UKRAYNA BÜYÜKELÇİSİ BODNAR: İKİ ÜLKE ARASINDA İMZALANAN ANLAŞMA TÜRK ŞİRKETLERİ İÇİN İMKÂNLAR ORTAYA KOYUYOR

featured
service

UKRAYNA BÜYÜKELÇİSİ BODNAR: İKİ ÜLKE ARASINDA İMZALANAN ANLAŞMA TÜRK ŞİRKETLERİ İÇİN İMKÂNLAR ORTAYA KOYUYOR

Ukrayna Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran’ı ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna ziyaretinde, savaş nedeniyle tahrip olan Ukrayna’nın altyapısını yeniden inşa etmek için iki ülke arasında bir anlaşma imzalandığını belirten Bodnar, “Bu anlaşma Türk şirketleri için imkânlar ortaya koyuyor” dedi.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Bodnar, ATO Başkanı Baran’ı ziyaret etti. ATO’dan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamaya göre; Büyükelçi Bodnar, Türkiye-Ukrayna Ekonomik İş Forumu’nu Ankara’da düzenlemeyi önererek “Bölgeler bazında çalışmalar yapıyoruz. 1,5 ay önce Konya’da bir forum yaptık, ondan önce de Afyonkarahisar’da. Ankara’da, Ankara Ticaret Odası ile forum düzenlemek istiyoruz. Ukrayna’nın yeniden inşasına ihtiyaç var. İnşaattan insani yardıma kadar iş birliği teklif ediyoruz” dedi.

BODNAR: SAVAŞIN DEVAM ETMESİNE RAĞMEN İŞLERİMİZ DEVAM EDİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna ziyaretinde, savaş nedeniyle tahrip olan Ukrayna’nın altyapısını yeniden inşa etmek için iki ülke arasında bir anlaşma imzalandığını anımsatan Bodnar, “Bu anlaşma Türk şirketleri için imkânlar ortaya koyuyor” dedi. Organize Sanayi Bölgeleri için de Türkiye’nin tecrübelerinden yararlanmak istediklerini söyleyen Bodnar, “Savaşın devam etmesine rağmen bizim işlerimiz de devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Tahıl koridoru kapsamındaki sevkiyatların devam ettiğini belirten Bodnar, savaş nedeniyle sekteye uğrayan Ukrayna-Türkiye arasındaki ticari ilişkileri yeniden başlatmak istediklerini belirtti. Bodnar, “Türkiye’den Türk Kızılayı ve başka kurumlar tarafından 120 tır insani yardım gönderildi, bu çok büyük rakam” dedi.

BARAN: TÜRKİYE ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMA GAYRETİNDE OLACAKTIR

ATO Başkanı Baran ise iki ülkenin dış ticaret hacminin 7 milyar dolara ulaştığını belirtti. Baran “Bu savaşın bir an önce sona ermesini istiyoruz” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna ziyaretinde, Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski huzurunda Ukrayna’nın yeniden inşasına ilişkin anlaşma imzalandığını kaydeden Baran, “Ukrayna’nın yeniden imar ve onarımı ile ilgili Türkiye üzerine düşeni yapma gayretinde olacaktır” dedi.

Baran, Büyükelçi Bodnar’ın bölgesel iş birliği forumuna ilişkin ise “İş forumu yaparak, sektörleri bir araya getirebilir, iş birliğimizi nasıl geliştirebileceğimizi ele alabiliriz” ifadelerini kullandı.

Baran, Ankara-Ukrayna arasındaki direkt uçuş sayısının artması yönünde çalışma yapacaklarını kaydetti. Büyükelçi Bodnar ise uçuş sayısını 12’ye çıkartmayı planladıklarını ve bunlara Ankara’ya direkt uçuşun olabileceğini de belirtti.

 

UKRAYNA BÜYÜKELÇİSİ BODNAR: İKİ ÜLKE ARASINDA İMZALANAN ANLAŞMA TÜRK ŞİRKETLERİ İÇİN İMKÂNLAR ORTAYA KOYUYOR
Hemen Abone Olun, İlk Sizin Haberiniz Olsun!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Art's Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!