DOLAR 18,4119 0.48%
EURO 17,8611 -1.08%
ALTIN 973,10-1,08
BITCOIN 348598-1,41%
─░zmir
22┬░

AÇIK

05:18

─░MSAK'A KALAN S├ťRE

CANDAN Y├ťCEER’DEN OKULLARDA ├ľ─×RENC─░LERE VE E─×─░T─░M ├çALI┼×ANLARINA ├ťCRETS─░Z YEMEK VE SU VER─░LMES─░ ─░├ç─░N KANUN TEKL─░F─░

CANDAN Y├ťCEER’DEN OKULLARDA ├ľ─×RENC─░LERE VE E─×─░T─░M ├çALI┼×ANLARINA ├ťCRETS─░Z YEMEK VE SU VER─░LMES─░ ─░├ç─░N KANUN TEKL─░F─░

ABONE OL
21 Eyl├╝l 2022 11:42
CANDAN Y├ťCEER’DEN OKULLARDA ├ľ─×RENC─░LERE VE E─×─░T─░M ├çALI┼×ANLARINA ├ťCRETS─░Z YEMEK VE SU VER─░LMES─░ ─░├ç─░N KANUN TEKL─░F─░
0

BE─×END─░M

ABONE OL

CANDAN Y├ťCEER’DEN OKULLARDA ├ľ─×RENC─░LERE VE E─×─░T─░M ├çALI┼×ANLARINA ├ťCRETS─░Z YEMEK VE SU VER─░LMES─░ ─░├ç─░N KANUN TEKL─░F─░

CHP Tekirda─č Milletvekili Candan Yüceer, resmi tüm örgün e─čitim kurumlar─▒nda ö─črencilere ve e─čitim çal─▒┼čanlar─▒na ücretsiz ö─čle yeme─či ve içme suyu verilmesi için TBMM Ba┼čkanl─▒─č─▒’na kanun teklifi verdi.

CHP Tekirda─č Milletvekili Candan Yüceer, devlet okullar─▒nda e─čitim gören ö─črencilerin ve e─čitim çal─▒┼čanlar─▒na temel gereksinimleri olan beslenme ve su ihtiyaçlar─▒n─▒n devlet taraf─▒ndan ücretsiz olarak kar┼č─▒lanmas─▒ için haz─▒rlad─▒─č─▒ kanun teklifini TBMM Ba┼čkanl─▒─č─▒’na sundu.

Teklifte; resmi tüm örgün e─čitim kurumlar─▒nda e─čitim ö─čretim gören ö─črencilere ve e─čitim çal─▒┼čanlar─▒na ücretsiz ö─čle yeme─či ve içme suyu verilmesi öngörüldü.

Kanun teklifinin gerekçesinde ┼ču de─čerlendirmeler yap─▒ld─▒:

“E─čitim politikalar─▒, kalk─▒nman─▒n ve ülkelerin gelece─če ta┼č─▒nmas─▒n─▒n temel anahtar─▒d─▒r. Bütün dünyada devletler; ça─č─▒ yakalayan, dünyada bilgide rekabet edebilen nesillerin yeti┼čmesi için kendi genç nüfuslar─▒na yat─▒r─▒m yapmaktad─▒r. Dünyadaki gelir e┼čitsizli─činden ciddi bir biçimde etkilenen e─čitim, devletleri özel giri┼čimler kar┼č─▒s─▒nda da bir dizi tedbir almaya sevk etmektedir. Yar─▒ kamusal hizmet olarak ele al─▒nan e─čitim bu niteli─čiyle devlete de birtak─▒m görevler yüklemektedir. Bu çerçevede e─čitim hakk─▒ Anayasam─▒zda detayl─▒ bir ┼čekilde ele al─▒nmaktad─▒r ve sosyal devlete vurgu yap─▒lmaktad─▒r. Anayasam─▒z─▒n 42. maddesinde e─čitim hakk─▒ kapsam─▒nda devletin alaca─č─▒ tedbirler ve yard─▒mlar ┼ču hükümle düzenlenmektedir: ‘…Devlet, maddi imkânlardan yoksun ba┼čar─▒l─▒ ö─črencilerin ö─črenimlerini sürdürebilmeleri amac─▒ ile burslar ve ba┼čka yollarla gerekli yard─▒mlar─▒ yapar.’

