‘Antalya Edebiyat Günleri’ Ödül Töreniyle Sona Erdi

featured
service

Antalya Edebiyat Günleri Ödül Töreniyle Sona Erdi 

‘Antalya Edebiyat Günleri’ Ödül Töreniyle Sona Erdi 

Muratpaşa Belediyesi’nin bu yıl 7’ncisini düzenlendiği ‘Antalya Edebiyat Günleri’, Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde dün gece yapılan ödül töreniyle sona erdi. 

7’nci yılında ‘Unutmak/Hatırlamak’ temasıyla yürütülen etkinliğin ödül gecesinde; Necati Tosuner’e ve İsmail Uyaroğlu’na ‘Onur Ödülleri’ takdim edildi. Polat Özlüoğlu’nun ‘En İyi Öykü Kitabı’ ödülünü aldığı gecede, Erkan Karaaslan ve Günay Çetao Kızılırmak da ‘En İyi İlk Öykü Kitabı’ ödülünü paylaştı.

Gece; senarist, yönetmen, oyun ve köşe yazarı Işıl Özgentürk’ün ekim ayında düzenlediği öykü atölyesinden çıkan ‘genç hikayelere’ ödüllerin verilmesiyle başladı. ‘Hikaye’ isimli çalışmasıyla Yenersu Duru Koç’un üçüncülük ödülünü aldığı gecede ikincilik ödülü, ‘Hayaller Okyanusu’yla Melike Aybey’in oldu. Birincilik ödülü ise ‘Dedemin Bakkalı’ isimli öyküsüyle Zeynep Çelikkanat’a verildi. Ödülleri, Dr. Ayşegül Tözeren takdim ederken dereceye girenler, toplam 3 bin liralık kitap çekinin de sahibi oldu.

Gecede konuşma yapan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Antalya ve Muratpaşa’yı bir ‘edebiyat eserine’ benzeterek, “Kardeşliğimiz, komşuluğumuz, birbirimize sevgi ve saygı duyan ortamımız hepimizin, hep beraber boyadığı tuval gibi” dedi.

Başkan Uysal, konuşmasının ardından, ‘Annem Kovboylar ve Sarhoş Atlar’ kitabıyla ‘En İyi Öykü Kitabı’ ödülünü alan Polat Özlüoğlu’na ödülünü takdim etti. ‘Kaplumbağalar Ölmesin’ kitabıyla ‘En İyi İlk Öykü Kitabı’ ödülünü Başkan Uysal’dan alan Erkan Karaaslan ise “Benim bir hafta önce kızım oldu. Adını Öykü koyduk. Öykü ödülüyle geldi” diye konuştu. ‘Köstebek Yolları’ kitabıyla ‘En İyi İlk Öykü Kitabı’ ödülünü Karaaslan’la paylaşan Günay Çetao Kızılırmak ise geçirdiği rahatsızlık nedeniyle geceye katılamadı.

‘Onur Ödülleri’nin sahibi Uyaroğlu geceye katılamazken Tosuner, ödülünü Başkan Uysal’dan aldı. Alkışlarla sahneye çıkan Tosuner, duygularını şu sözlerle paylaştı:

“Hepimiz edebiyatın fazla bir şey olmadığını, sevinci yazmanını dışında bir şey olmadığını bile bile bu yola girdik. Bu sevinci paylaştığınız, coşkusuna tanık olduğunuz için hepinize tek tek teşekkür ederim. Kambur bir insan olarak kendimi kabul ettirmek için didindim ve kamburum sayesinde edebiyatta bu noktalara gelebildim. Bir toplumsal yaradır. ‘Engelli’ lafını sevmiyorum. Bir sakat insanla dalga geçiyor olmanın kimseye bir kazancı yoktur. Maalesef, toplumumuzda böyle yaygın bir hastalık var. Onu da hazır fırsat gelime geçmişken söyleyeyim.”

Gece, ödül törenin ardından Türk halk müziği sanatçısı Cengiz Özkan’ın konseriyle sona erdi.

 

 

 

Art’s Magazin | Kültür Sanat

‘Antalya Edebiyat Günleri’ Ödül Töreniyle Sona Erdi 1
‘Antalya Edebiyat Günleri’ Ödül Töreniyle Sona Erdi
Hemen Abone Olun, İlk Sizin Haberiniz Olsun!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!