Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü Yarışması’nda Ödül Alan Şirketler Belli Oldu

featured
service

Türkiyenin Girişimci Kadın Gücü Yarışmasında Ödül Alan Şirketler Belli Oldu

Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü Yarışması’nda Ödül Alan Şirketler Belli Oldu

 Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Birliğin Kadın Girişimciler Kurulu ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı iş birliğinde düzenlenen Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü Yarışması’nın kazananları belli oldu.

“Hayatın her alanında gösterdiğiniz başarılarla, bulunduğunuz yeri ve bunun daha da ilerisini, hak ettiğinizi gösteriyorsunuz” ifadeleriyle kadınlara seslenen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB İkiz Kuleler’de dün yapılan ödül töreninde konuşma yaptı.

Hisarcıklıoğlu, “Sizler, iş hayatında daha fazla yer aldıkça, ülkemizin de güçlendiğine bizzat şahit oluyorum” dedi ve şunları ekledi:

“Hayatın her alanında gösterdiğiniz başarılarla, bulunduğunuz yeri ve bunun daha da ilerisini, hak ettiğinizi gösteriyorsunuz. Bugün, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kadın Girişimciler Kurulu’nun geldiği noktayı, sizin neler başardığını, nereden nereye geldiğinizi görüyor ve hepinizle iftihar ediyorum. Pandemi şartlarına rağmen, Nurten hanımın, çalışkanlığıyla, enerjisiyle, vizyonuyla, Kurulumuzun başarılarını artırarak, çok daha iyi noktalara taşıması, ayrıca takdire şayandır.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde tüm üyelerimize Nurten hanımla birlikte bir mektup yazmıştık. 1 Milyon 800 bin işletmemize çağrıda bulunarak, kadın çalışan sayısını artırmalarını istemiştik. Kadın çalışan sayısını en fazla artıran şirketlerimizi ödüllendireceğimizi ilan etmiştik. İşte bugün Dünya Kadın Girişimcilik Gününde, Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü Ödül Töreni’ni siz değerli girişimcilerimizle birlikte gerçekleştiriyoruz.”

“KADINLARIN YÖNETTİĞİ ŞİRKETLER, KADIN İSTİHDAMINA ÇOK DAHA FAZLA ÖNEM VERİYOR”

Törende 2020-2021 döneminde kadın çalışan sayısını en çok artıran ilk 10 şirketin ödüllendireceğini açıklayan Hisarcıklıoğlu, “Bu kategori, herhangi bir kısıtlama olmadan tüm şirketlerimize açıktı. Başvuran şirketlerimizin kadın istihdam oranı, bir önceki yıla göre % 16 artış göstermiş. Yani şirketlerimizin kadın istihdamı her geçen gün artıyor.

Ödül almaya hak kazanan 10 şirketimizin 7’si ise kadınlar tarafından yönetiliyor. Demek ki kadınların yönettiği şirketler, kadın istihdamına çok daha fazla önem veriyor. ‘Girişimci Kadın Gücü’ kategorimizde, sadece kadın girişimcilerimizin başvurularına açıktı. Burada, en hızlı büyüyen, ihracatını en çok artıran, en çok dijitalleşen ve en çevre dostu olan kadın girişimcilerimizi, 2019-2021 dönemi performanslarına göre değerlendirildi. 22 ilden kadın girişimcimiz başvuru yaptı. Başvuru yapan kadın girişimcilerimizin, Türkiye milli gelir büyümesine göre 2 kat hızlı büyüdüğü görüldü. Başvuran şirketlerimizin %73’ü ihracat yapıyor. 2019-2021 döneminde ihracat yapan şirketlerimizin %74’ünün, en az 3 ülkeye ihracatları bulunuyor” dedi.

“Kadın İstihdamını En Çok Artıran Şirket” ödülünü; Patiswiss Çikolata, Aslı Tekstil Giyim, Gedik Kaynak, İdeal Sağlık İş Güvenliği Malzemeleri, Usb Certıfıcatıon Belgelendirme Hizmetleri, Sardes Gıda, Ardent Plastik, Sampa Otomotiv, Mutlu Metal, Tb Sewtech Turkey Otomotiv aldı.

“En Çevre Dostu Kadın Girişimci” ödülünü

Alışan Lojistik, Netpak Ambalaj, “En Çok Dijitalleşen Kadın Girişimci” Ödülünü Düşyeri Bilişim Teknoloji ve Animasyon, Harga İnşaat Turizm, “İhracatını En Çok Artıran Kadın Girişimci” Ödülünü Umdasch Madosan Raf Sistemleri, Simsoft Bilgisayar Teknolojileri, Edsa Tekstil, Uyar Tarım Ürünleri Ve “En Hızlı Büyüyen Kadın Girişimci” Ödülünü İse Patıswıss Çikolata, Atlantis Global Gıda aldı.

Art’s Magazin | Gündem

Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü Yarışması'nda Ödül Alan Şirketler Belli Oldu 1

Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü Yarışması’nda Ödül Alan Şirketler Belli Oldu
Hemen Abone Olun, İlk Sizin Haberiniz Olsun!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!