“HER 4 K─░┼×─░DEN EN AZ 1’─░ SOSYAL YARDIMA MUHTAÇ”

Türkiye ─░┼čçi Sendikalar─▒ Konfederasyonu’nun (TÜRK-─░┼×) a─čustos ay─▒ raporuna göre Türkiye’de dört ki┼čilik bir ailenin açl─▒k s─▒n─▒r─▒ 6 bin 890 TL’ye, yoksulluk s─▒n─▒r─▒ ise 22 bin 442 TL’ye yükselmi┼čtir. TÜ─░K, 2022 y─▒l─▒ A─čustos enflasyonunun ayl─▒k bazda yüzde 1,46, y─▒ll─▒k bazda yüzde 80,21 artt─▒─č─▒n─▒ aç─▒klam─▒┼čt─▒r. Enflasyon Ara┼čt─▒rma Grubu (ENAG) ise a─čustos ay─▒nda enflasyonun ayl─▒k bazda yüzde 5,86, y─▒ll─▒k bazda yüzde 181,37 oran─▒nda artt─▒─č─▒n─▒ duyurmu┼čtur. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanl─▒─č─▒ 2021 y─▒l─▒ verilerine göre, 2021 y─▒l─▒nda 5 milyon 903 bin 515 hane sosyal yard─▒mlardan faydalanm─▒┼čt─▒r. Bu hanelerden 2 milyon 476 bin 457 hane düzenli yard─▒m, 5 milyon 276 bin 998 hane süreli yard─▒m alm─▒┼čt─▒r. 1 milyon 849 bin 940 hane ise hem düzenli hem de süreli yard─▒mlardan faydalanm─▒┼čt─▒r. ─░stanbul Tabip Odas─▒ Yönetim Kurulu üyesi Dr. Güray K─▒l─▒ç ve Dr. Ergün Demir’in Aile ve Sosyal Politikalar Bakanl─▒─č─▒’n─▒n 2019-2020-2021 faaliyet raporlar─▒ndan derledi─či ‘Türkiye’de Rakamlarla Yoksulluk, Muhtaçl─▒k Durumu/ Sosyal Yard─▒mlar 2021’ ara┼čt─▒rmas─▒na göre, Türkiye’de aralar─▒nda ya┼čl─▒lar─▒n, engellilerin, gençlerin, çocuklar─▒n da oldu─ču 27 milyonu a┼čk─▒n ki┼či sosyal yard─▒m alm─▒┼čt─▒r. K─▒sacas─▒ ülkemizdeki her 4 ki┼čiden en az 1’i sosyal yard─▒ma muhtaç durumdad─▒r.

“DER─░N YOKSULLUKTAN EN FAZLA ZARAR GÖREN ÇOCUKLAR”

Bu veriler ─▒┼č─▒─č─▒nda yoksulluk sarmal─▒n─▒n toplumun her kesimini derinden etkiledi─či aç─▒kt─▒r. Çocuklar ise derinle┼čen yoksulluktan en fazla zarar gören gruptur. Türkiye çocuk yoksullu─čunun en a─č─▒r ya┼čand─▒─č─▒ ülkelerden biridir. OECD ülkeleri aras─▒nda yüzde 24,6, çocuk yoksullu─ču oran─▒ ile OECD ortalamas─▒n─▒n (yüzde 12,4) çok üstüne ç─▒kmaktad─▒r. Yoksullu─čun art─▒┼č─▒ çocuklar─▒n geli┼čimsel dönemlerini olumsuz etkilemekte, onlar─▒ fiziksel, ruhsal ve bedensel olarak daha geri bir noktada tutmaktad─▒r.

YOKSULLUK VE BESLENME BOZUKLU─×U

Çocuklar─▒n ya┼čad─▒─č─▒ maddi yoksullu─čun do─čurdu─ču en ciddi sorunlardan biri hiç ┼čüphesiz beslenme bozuklu─ču ve beraberinde gelen sa─čl─▒k sorunlar─▒d─▒r. Çocukluk ça─člar─▒nda ya┼čanan sa─čl─▒k sorunlar─▒ çocu─čun e─čitim de dahil tüm ya┼čam─▒n─▒ etkilemek ile kalmamakta, ayn─▒ zamanda ileriki ya┼člar─▒nda da beslenme bozuklu─čuna dayal─▒ kronik hastal─▒klar─▒n olu┼čmas─▒na sebep olmaktad─▒r. Yoksul çocuklarda kronik hastal─▒klar artabildi─či gibi, aile yoksulla┼čt─▒kça çocuklar─▒n sa─čl─▒k durumlar─▒ da kötüye gidebilmektedir. Bunun beslenme ile yak─▒n ili┼čkisi vard─▒r. Yeterli g─▒daya ula┼čamayan çocuklar─▒n geli┼čimleri ile ilgili ortaya ç─▒kan sorunlar yan─▒nda, genel sa─čl─▒k durumlar─▒ da kötüle┼čebilmektedir. Kötü ev ko┼čullar─▒, sa─čl─▒k hizmetlerine eri┼čimdeki s─▒k─▒nt─▒lar gibi yoksullu─čunun getirdi─či di─čer ko┼čullar da bu durumu peki┼čtirir niteliktedir.

