GAMZE AKKUŞ İLGEZDİ’DEN BAKAN KİRİŞCİ’YE: “TEKEL’İ YOK PAHASINA ÖZELLEŞTİRİRKEN TÜTÜN ENDÜSTRİSİNE YATIRIM TEŞVİKİ VEREREK ULAŞMAK İSTEDİĞİNİZ NOKTA NEDİR?”

featured
service

GAMZE AKKUŞ İLGEZDİ’DEN BAKAN KİRİŞCİ’YE: “TEKEL’İ YOK PAHASINA ÖZELLEŞTİRİRKEN TÜTÜN ENDÜSTRİSİNE YATIRIM TEŞVİKİ VEREREK ULAŞMAK İSTEDİĞİNİZ NOKTA NEDİR?”

CHP Genel Başkan Yarımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, tütün ürünlerinden elde edilen ÖTV gelirlerinin halk sağlığı yerine tütün endüstrisinin teşviki için kullanıldığını belirterek; Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’ye “Bir yandan TEKEL’i yok pahasına özelleştirerek kamu gücünün piyasaya müdahalesini yok ederken, diğer yandan tütün endüstrisine yatırım teşviki vererek ulaşmak istediğiniz nokta nedir” diye sordu. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, tütün ürünlerinden elde edilen gelirlerin kullanım alanıyla ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan İlgezdi, önergesinde şunları kaydetti:

“TEKEL başta olmak üzere bütün tütün endüstrisini özelleştirenler şimdi de tütün endüstrisine yatırım teşvikleriyle büyük bir çelişki yaratmaktadırlar. Sigara içmeyen bir nesil istiyoruz söylemlerini, bizzat kendileri gölgeliyorlar. AKP iktidarının, tutarlı bir ulusal tütün politikası olmadığı, verilen teşviklerle ortadadır. Bu iktidar sigaraya teşvikin bir numaralı destekçisidir. Halk sağlığı umurlarında bile değil. Umurlarında olan tek şey tütün ürünlerine yaptıkları zamlardan gelecek hasılat.”

“İnsan sağlığı, ticari nedenlerle tehlikeye atılamaz” diyen İlgezdi, Kirişci’ye şu soruları yöneltti:

“Ulusal tütün politikamızda, tütün ürünlerinin arzının azaltılmasına dair maddeler bulunmaktayken, tütüne yönelik yatırım teşviklerinde bulunulmasının nedeni nedir? Halk sağlığına rağmen verilen teşvikler göz önünde bulundurulduğunda, -halk sağlığından daha üstün tutulan- kamu menfaati nedir? Tütün endüstrisi teşvik edilmeye devam edilecek midir? Dönem içerisinde tütün ürünlerinden elde edilen ÖTV gelirlerinin yüzde kaçı tütün ürünü imalatına harcanmıştır?

Vergi gelirlerinin halk sağlığı için kullanılması gerekirken, tütün üretimine ve endüstriye yatırım teşviklerine kullanılmıştır. Yani diğer bir anlamda da vergi gelirleri endüstriye geri aktarılmıştır. Bu durum, tarafı olduğumuz Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi’ne aykırı değil midir? Sadece serbest alan olarak belirlenen yerler dışında tütün tarımı yasaklıyken, tütün üretimine teşvik verilmesi çelişki değil midir? Tütün endüstrisini özelleştirip, tütün firması bırakmazken, sonra da endüstriye yatırım teşviki vererek ulaşmak istediğiniz nokta nedir? Bir yandan TEKEL’i yok pahasına özelleştirerek kamu gücünün piyasaya müdahalesini yok ederken, diğer yandan tütün endüstrisine yatırım teşviki vererek ulaşmak istediğiniz nokta nedir?” 

 

GAMZE AKKUŞ İLGEZDİ’DEN BAKAN KİRİŞCİ’YE: “TEKEL’İ YOK PAHASINA ÖZELLEŞTİRİRKEN TÜTÜN ENDÜSTRİSİNE YATIRIM TEŞVİKİ VEREREK ULAŞMAK İSTEDİĞİNİZ NOKTA NEDİR?”
Hemen Abone Olun, İlk Sizin Haberiniz Olsun!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!