TANJU BİLGİÇ’TEN YUNANİSTAN-MISIR ARASINDA İMZALANAN MUTABAKAT MUHTIRASIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA: “YUNANİSTAN’IN YAKLAŞIMI 1979 HAMBURG SÖZLEŞMESİ’NE AYKIRIDIR”

featured
service

TANJU BİLGİÇ’TEN YUNANİSTAN-MISIR ARASINDA İMZALANAN MUTABAKAT MUHTIRASIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA: “YUNANİSTAN’IN YAKLAŞIMI 1979 HAMBURG SÖZLEŞMESİ’NE AYKIRIDIR”

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Yunanistan ve Masır arasında imzalanan Arama ve Kurtarma Sahalarında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Muhtırası’yla ilgili “Yunanistan ülkemizle bu konuda iş birliği yapmaktan bugüne kadar hep kaçınmış ve geçmişte yaptığımız anlaşma önerilerini de reddetmiştir. Bunun nedeni Yunanistan’ın arama kurtarma hizmet sahalarının egemenlik alanı olduğunu ileri sürmesi ve bunları maksimalist deniz yetki alanı iddiaları ile irtibatlandırmasıdır. Yunanistan’ın bu yaklaşımı 1979 Hamburg Sözleşmesi’ne aykırı, gayri hukuki bir tutumdur. Dolayısıyla Yunanistan ve Mısır arasında imzalanan mutabakat muhtırasına bu gerçeklerin ötesinde bir anlam yüklemek mümkün değildir” açıklamasını yaptı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Bilgiç, 22 Kasım’da Yunanistan ve Mısır arasında imzalanan Arama ve Kurtarma Sahalarında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Muhtırası’yla ilgili sorulara cevap verdi. Bakanlık’tan yapılan açıklamaya göre Bilgiç, şunları kaydetti:

“Denizde arama ve kurtarma bölgeleri insan hayatını kurtarmaya yönelik hizmet sahalarıdır. Bu sahalar uluslararası hukuka göre egemenlik sahaları değildir. Arama kurtarma sahalarına ilişkin kurallar 1979 tarihli Hamburg Sözleşmesi’yle belirlenmiştir. Sözleşme’ye göre hizmet sahalarının birbirleriyle çakışması durumunda ülkeler işbirliği yapmakla mükelleftir.

Türkiye ve Yunanistan’ın Ege ve Akdeniz’de ilan ettikleri ve Uluslararası Denizcilik Teşkilatı’na bildirdikleri denizde arama kurtarma bölgeleri birbirleriyle çakışmaktadır. Yunanistan ülkemizle bu konuda işbirliği yapmaktan bugüne kadar hep kaçınmış ve geçmişte yaptığımız anlaşma önerilerini de reddetmiştir. Bunun nedeni Yunanistan’ın arama kurtarma hizmet sahalarının egemenlik alanı olduğunu ileri sürmesi ve bunları maksimalist deniz yetki alanı iddiaları ile irtibatlandırmasıdır.

“YUNANİSTAN’IN YAKLAŞIMI, GAYRİ HUKUKİ BİR TUTUMDUR”

Yunanistan’ın bu yaklaşımı 1979 Hamburg Sözleşmesi’ne aykırı, gayri hukuki bir tutumdur. Dolayısıyla Yunanistan ve Mısır arasında imzalanan mutabakat muhtırasına bu gerçeklerin ötesinde bir anlam yüklemek mümkün değildir. Diğer taraftan, Ege’de masum sığınmacıları uluslararası hukuka aykırı olarak geri iten ve hayatlarını tehlikeye atan bir ülkenin Doğu Akdeniz’de arama kurtarma konusunda mutabakat muhtırası akdetmesi vahim bir çelişkidir.

Esasen Yunanistan’ın bu mutabakat muhtırasını imzalamasındaki temel saik, bu gerçekleri ve Libya’da yol açtığı son skandalı örtbas etme arzusudur. Yunanistan’ın iç ve dış siyasetini Türkiye karşıtlığı çerçevesinde şekillendirme teşebbüsü beyhude ve ancak kendisine zarar verecek bir çabadır.

Türkiye, Doğu Akdeniz’de ve ötesinde tüm temel paydaşlarla işbirliğini ve eşgüdümünü arttırarak hem kendi haklarını hem de KKTC’nin haklarını kararlılıkla korumaya devam edecektir. Yunanistan’ın son dönemde dengesinin bozulması da muhtemelen bundan kaynaklanmaktadır.”

 

                                                                                   

 

 

 

TANJU BİLGİÇ’TEN YUNANİSTAN-MISIR ARASINDA İMZALANAN MUTABAKAT MUHTIRASIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA: “YUNANİSTAN’IN YAKLAŞIMI 1979 HAMBURG SÖZLEŞMESİ’NE AYKIRIDIR”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!