ARTVİN ŞAVŞAT BELEDİYESİ SERLARINI ISITMAK İÇİN İÇME SUYU ŞEBEKESİ SUYUNDAN ELEKTİRİK ÜRETECEK

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ARTVİN ŞAVŞAT BELEDİYESİ SERLARINI ISITMAK İÇİN İÇME SUYU ŞEBEKESİ SUYUNDAN ELEKTİRİK ÜRETECEK

UĞUR İSTANBULLU

Artvin Şavşat Belediyesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi bünyesinde içme suyundan elektrik enerjisi üretecek. Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar, “Tapusu belediye ait olduğu gibi sorumluluğunda belediye ye ait olan saniyede 47 litre su debisi olan bir içme suyu bölgesinin tapusunu aldık belediye olarak. Haliyle Cumhurbaşkanı kararnamesiyle bazı Büyükşehir Belediyelerinde mikro ölçekli enerji üretimi üzerinde çalışmalar olmuş ve biz de araştırdık ve bizim şartlarımızda uygun olduğu için müracaatta bulunduk. Şu anda tesisimizin bütün izinleri tamamlandı ve kredi görüşmelerimiz devam ediyor. Ekim ayının sonu itibariyle devreye sokmaya çalışacağız” dedi.

Şavşat’ta 20 megabaytlık elektrik üretim tesisi kurulacağını belirten Belediye Başkanı Nihat Acar, “İçme suyundan doğru kuracağımız tesisle elektrik üretimi yapıldıktan sonra tekrar suyumuz içme suyu olarak kullanılacağız ve suya da herhangi bir olumsuz etkisi olmayacak. Kesinlikle doğaya herhangi bir olumsuz etkisi olmayacak ve yapılan HES’ler gibi doğayı asla tahrip etmeyecek. Ayrıca sudan başka bir şey, şu görmüş olduğunuz arazide sera kuracağız ve bu seralarda domates ve diğer kışlık meyvesi ve sebzesini bu seralarda üreteceğiz ve Şavşat halkına sunacağız” diye konuştu.

“TESİSİMİZ İÇİN GERKLİ İZİNLERİ ALDIK VE KREDİ GÖRÜŞMELERİMİZİ BAŞLATTIK”

Nihat Acar şunları söyledi:

“Şavşat Belediye başkanı seçildikten sonra, Şavşat’a neler yapılabilirlik konusunda veya yapılmayanlar nelerdir diye çalışma başladık ve aynı zamanda bugüne kadar yapılamayan çalışmaları da yapmak için yola çıktık ve ilk olarak Tarımsal Kalkınma Kooperatifimizi kurduk. Şimdi şöyle söyleyeyim tapusu belediye ait olduğu gibi sorumluluğunda belediye ye ait olan saniyede 47 litre su debisi olan bir içme suyu bölgesinin tapusunu aldık belediye olarak. Haliyle Cumhurbaşkanı kararnamesiyle bazı Büyükşehir Belediyelerinde mikro ölçekli enerji üretimi üzerinde çalışmalar olmuş ve bizde araştırdık ve bizim şartlarımızda uygun olduğu için müracaatta bulunduk. Şu anda tesisimizin bütün izinleri tamamlandı ve kredi görüşmelerimiz devam ediyor. Ekim ayının sonu itibariyle devreye sokmaya çalışacağız, Şavşat’ta 20 megabaytlık elektrik üretim tesisi kuracağız.

“İÇME SUYU ŞEBEKEMİZDEKİ SUDAN ELEKTRİK ÜRETECEĞİZ”

İçme suyundan doğru kuracağımız tesisle elektrik üretimi yapıldıktan sonra tekrar suyumuz içme suyu olarak kullanılacağız ve suya da herhangi bir olumsuz etkisi olmayacak. Kesinlikle doğaya herhangi bir olumsuz etkisi olmayacak ve yapılan HES’ler gibi doğayı asla tahrip etmeyecek. Ayrıca sudan başka bir şey, şu görmüş olduğunuz arazide sera kuracağız ve bu seralarda domates ve diğer kışlık meyvesi ve sebzesini bu seralarda üreteceğiz ve Şavşat halkına sunacağız. Ama burada yaptığımız üretimin ısıtmasını bizim ürettiğimiz enerjiyle yapacağız. Benzer çalışma ülke genelinde sanırım ilçelerde yok ama Büyükşehirlerde var ama Şavşat konumunda bulunan yerlerde böyle planlanan bir tesis yok ve biz ilçelerde birinci sıradayız ki projeyi tamamladığımızda.”

Art’s Magazin  Yurt

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!