Savcı, Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyelerinin ‘Terör Propagandası’ Suçundan Cezalandırılmasını İstedi

featured
service

Savcı, Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyelerinin terör Propagandası Suçundan Cezalandırılmasını İstedi

Savcı, Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyelerinin ‘Terör Propagandası’ Suçundan Cezalandırılmasını İstedi

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri, verdikleri bir ödül nedeniyle ‘terör örgütü propagandası yapma’ suçundan yargılandıkları davada üçüncü kez hakim karşısına çıktı. Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, sanıklara ‘terör örgütü propagandası’ suçundan ceza verilmesini istedi. Dava 13 Ocak’a ertelendi.

Ankara Şubesi Yönetim Kurulu üyelerinin, kent ve çevre haberi yapan bir gazeteciye Koruma Alanında Emre Madran Basın Ödülü verdikleri için ‘terör örgütü propagandası’ suçundan yargılandıkları davanın üçüncü duruşması Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün yapıldı.

“BİLİRKİŞİ RAPORUNA EKLEYECEK BİR ŞEYİM YOK, BERAATIMI İSTİYORUM”

Duruşmaya, sanıklar Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan ve Yönetim Kurulu üyeleri Ece Yoltay, Mustafa Özgür Bayramoğlu, Muteber Osmanpaşaoğlu, Nihal Evirgen Kabal, Tuğba Arslan Konak ve Ünal Kara katıldı. Mahkeme başkanı, sanıklara, bilirkişi raporuna yönelik ekleyecek bir şeyleri olup olmadığını sordu. Sanıklar, “Ekleyecek bir şeyim yok, avukatım gerekli savunmaları yapacak, beraatımı istiyorum” diye cevap verdi.

Sanıkların avukatı Turgut Kazan, bilirkişi raporundaki “terör propagandası” vurgusuna atıf yaparak dava konusu ödülün verilmesinin bu suçu oluşturmadığını eski davalardan örnekler vererek anlattı. Kazan, güncel örnek olarak da CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun ‘terör örgütü propagandası yapma’ ve ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ suçlarından yargılandığı davanın Yargıtay tarafından bozulmasını verdi.

Kazan, müvekkillerinin davaya konu olan Jin News muhabiri Güler Yıldız’a çevre ve doğa ile ilgili yaptığı haberler nedeniyle ödül verdiğini belirterek, bu haberlerde silahlı terör örgütlerinin yöntemlerini meşru gösterecek bir eylem olmadığına dikkat çekti. Kazan, “Bilirkişinin öne çıkardığı ‘Kürdistan’ sözcüğü müvekkillerimin ödül verdiği haberde kullanılmamıştır. Geçtiğimiz aylarda Hizbullah ve Taliban üyelerinin Diyarbakır’da yaptığı Alimler Toplantısı’nda ‘Kürdistan’ sözcüğü defalarca kullanıldı, her yerde de yayınlandı. Bilirkişinin bu değerlendirmesinin yanlışlığını gösterir” dedi.

Kazan ve odanın diğer avukatı Gökçe Polat, mahkemeye konuyla ilgili 3 örneği içeren bir dilekçe sundu.

“SANIKLARIN TERÖR ÖRGÜTÜ PROPAGANDASI YAPMAKTAN CEZALANDIRILMASINI TALEP EDİYORUM”

Daha sonra duruşma savcısı, esas hakkındaki mütalaasını okudu. Savcı, yapılan yargılama ve toplanan deliller sonucu, Hollanda’dan yayın yapan Jin News isimli yayın organının PKK/KCK ile bağlantılı olduğunun, burada örgütün açıklamalarının yayınlandığının, güvenlik güçlerini aşağılayan yayınların yapıldığının tespit edildiğini belirtti. Ayrıca savcı, Güler Yıldız’ın yaptığı haberlerden, paylaştığı mesajlardan, katıldığı programlardan örnekler vererek terörle bağlantısı olduğunu öne sürdü. Savcı, “Sanıkların terör örgütü propagandası yapmaktan cezalandırılmasını talep ediyorum” dedi.

DURUŞMA 13 OCAK’A ERTELENDİ

Avukatlar Kazan, Polat ve sanıklar, mahkemeden mütalaaya karşı savunma hazırlamak için süre talep etti. Bu talebi kabul eden mahkeme, duruşmayı 13 Ocak 2023’e erteledi.

Art’s Magazin | Gündem

Savcı, Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyelerinin 'Terör Propagandası' Suçundan Cezalandırılmasını İstedi 1

Savcı, Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyelerinin ‘Terör Propagandası’ Suçundan Cezalandırılmasını İstedi
Hemen Abone Olun, İlk Sizin Haberiniz Olsun!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!