Bülent Kuşoğlu’ndan Bakan Koca’ya: “Mülteciler İçin Şimdiye Kadar ne Kadarlık Bir Tedavi Hizmeti Yapıldı”

service

Bülent Kuşoğlundan Bakan Kocaya: mülteciler İçin Şimdiye Kadar ne Kadarlık Bir Tedavi Hizmeti Yapıldı

Bülent Kuşoğlu’ndan Bakan Koca’ya: “Mülteciler İçin Şimdiye Kadar ne Kadarlık Bir Tedavi Hizmeti Yapıldı”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, “Mülteciler için şimdiye kadar ne kadarlık bir tedavi hizmeti yapıldı” diye sordu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bugün Sağlık Bakanlığı’nın bütçesi görüşülüyor. Komisyonda söz alan Bülent Kuşoğlu, Bakan Koca’ya hitaben şunları söyledi:

“EN FAZLA BULGUYA SAHİP BAKANLIK HÂLÂ SİZSİNİZ”

“Sağlık hizmetlerinde tababet hizmetlerinin seviyesinin düştüğünü, destek hizmetlerinin seviyesinin yükseldiğini söyleyebilirim. Son yıllarda izlenim bu. Ayrıca bu iç kontrolle ilgili olarak da Sağlık Bakanlığı Sayıştay Raporu’nda olumlu bir ifade varsa da ben, iç kontrol sistemi açısından değil ama iç denetim sistemi açısından eksikleriniz olduğunu düşünüyorum. Çünkü en fazla bulguya sahip bakanlık hâlâ sizsiniz. İç denetim sisteminin gelişmesi lazım.

“KÖİ MODELİYLE YAPILAN HASTANELERDE ÇOK FAZLA SORUN VAR”

Bakın, Sağlık Bakanlığı’nın 19, döner sermayenin 16, USAŞ’ın bir, üç de Sağlık Enstitüleri Başkanlığı’nın bulgusu söz konusu. Hâlâ yap-işlet-devret, bu KÖİ modeliyle yapılan hastanelerde çok fazla sorun var. Genel olarak bakınca geçmiş yıllara ve bu yıla, uluslararası seviyede ya da ticari seviyede yapılan bu işin, Sağlık Bakanlığı tarafından henüz yeterli seviyede kadrosu olmaması nedeniyle anlaşılamadığı ve eksik uygulamaların yapıldığı görülüyor. Yani orada kadronuza bir takviye gerekiyor. Sözleşmeler anlaşılmıyor, sözleşmeleri uygulama konusunda da sıkıntılar var.

“MÜLTECİLER İÇİN ŞİMDİYE KADAR NE KADARLIK BİR TEDAVİ HİZMETİ YAPILDI”

Sayın Bakan’ım, döner sermaye işletmeleriyle de ilgili olarak da önemli tespitler var ama bu, yabancılarla ilgili hâlâ bir çözüme kavuşmadı. Yabancıların gelip Türkiye’de tedavi görmeleri dolayısıyla 2021 için 131 milyon lira tahsil edilememiş. Birkaç yıldan beri bu sürekli olarak oluyor. Giderilmesi lazım ama bu arada bir soru da sorayım. Eğer muhasebe sisteminde o farklılık varsa mülteciler için şimdiye kadar ne kadarlık bir tedavi hizmeti yapıldı? Bunların tutarı ne kadardır?”

Art’s Magazin | Gündem

Bülent Kuşoğlu’ndan Bakan Koca'ya: "Mülteciler İçin Şimdiye Kadar ne Kadarlık Bir Tedavi Hizmeti Yapıldı" 1

Bülent Kuşoğlu’ndan Bakan Koca’ya: “Mülteciler İçin Şimdiye Kadar ne Kadarlık Bir Tedavi Hizmeti Yapıldı”
Hemen Abone Olun, İlk Sizin Haberiniz Olsun!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!