GENEL SAĞLIK-İŞ SENDİKASI: “AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI ÇALIŞANLARININ 83,7’Sİ GÜNDELİK YAŞAMLARINI DEVAM ETTİRMEK İÇİN BORÇLANMAK ZORUNDA KALIYOR”

featured
service

GENEL SAĞLIK-İŞ SENDİKASI: “AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI ÇALIŞANLARININ 83,7’Sİ GÜNDELİK YAŞAMLARINI DEVAM ETTİRMEK İÇİN BORÇLANMAK ZORUNDA KALIYOR”

Genel Sağlık-İş Sendikası, ağız ve diş sağlığı çalışanlarının sorunlarını görünür kılmak amacıyla bir anket çalışması yaptı. Anket sonuçlarına göre; ağız ve diş sağlığı çalışanlarının yüzde 81,4’ü Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen hasta bakım sürelerinin yetersiz olduğunu düşünürken, yüzde 83,7’si de gündelik yaşamlarını devam ettirmek için borçlanmak zorunda kaldığını ifade etti. Genel Sağlık İş Genel Başkanı Derya Uğur, Sağlık Bakanlığı’na “Ağız ve diş sağlığı çalışanlarının ağır ve kötü çalışma koşulları acilen düzeltilmeli, aylık maaşları asgarisi yoksulluk sınırı taban alınarak belirlenmelidir” çağrısını yaptı.

Genel Sağlık-İş Sendikası, 21-27 Kasım Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası ve 22 Kasım Diş Hekimliği Günü dolayısıyla, ağız ve diş sağlığı çalışanlarının sorunlarını somutlaştırmak amacıyla bu alanda hizmet üreten sağlık çalışanları ile 17-20 Kasım arasında bir anket çalışması yaptı. ‘Ağız ve Diş Sağlığı Çalışanlarının Güncel Sorunları Araştırması’ sonuçları ile ilgili bugün yazılı açıklama yapan Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Dr. Derya Uğur, şu verileri paylaştı:

“SÜRELERİN KISALIĞI, YANLIŞ VEYA EKSİK TEŞHİSE ZEMİN HAZIRLAMAKTADIR”

“Ağız ve diş sağlığı çalışanlarının yüzde 81,4’ü, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen hasta bakım sürelerinin yetersiz olduğunu düşünmektedir. Muayene için belirlenen 10 dakikalık süreler yetersizdir. Bu sürede tedavi etmek bir yana, tanı koymak dahi mümkün değildir. Belirlenen süreler ağız ve diş sağlığı çalışanları üzerinde fizyolojik ve psikolojik bir yük oluşturmaktadır. Girişimsel tedavilerin Bakanlık tarafından belirlenen sürelerde gerçekleştirilmesi mümkün değildir ve hasta başına düşen süre en az 30 dakikaya çıkartılmalıdır. Bu sürelerle verilen hizmetlerin kalitesinin düşmesi kaçınılmazdır. Sürelerin kısalığı, yanlış veya eksik teşhise zemin hazırlamaktadır. Hastalar tedavi olamamakta, ağız ve diş sağlığı çalışanları tükenmektedir.

“MUAYENE SÜRELERİNİN YETERSİZLİĞİ HASTA VE HEKİM ARASINDA ŞİDDET BAŞTA OLMAK ÜZERE ÇEŞİTLİ SORUNLARA ZEMİN HAZIRLIYOR”

Süreler, hekim ile hasta arasında iletişim sorunlarına neden olmaktadır. Hastalara ayrılan randevu sürelerinin yetersizliği çalışanlar açısından şiddet başta olmak üzere çeşitli sorunlara zemin hazırlamaktadır. Hasta bakım süreleri, hekimlerle hastalar arasında sorun yaşanmasına neden olmaktadır. Anket katılımcılarının yüzde 93,2’si bu konuyla ilgili soruya ‘Evet’ yanıtını vermiştir. Bu yanıtı verenlerin yüzde 47,9’u, belirtilen nedenle hastalardan veya hasta yakınlarından şiddet görmüştür.

“KATILIMCILARIN YARISINDAN FAZLASININ (YÜZDE 57) AYLIK DÜZENLİ İŞ GELİRİ 10 BİN-15 BİN TL ARASINDADIR”

Ağız ve diş sağlığı çalışanlarının dörtte üçü (yüzde 75,7), Türkiye’de ağız ve diş sağlığı alanında eğitim veren üniversitelerin sayısının gereğinden fazla olduğu düşüncesindedir. Ayrıca yüzde 68,9’luk bir kesime göre ağız ve diş sağlığı eğitiminin mevcut yapısı yeni mezunlar için bir sorun oluşturmaktadır. Verilen eğitim kalite ve nitelik olarak her geçen yıl daha da geriye gitmekte, atamalar ise yetersiz kalmaktadır. Anket sonuçları, ağız ve diş sağlığı çalışanlarının aylık düzenli iş ve meslek gelirlerinin alt gruplarda yoğunlaştığını ortaya koymaktadır. Araştırma sonuçları göstermiştir ki, katılımcıların yarısından fazlasının (yüzde 57) aylık düzenli iş geliri 10 bin-15 bin TL arasındadır.

“AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI ÇALIŞANLARININ YÜZDE 83,7’Sİ GÜNDELİK YAŞAMLARINI DEVAM ETTİRMEK İÇİN BORÇLANMAK ZORUNDA KALIYOR”

Ağız ve diş sağlığı çalışanlarının yüzde 97,7’si Türkiye’de bir ekonomik kriz yaşandığı düşüncesindedir. Kriz, katılımcıların yüzde 83,7’sinin gündelik yaşamın devamı için borçlanmak zorunda kalmasına ilişkin sonuçlarla birlikte daha anlamlı hale gelmektedir. Anket sonuçlarına göre; ekonomik kriz, gıda harcamalarında yüzde 51,2 oranında bir maliyet artışına neden olmuştur. Bunun ardından çok yakın oranlarla elektrik, doğalgaz vb. altyapı harcamaları ile ev kirası gelmektedir. Ağız ve diş sağlığı çalışanlarının yüzde 75,6’sı, ekonomik kriz nedeniyle yeni borçlanma kanalları kullanmak zorunda kalmıştır. Borçlanma kanalları açısından öne çıkan seçenek açık şekilde yüzde 92,3 ile bankadır.

“AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI ÇALIŞANLARININ AĞIR VE KÖTÜ ÇALIŞMA KOŞULLARI ACİLEN DÜZELTİLMELİ, AYLIK MAAŞLARI ASGARİSİ YOKSULLUK SINIRI TABAN ALINARAK BELİRLENMELİDİR”

Yetersiz personel ile hizmet verilmesi nedeniyle ağız ve diş sağlığı çalışanları görev tanımları dışında çalıştırılmaktadır. Görev tanımlarının netleştirilmesi, ağız ve diş sağlığı çalışanlarının mesleklerine dair beklentilerinin başında gelmektedir. Ağız ve diş sağlığı çalışanlarının ağır ve kötü çalışma koşulları acilen düzeltilmeli, aylık maaşları asgarisi yoksulluk sınırı taban alınarak belirlenmelidir. Tüm sağlık çalışanları insan onuruna yaraşır bir yaşam ve çalışma koşullarına kavuşturulmalıdır.”

 

 

GENEL SAĞLIK-İŞ SENDİKASI: “AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI ÇALIŞANLARININ 83,7’Sİ GÜNDELİK YAŞAMLARINI DEVAM ETTİRMEK İÇİN BORÇLANMAK ZORUNDA KALIYOR”
Hemen Abone Olun, İlk Sizin Haberiniz Olsun!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!