FETHİ AÇIKEL: “ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI’NIN PAHALI VE VERİMSİZ PROJELERİ, BELLİ BİR ZÜMREYİ ZENGİNLEŞTİRİRKEN VATANDAŞLARIMIZIN HAYAT MALİYETLERİNİ ARTIRIYOR”

featured
service

FETHİ AÇIKEL: “ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI’NIN PAHALI VE VERİMSİZ PROJELERİ, BELLİ BİR ZÜMREYİ ZENGİNLEŞTİRİRKEN VATANDAŞLARIMIZIN HAYAT MALİYETLERİNİ ARTIRIYOR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan, yaptırılan pahalı, verimsiz projeler ve izlenen ulaştırma ve altyapı politikaları, belli bir zümreyi zenginleştirmekte, vatandaşlarımızın ise hayat maliyetlerini artırmakta, esnafın, KOBİ’lerin ve sanayicinin ihtiyaçlarını da ön plana almamaktadır” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Fethi Açıkel, dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde konuştu. 20 yıllık AKP iktidarı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Türkiye’nin dış borç krizi, Merkez Bankası rezervlerinin buharlaşması ve bütçe açığının katlanmasının baş sorumlusu olduğunu belirten Açıkel, şunları söyledi:

“ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI’NIN PAHALI VE VERİMSİZ PROJELERİ, BELLİ BİR ZÜMREYİ ZENGİNLEŞTİRİRKEN VATANDAŞLARIMIZIN İSE HAYAT MALİYETLERİNİ ARTIRIYOR”

“Türkiye Cumhuriyeti’nin dış borç yükünün neden bu kadar arttığını, Merkez Bankası rezervlerinin neden buharlaştığını, bütçe açığımızın neden yirmi yıldır katlanarak arttığını açıklamak için bakmamız gereken bakanlıkların başında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı gelmektedir. Yirmi yıllık AKP iktidarı süresince Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan, yaptırılan pahalı, verimsiz projeler ve izlenen ulaştırma ve altyapı politikaları, belli bir zümreyi zenginleştirmekte, vatandaşlarımızın ise hayat maliyetlerini artırmakta, esnafın, KOBİ’lerin ve sanayicinin ihtiyaçlarını da ön plana almamaktadır. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, yirmi yıllık iktidarda Türkiye’nin sırtına âdeta Düyun-ı Umumiye borçlarıyla kıyaslanabilecek borçları yüklemiş bir bakanlıktır.

“PAHALI GIDANIN SORUMLUSU, OTOYOL VE KÖPRÜLERİN YÜKSEK MALİYETİDİR”

İstanbul’da hangi esnafa, hangi kamyoncuya, hangi otobüs firmasının temsilcisine sorarsak, söyledikleri şey köprü geçiş ücretlerinin ve Kuzey Marmara Otoyolu ücretlerinin ne kadar yüksek olduğudur. Türkiye’de ulaştırma masrafları, esnafın, ulaştırma esnafının sırtında hiç bu kadar yük olmamıştır, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bu kadar büyük bir maliyet oluşturmamıştır. Halkımızın marketlerde pahalı bir şekilde aldığı gıdanın sorumlusu da bu otoyollardan, bu köprülerden alınan yüksek maliyettir.

“AKP’NİN ULAŞTIRMA POLİTİKALARI, TURİSTLERE HİZMET VATANDAŞIMIZA EZİYET EDİYOR”

Diğer yandan; Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın tren seferlerinin sıklığı son derece sınırlıdır. Tren bileti ücretleri, öğrenciler, emekliler, memurlar için katlanılamaz boyuttadır. Türk Hava Yolları’nın sıkışıklığı ise ayrı bir sorundur. AKP’nin ulaştırma politikaları, turistlere hizmet eden vatandaşa eziyet eden bir mahiyete ulaşmıştır. Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarımız için, hava yolu ulaşımı da demir yolu ulaşımı da lüks bir ulaşım hâline dönüşmüştür.”

FETHİ AÇIKEL: “ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI’NIN PAHALI VE VERİMSİZ PROJELERİ, BELLİ BİR ZÜMREYİ ZENGİNLEŞTİRİRKEN VATANDAŞLARIMIZIN HAYAT MALİYETLERİNİ ARTIRIYOR”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!