Türkiye, Suriye ve Kuzey Irak’a Hava Harekatı Düzenledi

service

Türkiye, Suriye ve Kuzey Iraka Hava Harekatı Düzenledi

Türkiye, Suriye ve Kuzey Irak’a Hava Harekatı Düzenledi

Türk Silahlı Kuvvetleri, İstanbul İstiklal Caddesi’ndeki bombalı terör saldırının ardından Suriye ve Kuzey Irak’a hava harekâtı düzenledi. Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB), “Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinden terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğini sağlamak, terörü kaynağında yok etmek maksadıyla Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın 51’inci maddesinden doğan meşru müdafaa hakları doğrultusunda gerçekleştirilen harekâtta da gerek planlama gerekse icra aşamasında çok hassas davranıldı” açıklaması yapıldı.

MSB’nin sosyal medya hesabında bugün yapılan açıklamaya göre; Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, harekât öncesinde, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ile birlikte Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na geldi. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan tarafından karşılanan Akar, beraberindeki heyetle birlikte Hava Kuvvetleri Harekât Merkezi’ne geçti.

“ŞU ANDAN İTİBAREN PENÇE-KILIÇ HAREKÂTI’NI BAŞLATIYORUZ”

Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korgeneral Rafet Dalkıran’dan harekâta ilişkin brifing alan Akar’ın “Şu andan itibaren Pençe-Kılıç Harekâtı’nı başlatıyoruz” talimatının ardından savaş uçakları üslerinden havalandı ve Irak ile Suriye’nin kuzeyindeki hedefleri bombaladı.

Hava harekâtından dolayı personeli tebrik eden Akar, “Pençe-Kılıç Harekâtı’nı da başarıyla tamamladınız. Ne kadar övünsek azdır. Kahramanlarımız, pilotlarımız başta olmak üzere bütün silah arkadaşlarımız kendilerine verilen görevleri büyük başarıyla yerine getirdiler. Sizlerle gurur duyuyoruz. Sizleri candan kutluyoruz. Başarılarınızın daim olmasını temenni ediyoruz” dedi.

“Maksadımız, 85 milyon vatandaşımızın ve hudutlarımızın güvenliğini sağlamak, ülkemize yönelen her türlü hain saldırının da mutlaka karşılığını vermek” diyen Akar, harekâtın hassas şekilde planlandığını ve başarılı bir şekilde icra edildiğini belirtti. 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tüm faaliyetlerinde olduğu gibi bu harekâtın da hem planlama hem icrasında masum insanlara, çevreye zarar vermemek için gerekli her türlü tedbiri alarak buna uygun harekâtı icra ettiğini dile getiren Akar, şunları söyledi:

“TERÖRİSTLERİN BARINAKLARI, SIĞINAKLARI, İNLERİ, MAĞARALARI BAŞLARINA YIKILDI”

“Teröristlere ait barınak, sığınak, mağara, tünel, depolar, büyük bir başarıyla tahrip edildi. Bunları yakından takip ettik. Terör örgütünün sözde karargâhları da tam isabetle vuruldu, tahrip edildi. Sadece ve sadece teröristler ve teröristlere ait yapılar hedef alındı. Teröristlerin barınakları, sığınakları, inleri, mağaraları başlarına yıkıldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’mizin pençesi bir kez daha teröristlerin tepesindeydi. 40 yıldan beri ülkemizin, milletimizin başına musallat olan terör belasından ülkemizi, milletimizi kurtarmakta azimli, kararlı ve buna muktediriz. Şehitlerimizin, masum insanların kanını hiçbir zaman yerde bırakmadık, bırakmıyoruz, bırakmayacağız. Asil milletimizin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri’miz tarafından, ülkemizin ve milletimizin güvenliğine kastedenlerden yaptıklarının hesabı bugüne kadar sorduk, sormaya devam edeceğiz.”

MSB, harekatla ilgili, “Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinden terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğini sağlamak, terörü kaynağında yok etmek maksadıyla Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın 51’inci maddesinden doğan meşru müdafaa hakları doğrultusunda gerçekleştirilen harekâtta da gerek planlama gerekse icra aşamasında çok hassas davranıldı” açıklamasını yaptı.

Art’s Magazin | Dünya

Türkiye, Suriye ve Kuzey Irak'a Hava Harekatı Düzenledi 1

Türkiye, Suriye ve Kuzey Irak’a Hava Harekatı Düzenledi
Hemen Abone Olun, İlk Sizin Haberiniz Olsun!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!