Tahsin Tarhan: “İBB Başkanı Araç Siparişi Veriyor, ‘Sadece Cumhurbaşkanının Siparişlerini Karşılıyoruz’ Dediler”

service

Tahsin Tarhan: İBB Başkanı Araç Siparişi Veriyor, Sadece Cumhurbaşkanının Siparişlerini Karşılıyoruz Dediler

Tahsin Tarhan: “İBB Başkanı Araç Siparişi Veriyor, ‘Sadece Cumhurbaşkanının Siparişlerini Karşılıyoruz’ Dediler”

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde; Bakan Mustafa Varank’a, “Hiçbir CHP’li yerli ve milli bir araç üretimine karşı gelmez. CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı araç siparişi veriyor, ne diyorsunuz? ‘Sadece Cumhurbaşkanının siparişlerini karşılıyoruz’ dediler. Bu nedir? Açıkla o zaman” dedi. CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir de bütçe görüşmelerindeki “hamburger” tartışmasını anımsatarak, “TÜBA, TÜBİTAK çok önemli kurumlar… Bu kurumlar, hani siz atıf yaptınız ya ‘Hamburger, gidip yenildi’. Benim ismini söyleyemediğim bir yemeğin yenildiği bir cemaat yapısının ele geçirdiği kurumlar oldu” diye konuştu. 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, bugün Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2021 yılı kesin hesabı ile 2023 yılı bütçe kanun teklifi Bakan Mustafa Varank’ın katılımıyla sürüyor.  

Görüşmelerde söz alan CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, TOGG’un açılışı törenini anımsatırken, “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda milletle bayram kutlanması gerekirken Cumhurbaşkanı özel sektörün CEO’suymuş gibi, siz de pazarlama müdürüymüş gibi fabrika açılışı yapıp halkın milli duygularıyla oynadınız. Büyük şovlarla açtığınız fabrikada üretilen bir araç yok. İtalya’dan hazır gelen arabalarla şov yapıyorsunuz. Sizleri tebrik etmek lazım. Fabrika açılışı yapılan, hala üretim yapılamayan bir fabrikanın açılışını yaptınız” dedi. 

“CHP’Lİ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ARAÇ SİPARİŞİ VERİYOR, NE DİYORSUNUZ?”

Tarhan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun TOGG siparişiyle ilgili açıklamasını hatırlatarak “Hitler gibi karşı düşman yaratıp o düşman üzerinden kendinize yandaş toplamaya çalışıyorsunuz. Hiçbir CHP’li yerli ve milli bir araç üretimine karşı gelmez. CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı araç siparişi veriyor, ne diyorsunuz? ‘Sadece Cumhurbaşkanının siparişlerini karşılıyoruz’ dediler. Bu nedir? Açıkla o zaman” dedi.

“YÜZDE 88 YERLİ OLAN FORD KAMYONU YILLARDIR YOLLARDA, NİYE SAHİP ÇIKMIYORSUNUZ?”

Tarhan, “Ekonomistim’ dedi, ‘tıpçıyım’ dedi, yetmedi şimdi de satış müdürü oldu, özel sektöre ait araba fabrikasını da kendine bağladı. Ülkede asgari ücret 5 bin 500 lira, vatandaş nasıl bu arabayı alacak? Her gün şov yapıyorsunuz, siz zenginlere araba yapıyorsunuz, zenginlere. Her seçim döneminde ‘Yerli otomobili sipariş verdik, çıkarıyoruz’ diyorsunuz, sanki Türkiye’de otomobil üretimi yapılmıyormuş algısını yaratıyorsunuz. Yüzde 88 yerli olan Ford kamyonu yıllardır yollarda, niye sahip çıkmıyorsunuz?” diye konuştu.

“ÖĞRETİM ÜYELERİNİN BİLİM ÜRETME ALTYAPISININ SAĞLANMASI, ÖZGÜRLÜK VE ÖZERLIK ORTAMLARININ SAĞLANMASI DA CİDDİ SORUN ALANI OLARAK KARŞIMIZDA DURUYOR”

CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir; “Sayın Bakan, üniversiteler, ciddi sorun alanı, sizin için sanayileşme modeli noktasında ciddi altyapıyı oluşturacak üniversitelerdeki teknoloji alt yapısı, ARGE bütçeleri ve örtük mali, idari özerklikleri ciddi tartışma noktasında. Öğretim üyelerinin bilim üretme altyapısının sağlanması, özgürlük ve özerklik ortamlarının sağlanması da ciddi sorun alanı olarak karşımızda duruyor. Sayısal bir artış odak noktasına koyuluyor ama niteliksel dönüşüm sağlanamıyor. Akademik ve eğitim altyapısı, plansız bölümler açılması. Yani sizin sunduğunuz o sektörlere dönük paralel giden bir eğitim modelinden bahsedemiyoruz.”

“SİZİN İKTİDAR OLDUĞUNUZ DÖNEMDE BU KURUMLAR, BİLİM ÜRETMEK BİR KENARA BU CEMAAT YAPILARININ ETKİSİNDE KALDILAR”

Özdemir, Bakan Varank’ın “Hamburger” tartışmasına atıf yaparak şunları söyledi:

“TÜBA, TÜBİTAK çok önemli kurumlar… Bu kurumlar, hani siz atıf yaptınız ya ‘Hamburger gidip yenildi’ benim ismini söyleyemediğim bir yemeğin yenildiği bir cemaat yapısının ele geçirdiği kurumlar oldu, uzun yıllar bu kurumlar… Evet, bir süreç değişti ama gerçekten ciddi tahribatı oldu. Ama şuraya atıf yapıyorum, sizin iktidar olduğunuz dönemde bu kurumlar, bilim üretmek bir kenara bu cemaat yapılarının, ciddi bir cemaat yapısının etkisinde kaldılar.”

Art’s Magazin | İstanbul

Tahsin Tarhan: "İBB Başkanı Araç Siparişi Veriyor, 'Sadece Cumhurbaşkanının Siparişlerini Karşılıyoruz' Dediler" 1
Tahsin Tarhan: “İBB Başkanı Araç Siparişi Veriyor, ‘Sadece Cumhurbaşkanının Siparişlerini Karşılıyoruz’ Dediler”
Hemen Abone Olun, İlk Sizin Haberiniz Olsun!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!