ANKARA BÜYÜKŞEHİR’İN ‘HER ÇOCUĞA SANAT PROJESİ’NDE DERSLER BAŞLADI

service

ANKARA BÜYÜKŞEHİR’İN ‘HER ÇOCUĞA SANAT PROJESİ’NDE DERSLER BAŞLADI

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB) Başkentli çocukları müzikle tanıştırmak hedefiyle yaşama geçirdiği ‘Her Çocuğa Sanat Projesi’nde dersler başladı. 

Ankara’nın sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan dezavantajlı bölgelerinde yaşayan çocukların müzikle tanıştığı proje kapsamında, Altındağ Gençlik Merkezi’nde uzman eğitmen ve akademisyenler tarafından 25’i keman, 25’i çello ve 50’si koro olmak üzere toplam 100 çocuğa sanat eğitimi verilmeye başlandı. ABB Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı’nın Çocuk ve Sanatseverler Topluluğu’nun katkılarıyla yaşama geçirdiği projede, eğitimlerin sonunda çocuklar sahneye çıkarak mini bir konser de verecek.

EĞİTİMLER DEVAM EDECEK

Çocuk ve Sanatseverler Topluluğu kurucusu Ümit Ağan, projeyi ABB ile birlikte hazırladıklarını belirterek, “Bizler, çocuklarımıza eşit haklar verilmesini arzu ediyoruz. Onların ömür boyu ayakları üzerinde durabilmeleri için müzik konusunu ele alalım dedik. Çocuklarımıza keman, çello ve koro eğitimi vereceğiz. Çocuk sayımızın bir hayli fazla olmasına rağmen aileler ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile ekibi her zaman bizim yanımızda oldu” dedi.

Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı Aile Yaşam Merkezleri Şefi Şeyma İlhan ise “Talepler doğrultusunda sosyal, ekonomik ve kültürel açıdan dezavantajlı bölgelerimizde eğitimlere devam edeceğiz. Keman ve çello eğitimlerine başladık, koroyla da devam edeceğiz. Çocuklarımıza başarılar diliyorum. Cumhuriyet’imizin 100. yıl dönümünde burada eğitim alan çocuklarımızla birlikte bir konser etkinliği yapmayı düşünüyoruz” diye konuştu.

Öğrencilere çello eğitimi veren Ezgi Özkan Sarıgül de derslere ilginin fazla olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Çocuklarımıza müziği tanıtmak ve yaşamlarında bir yer edinmesini sağlamak amacıyla başladığımız bu projeyle sanatı ve müziği aşılamaya çalışıyoruz. Bu projede çocuklarımızla çello dersine başladık. Kontenjana göre dönem dönem çocuklarımıza çello eğitimi vermeye devam edeceğiz.”

VELİLER VE ÖĞRENCİLERDEN ABB’YE TEŞEKKÜR

‘Her Çocuğa Sanat’ projesine dahil olan çocuklar ve aileleri ilk ders heyecanı yaşarken düşüncelerini şu sözlerle paylaştı:

Gamze Arslan: Bize böyle bir imkan sundukları için Büyükşehir Belediyemize çok teşekkür ediyoruz. İlk kez böyle bir projeye dahil oluyoruz. Çocuklar kadar biz de aynı şekilde heyecanlıyız.

Asuman Yazıcı: Çocuğum keman dersleri alacak. Çocuklarımızın dersler sayesinde hem sosyalleşecek hem de keman çalmayı öğrenecek. Başarılı olmalarını umuyorum. Büyükşehir Belediyesi’ne bu proje için çok teşekkür ediyorum.

Hülya Kaya Sarı: Oğlum keman eğitimi alacak, heyecanlıyız. Yapılan etkinlik bizim için çok kıymetli. Büyükşehir Belediye Başkanı’mıza ve eğitimleri verecek hocalarımıza çok teşekkür ediyoruz.

Yeliz Özdemir: Bu proje kapsamında oğlum keman eğitimi alacak. Bizim hemen ulaşamayacağız bir çalışma. Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne çok teşekkür ederiz.

Hüseyin Kayra Sarı: Bağlama çalabiliyorum. Notaları biliyorum. Keman çalmayı öğreneceğim için heyecanlıyım.

Metehan Özdemir: İlk kez böyle bir eğitime katılıyorum. İlk kez keman çalacağım. Çok heyecanlıyım.

Muhammed Akçay: Çello çalmayı merak etmiştim. İlk defa bir enstrüman çalacağım için çok heyecanlıyım.

Taha Akçay: Çelloya dokunmak ve çalmaya çalışmak heyecan verici. Kardeşlerimle birlikte burada müzik dersi almaktan çok mutluyum.

Ali Mete Metin: Büyük bir enstrüman olduğu için çok ilgimi çekmişti. Müziğe çok merakım var. Şu an ders alan arkadaşlarımı izliyorum, bu beni daha da heyecanlandırıyor.

İhsan Şahin: Uzun zamandır çello öğrenmek istiyordum. Burada bu fırsatı yakaladım. Çello öğreneceğim için mutluyum.

Mustafa Alper Çetin: Hiç enstrüman çalmadım. Altındağ Gençlik Merkezi’nde böyle bir kurs veriliyor, ben de değerlendirmek istedim. Bugün ilk günüm ve heyecanlıyım.

ANKARA BÜYÜKŞEHİR’İN ‘HER ÇOCUĞA SANAT PROJESİ’NDE DERSLER BAŞLADI

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!