CHP’Lİ TUTDERE’DEN BAKAN SOYLU’YA: TWİTTER’DA GENEL BAŞKANIMIZA LAF YETİŞTİRECEĞİNİZE, UYUŞTURUCU BATAKLIĞINA SAPLANAN ÇOCUKLARIMIZI KURTARMAK İÇİN POLİTİKA ÜRETİN

service

CHP’Lİ TUTDERE’DEN BAKAN SOYLU’YA: TWİTTER’DA GENEL BAŞKANIMIZA LAF YETİŞTİRECEĞİNİZE, UYUŞTURUCU BATAKLIĞINA SAPLANAN ÇOCUKLARIMIZI KURTARMAK İÇİN POLİTİKA ÜRETİN

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, İçişleri Bakanlığı bütçe görüşmelerinde Bakan Süleyman Soylu’ya “Twitter’da Genel Başkanımıza sürekli laf yetiştireceğinize, sokaklarda uyuşturucu bataklığına saplanan çocuklarımızı kurtarmak için değerlendirin ve bu konuda politika üretin” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Göç İdaresi Başkanlığı ve AFAD’ın 2021 yılı kesin hesap kanun teklifi, 2022 yılı bütçe kanun teklifi ve Sayıştay raporları görüşülüyor.

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, şunları söyledi: 

“Öncelikle peşin olarak şunu söyleyeyim, siz uyuşturucuyla mücadelede sınıfta kalmış bir bakansınız, bakanlıksınız. Bunu kim söylüyor, neye dayanarak söylüyoruz? Bunu bizzat sizin kendi hazırlamış olduğunuz raporlar söylüyor. Bunu kim söylüyor? Sokaktaki vatandaş söylüyor, bunu kim söylüyor? Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu söylüyor. Bunu kim söylüyor? Sabahki konuşmasında Cumhuriyet Halk Partisi grubu adına konuşan Meclis’te fakirin fukaranın mazlumun sesi Engin Özkoç söylüyor. Bunu kim söylüyor? Türkiye söylüyor.

Kilis’te Genel Başkanımızın yolunu bir vatandaş kesti. Vatandaş Genel Başkanımıza çocuğunun uyuşturucu nedeniyle içinde bulunduğu durumu anlattı. ‘Ben akşamları yatarken odanın kapısını kilitlemek zorunda kalıyorum, oğlum bana saldırı diye korkuyorum. Ne olursunuz tedbir alın’ dedi.  Siz Genel Başkanımızın grup toplantılarını da takip ediyorsunuz ama bir türlü anlamak istemiyorsunuz. Bugün Türkiye’nin sokaklarında her gelir grubuna göre uyuşturucu satılıyor.

“İSTANBUL’DA KRİSTALE ÇEVRİLİYOR”

Metamfetamin sokaklarda çok hızlı yayılıyor. Sıvı olarak Türkiye’ye getiriliyor, Türkiye’deki laboratuvarlarda özellikle de İstanbul’da kristale çevriliyor. Dünyada uyuşturucuyla mücadele eden tüm kurumların ortaklaştığı bir nokta var. Metamfetamin dünyanın kâbusu olacak. Çünkü bağımlılık yapma potansiyeli çok yüksek. Sentetik bir uyuşturucu kimyasallar karıştırılarak küçük laboratuvarlarda üretiliyor.

Bunu Genel Başkanımız defalarca grup toplantısında söyledi, bizler de söylüyoruz. Bu konuda sizin sorumluluğunuz var. Bu ülkenin gençlerini, çocuklarını uyuşturucu belasından kurtarmak sizin anayasal görevinizdir. Sizi bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları adına, gençleri adına görevimizi yapmaya davet ediyorum. Bu uyuşturucudan gençlerimizi, çocuklarımızı kurtaracak tedbirleri bir an evvel alın. Zamanınızı Twittter’da Genel Başkanımıza sürekli laf yetiştireceğinize, sokaklarda uyuşturucu bataklığına saplanan çocuklarımızı kurtarmak için değerlendirin ve bu konuda politika üretin.

Geçen yılki bütçe konuşmanızda şunu demiştiniz: ‘Türkiye tarihinin en büyük uyuşturucu mücadelesini yapmaktadır’ demiş ve bir takım rakamlar vermiştiniz. Geçen yılki bütçe görüşmelerinden bu yana kadar ne kadar eroin yakalandınız? Kaç tane uyuşturucu operasyonu yaptınız? Bu operasyonlarda kaç kişiyi gözaltına aldınız? Şu an cezaevlerinde uyuşturucu suçlarından dolayı kaç tutuklu, kaç hükümlü var? Türkiye’de geçici koruma altında bulunan Suriyeli sayısı kaçtır? Geçici ikamet izni ile gelen yabancı sayısı kaçtır? Uluslararası koruma altında kaç kişi vardır? Bugün tarihi itibariyle Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde kaç yabancı kişi vardır? Kadına yönelik şiddet olayları nedeniyle kaç kişi hakkında işlem yapılmıştır? Bu soruların cevabında sizlerden bekliyoruz.

2017, 2018 ve 2020 yıllarında Adıyaman üç deprem yaşandı. En son yaşanan Sivrice depreminden dolayı da Gerger, Sincik, Çelikhan ve Samsat başta olmak üzere 1700’e yakın ağır hasarlı ev var, bu tespitler yapıldı. Samsat’ta 2017’de meydana gelen depremden etkilenen evlerin 1.etabı yapıldı, 2. etabın inşaatına bir türlü başlanmadı. Sivrice depreminin ardından bugün Sincik’te, Gerger’de ve Çelikhan’da henüz ev yapmaya başladınız. Siz Adıyaman ziyaretinizde ‘Adıyaman huzur şehridir’ demiştiniz. Ben buradan altını çizerek söylüyorum, Adıyaman’da vatandaşımız yazın sıcağında kışın soğuğunda konteynerde yaşadığı için huzuru kalmadı. Ne yapacaksanız bir an evvel yapın, bu vatandaşlarımızın mağduriyetini giderin. Bugün İnlice’nin Çükan Mahallesinde konteynerde doğan çocuklar artık 2 yaşına geldi. Samsat’ta doğan çocuklar 5 yaşına geldi. Siz hala neyi bekliyorsunuz? Adıyaman’ın da bu mağduriyetini gidermenizi sizden bekliyoruz.”

 

CHP’Lİ TUTDERE’DEN BAKAN SOYLU’YA: TWİTTER’DA GENEL BAŞKANIMIZA LAF YETİŞTİRECEĞİNİZE, UYUŞTURUCU BATAKLIĞINA SAPLANAN ÇOCUKLARIMIZI KURTARMAK İÇİN POLİTİKA ÜRETİN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!