“GEL─░R DÜ┼×TÜKÇE ÇOCUKLARIN SA─×LIK ┼×─░KÂYET─░ ARTIYOR”

Dünya Sa─čl─▒k Örgütü’nün Health Policy for Children and Adolescence (HBSC) raporuna göre Türkiye 11-15 ya┼č çocuklar─▒n sa─čl─▒k ┼čikâyetlerinin (ba┼č a─čr─▒s─▒, kar─▒n a─čr─▒s─▒, yorgun ve sinirli hissetme, endi┼čeli hissetme, uyku bozuklu─ču, ba┼č dönmesi) en yüksek oldu─ču ülkedir. 11 ya┼č erkeklerin yüzde 54’ü, k─▒zlar─▒n ise yüzde 67’si bir haftada birden fazla sa─čl─▒k ┼čikâyetlerinin oldu─čunu söylemektedir. 13 ya┼čta ise bu rakam k─▒zlar için yüzde 76’ya, erkekler için yüzde 56’ya ç─▒kmaktad─▒r. Di─čer yandan ayn─▒ rapora göre ailenin gelir durumu dü┼čtükçe çocuklar─▒n sa─čl─▒k ┼čikâyetleri artmaktad─▒r. Rapor bu durumun çok çe┼čitli faktörlere dayanabilece─čini vurgulamaktad─▒r ki bu faktörlerden biri g─▒da yoksullu─ču olarak ortaya konmaktad─▒r.

“DÜNYADA ÖRNEKLER─░ VAR” 

Dünyan─▒n çe┼čitli ülkelerinde okullarda ücretsiz ö─čle yeme─či program─▒ uygulanmaktad─▒r. Bu programlar─▒n çocuklar─▒n okulla etkile┼čimlerine olumlu katk─▒lar sa─člad─▒─č─▒, çocuklarda yoksullu─ča ba─čl─▒ okulu terk etme sorununu önlemede etkili oldu─ču ve çocuk refah─▒n─▒n artmas─▒na katk─▒ sa─člayaca─č─▒ belirtilmektedir.

“ÇOCUKLAR TUVALETTEN SU ─░Ç─░YOR” 

Öte yandan ülkemizde her geçen gün etkisini art─▒ran ekonomik krizin etkisi okul ça─č─▒ndaki çocuklar─▒m─▒z üzerindeki etkisi gün geçtikçe a─č─▒rla┼čmaktad─▒r. Bu çerçevede Ö─črenci Veli Derne─či’nin aç─▒klamas─▒na göre, okullarda suya ay─▒racak harçl─▒─č─▒ olmayan çocuklar sa─čl─▒ks─▒z ko┼čullarda tuvaletlerden su içmek zorunda kalmaktad─▒r. Ö─črencilerin bir k─▒sm─▒ okula gelirken yanlar─▒nda 500 ml – 1 litre civar─▒nda su getirse de bu miktar günlük s─▒v─▒ tüketim miktar─▒n─▒n çok alt─▒ndad─▒r.

Bu çerçevede, verdi─čim kanun teklifiyle sosyal devlet ilkesinin bir gere─či olarak ö─črencilerin temel gereksinimi olan beslenme ve su ihtiyaçlar─▒n─▒n Devlet taraf─▒ndan ücretsiz olarak kar┼č─▒lanmas─▒ ve aile bütçelerindeki yükün azalt─▒lmas─▒ gerekmektedir.”

 

 

  En az 10 karakter gerekli


  HIZLI YORUM YAP

  PUAN DURUMU

  O G P
  1. Adana Demir

   7 +7 16
  2. Galatasaray

   7 +4 16
  3. Ba┼čak┼čehir

   6 +9 14
  4. Be┼čikta┼č

   7 +6 14
  5. Konyaspor

   7 +6 14
  6. Geni┼člet
  7. Fenerbah├že

   6 +14 13
  8. Trabzonspor

   7 +1 13
  9. Kayserispor

   7 +4 12
  10. Gaziantep FK

   7 +3 11
  11. Kas─▒mpa┼ča

   7 -8 9
  12. Alanyaspor

   7 -5 8
  13. Giresunspor

   6 -3 7
  14. Karag├╝mr├╝k

   6 -2 6
  15. Antalyaspor

   7 -6 6
  16. ─░stanbulspor

   6 -6 5
  17. MKE Ankarag├╝c├╝

   6 -5 4
  18. Sivasspor

   7 -6 4
  19. ├ťmraniyespor

   7 -5 2
  20. Hatayspor

   6 -8 1
  PUAN DURUMU