HDP: TSK’nın Hava Saldırıları Bir An Önce Son Bulmalı

featured
service

HDP: TSKnın Hava Saldırıları Bir An Önce Son Bulmalı

HDP: TSK’nın Hava Saldırıları Bir An Önce Son Bulmalı

HDP Merkez Yürütme Kurulu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye ve Irak’ın kuzeyinde düzenlediği Pençe-Kılıç Hava Harekatı’na ilişkin, “TSK’nın hava saldırıları bir an önce son bulmalıdır” açıklamasını yaptı.

HDP Merkez Yürütme Kurulu, TSK’nın Suriye ve Irak’ın kuzeyine dün gece ve bu sabah düzenlediği Pençe-Kılıç Hava Harekatı’yla ilgili bugün yazılı bir açıklama yaptı. “TSK’nın hava saldırıları bir an önce son bulmalıdır” başlıklı açıklamada şunlar kaydedildi:

“Karanlık IŞİD çetelerine karşı yürüttüğü destansı direniş ve kurmuş olduğu yeni yaşam modeliyle dünyanın bütün ezilenlerine ilham kaynağı olmuş başta Kobane olmak üzere Kuzey ve Doğu Suriye’nin birçok sivil yerleşim bölgesi dün gece uçaklarla bombalandı. Karanlık bir tezgah olduğu anlaşılan İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırı bahane edilerek dün gece Kuzey ve Doğu Suriye topraklarına bombalar yağdırılmıştır. Açık ki IŞİD’in bu topraklarda başaramadığını iktidar, uluslararası hukuku ayaklar altına alarak tamamlamak istemektedir. Kuzey ve Doğu Suriye, bir güvenlik tehdidi değil, insanlık için bir umuttur. Asıl güvenlik tehdidi, ‘Sınırın öbür tarafına geçer, iki füze yollarız ve savaşı başlatırız’ diyerek karanlık emellerini hayata geçirmek isteyen zihniyettir.

Daha önce Afrin ve diğer Kürt bölgelerine yönelik gerçekleştirilen işgal saldırıları, işgal edilen bölgeleri IŞİD ve türevleri için yaşam alanlarına dönüştürmüştür. Saldırılar, iktidarın iddia ettiği gibi sınır güvenliğini sağlamak için değildir, aksine Türkiye’ye yönelik tehdit ve tehlikeleri artırmaktadır. Türkiye’ye tehdit oluşturan Kürtler değil, Kürtlerin işgal edilen yaşam alanlarında palazlandırılan IŞİD ve türevi örgütlerdir.

Ülkeyi yönetemeyen, yaşanan büyük yapısal krizin faturasını halklara çıkararak içeride baskı, dışarıda çatışma stratejisiyle ömrünü uzatmaya çalışan AKP-MHP iktidarı, ülkeyi gün geçtikçe büyük bir bataklığın içine çekmektedir.

Kuzey ve Doğu Suriye topraklarına bütünüyle meşruiyetten yoksun bu saldırı karşısında ulusal ve uluslararası demokratik çevreleri, savaş karşıtlarını ve duyarlı kesimleri, bu saldırıyı kınamaya ve bu haksız saldırıya karşı seslerini yükseltmeye davet ediyoruz. İktidarı bu tehlikeli girişimlerden vazgeçmeye, uluslararası güçleri bu komplonun bir parçası olmamaya çağırıyoruz. Kobane, Tel Rıfat ve Şengal’e yönelik gerçekleştirilen eş zamanlı hava saldırılarını son derece yanlış ve tehlikeli buluyor, saldırılarda hayatını kaybedenleri rahmetle anıyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz.”

Açıklamada, HDP Merkez Yürütme Kurulu’nun hava harekatını değerlendirmek için yarın olağanüstü toplanacağı ve değerlendirmelerini kamuoyuyla paylaşacağı bildirildi.

 

Art’s Magazin | Siyaset

HDP: TSK’nın Hava Saldırıları Bir An Önce Son Bulmalı 1

HDP: TSK’nın Hava Saldırıları Bir An Önce Son Bulmalı
Hemen Abone Olun, İlk Sizin Haberiniz Olsun!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!