SAĞLIK-SEN: EKİM AYINDA 32 SALDIRGANIN NEDEN OLDUĞU 19 ŞİDDET VAKASINDA 36 SAĞLIK ÇALIŞANI MAĞDUR OLDU

featured
service

SAĞLIK-SEN: EKİM AYINDA 32 SALDIRGANIN NEDEN OLDUĞU 19 ŞİDDET VAKASINDA 36 SAĞLIK ÇALIŞANI MAĞDUR OLDU

Sağlık-Sen, ekim ayına ilişkin sağlıkta şiddet raporunu yayınladı. Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, “Ekim ayında yaşanan şiddet olaylarına baktığımızda, 32 saldırganın neden olduğu 19 şiddet vakasında 36 sağlık çalışanının mağdur olduğunu görüyoruz. Ay boyunca yaşanan 19 şiddet olayının 13’üne hasta ve hasta yakınları neden olurken 6’sına kendini bilmez kişiler sebebiyet verdi” açıklamasını yaptı.

Sağlık-Sen, ekim ayına ilişkin sağlıkta şiddet raporunu bugün yayınladı. Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

“HİÇBİR KAMU KURUM VE KURULUŞUNA SİLAH VB. ÖLDÜRÜCÜ, YARALAYICI ALETLE GİRİLEMEZKEN SAĞLIK MERKEZLERİNE DİLEYEN DİLEDİĞİ GİBİ GİRİLEBİLMEKTEDİR”

“Can kurtarmak gibi kutsal bir görevi ifa eden sağlık çalışanlarına yönelik şiddet, atılan önemli adımlara rağmen hız kesmiyor. Ekim ayında, her şart ve koşulda fedakârca hizmet veren sağlık çalışanlarının gündeminin ilk sıralarında yine şiddet yer aldı. Sağlık alanında yaşanan şiddet olaylarının diğer iş kollarına göre daha fazla olduğu yapılan çalışmalarla ortaya konulmuştur. Üstüne üstelik hiçbir kamu kurum ve kuruluşuna silah vb. öldürücü, yaralayıcı aletle girilemezken sağlık merkezlerine dileyen dilediği gibi girilebilmektedir.

Ekim ayında yaşanan 2 olay, bu durumun kanıtıdır. İlk olay Karaman’da yaşandı. Bir saldırgan, hemşireyi çalıştığı aile sağlığı merkezinde tabancayla vurdu. Ağır yaralanan hemşire, bir böbreğini maalesef kaybetti. Diğer olayın adresi ise Diyarbakır oldu. Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yemek boykotu yapan sağlık çalışanlarına, firma yetkilileri silahlı saldırdı.

Elbette sıklıkla rastlanan bu ve benzer olaylar, sağlık çalışanlarının tamamını güvensiz hissettirmekte, korku ve panik içinde çalışmalarına neden olmaktadır. Sağlık çalışanlarının kanayan yarası olan şiddet, aslında tüm toplumun ortak sorunudur. Bundan dolayı, sağlıkta şiddetle mücadelede tüm toplum sorumlu olmalıdır. Bu bağlamda, Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarının yanında eğitimcilere, medya organlarına, yasama ve adli mercilere, ünlü ve rol model kişilere önemli görevler ve sorumluluklar düşmektedir.

“32 SALDIRGANIN NEDEN OLDUĞU 19 ŞİDDET VAKASINDA 36 SAĞLIK ÇALIŞANI MAĞDUR OLDU”

Tüm bu değerlendirmeler ışığında, ekim ayında yaşanan şiddet olaylarına baktığımızda, 32 saldırganın neden olduğu 19 şiddet vakasında 36 sağlık çalışanının mağdur olduğunu görüyoruz. Ay boyunca yaşanan 19 şiddet olayının 13’üne hasta ve hasta yakınları neden olurken 6’sına kendini bilmez kişiler sebebiyet verdi.

Ekim ayında yaşanan şiddet vakalarının 18’i hem sözlü hem fiili, 1’i sözlü vuku buldu. Şiddet olaylarının 14’ü hastanelerde, 5’i ise sahada gerçekleşti. Ay boyunca yaşanan 19 şiddet olayında, 13 acil tıp teknisyeni, 8 güvenlik görevlisi, 5 doktor, 4 hemşire, 1 eczacı ve 5 diğer sağlık çalışanı mağdur oldu.

Şiddet vakalarına sebebiyet veren 32 saldırganın 7’si hakkında herhangi bir işlem yapılmadı. Gözaltına alınan 20 saldırgan serbest bırakıldı. 5 saldırgan ise tutuklandı. Daha da üzücü olan ise yasalara rağmen saldırganların çoğunun vicdanları rahatlatıcı cezalar almamasıdır. Mahkemeler, ekim ayında bu tespiti yine teyit eder kararlara imza atmışlardır. 

“YARINA GÜÇLÜ BİR SAĞLIK SİSTEMİ BIRAKMAK İSTİYORSAK TOPLAMSAL MÜCADELEYİ BUGÜNDEN BAŞLATMAMIZ GEREKİYOR”

Şanlıurfa’da görevi başındaki doktora saldıranlara 8 yıl 10’ar ay hapis istemiyle açılan davada iyi hal indirimi uygulandı. Böylece, sanıklara basit yaralama suçlamasından 11 ay 7 gün hapis, hakaret suçlamasından ise 10 bin 600 lira adli para cezası verildi. Ayrıca saldırganlar, tehdit suçlamasındansa 2 yıl 6 ay hapis cezası aldı.

Afyonkarahisar’da riskli gebelik nedeniyle doktora gelen kadının ‘Doktorları boşuna dövmüyorlar’ sözleri üzerine açılan soruşturmada, kadının bin lira bağış yapması üzerine uzlaşma sağlandı.

Sağlıkta şiddet, toplumsal bir sorun olarak hem sağlık sistemini hem de geleceğimizi tehdit eden bir unsur olmaya devam ediyor. Yarına güçlü bir sağlık sistemi ve huzurlu çalışanlar bırakmak istiyorsak toplamsal mücadeleyi bugünden başlatmamız gerekiyor.”

SAĞLIK-SEN: EKİM AYINDA 32 SALDIRGANIN NEDEN OLDUĞU 19 ŞİDDET VAKASINDA 36 SAĞLIK ÇALIŞANI MAĞDUR OLDU

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!