KUŞADASI BELEDİYE BAŞKANI GÜNEL: ‘KUŞADASI TÜRKİYE TURİZMİNİN BAŞKENTİ. TANITIM FUARLARINA KATILMAMIZDAN DAHA DOĞAL NE OLABİLİR”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KUŞADASI BELEDİYE BAŞKANI GÜNEL: ‘KUŞADASI TÜRKİYE TURİZMİNİN BAŞKENTİ. TANITIM FUARLARINA KATILMAMIZDAN DAHA DOĞAL NE OLABİLİR”

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, yurt içi ve yurt dışında katıldıkları turizm fuarlarında yaptıkları tanıtım faaliyetleri ve tur operatörleriyle kurdukları birebir temaslar sayesinde, 2023 yılında ilçeye gelen turist sayısında yüzde 25’lik bir artış beklediklerini belirtti. Günel, fuarlara ayrılan bütçeyi eleştirenlere ise “Kuşadası, Türkiye’nin turizm başkenti. Bu nedenle tanıtım fuarlarına katılmamızdan daha doğal ne olabilir? Gelirimizin yüzde 90’ını turizm sektöründen elde eden bir kentken tanıtım fuarlarına ayırdığımız bütçe belediyenin bütçesinin binde 3’ü durumunda” yanıtını verdi.

Kuşadası, 2023 yılı turizm sezonu için hedef büyüttü. Geçen yıl 1 milyon 800 bin konaklamalı turist ile 450 yolcu gemisi ağırlayan kente, 2023 yılında yaklaşık yüzde 25’lik bir artışla 2 milyon 500 bin konaklamalı turistin gelmesi ve 600 kruvaziyer gemisi seferinin düzenlenmesi bekleniyor. Başkan Günel, ilçenin bu yıl kendi rekorunu kırmaya hazırlandığını belirterek, tanıtım çalışmalarına harcadıkları emeğin karşılığını almaya başladıklarını söyledi. 

Kuşadası Belediyesi’nin tanıtım fuarlarına ayırdığı bütçeyle ilgili yapılan eleştirilere de yanıt veren Günel, şunları kaydetti:

“Kuşadası, Türkiye’nin turizm başkenti. Bu nedenle tanıtım fuarlarına katılmamızdan daha doğal ne olabilir? Göreve geldiğimiz günden bu yana geçen sürede yurt içi ve yurt dışında olmak üzere toplam 13 turizm fuarına katıldık. Turizm fuarına gitmeyip de tarım fuarına mı katılalım? Gelirimizin yüzde 90’ını turizm sektöründen elde eden bir kentken tanıtım fuarlarına ayırdığımız bütçe belediyenin bütçesinin binde 3’ü durumunda. Önceden turizm fuarlarına 20-30’ar kişilik kafileler halinde gidiliyormuş. Şimdi kişi sayısı 7-8’i geçmiyor. Biz ilk günden beri kamunun kaynaklarını doğru kullanmanın peşindeyiz. Kuşadası Belediyesi olarak hiç turist almadığımız bir bölgeyle ilgili fuarlara zaten katılmıyoruz. Tanıtım faaliyeti yapacağımız fuarlara Kuşadası Ticaret Odası ve kentteki diğer turizmcilerle beraber karar veriyoruz.”

Kuşadası’nın turizmde yeni rekorlar peşinde olduğunu vurgulayan Günel, şöyle devam etti:

“Özellikle kruvaziyer yolcusu ve firmaları, ilk olarak güvenli bir ortama sahip olup olmadığınıza bakıyor. Buna karar vermek için de o kentin yöneticileriyle birebir muhatap olmak istiyor. Pandeminin de etkisiyle geçmiş yıllarda Kuşadası’na gelen yolcu gemisi sayısı oldukça düşmüştü. Ancak biz dünyanın önde gelen kruvaziyer şirketleriyle yakın temas kurmaya devam ettik. Pandeminin hafiflemesinin ardından 2022 turizm sezonunda 450 seferle yaklaşık 600 binin üzerinde kruvaziyer yolcusunu ağırladık. 2023’teki beklentimiz ise kentimize en az 600 kruvaziyer gemisiyle 1 milyonun üzerinde turist gelmesi. Bunlar emeksiz, diyalogsuz olmuyor. 2019 yılında Akdeniz Kruvaziyer Limanları Birliği olan MedCruise’un 54. Genel Kurulu’na ev sahipliği yaptık. 27-30 Mart tarihleri arasında da ABD’de gerçekleşecek olan Seatrade Cruise Global Miami Fuarı’na katılacağız. Kuşadası turizmde eski günlerini yakaladı, hatta geçti. Artık yeni rekorların peşindeyiz.”

Günel, pandemi sürecinde kentte alternatif turizmi geliştirmek amacıyla çeşitli projeler üretip yaşama geçirdiklerini vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı: 

“Davutlar Mahallesi’nde bulunan Sevgi Plajı’nda açtığımız Ada Camping turizme yeni bir soluk getirdi Salgın sonrası ortaya çıkan ‘yeni turizm’ anlayışı doğrultusunda 25 dönümlük alan üzerine kurulan Ada Camping, doğa ile iç içe güvenli bir ortamda tatil yapmak isteyenlerin en çok tercih ettiği yeni adres oldu. Yine aynı alanda ziyaretçilere inovasyon odaklı bir deneyim sunacak olan Kampinova’nın yapım çalışmaları da devam ediyor. Bakın Kuşadası Belediyesi olarak alternatif turizm yatırımları yapıyoruz. Bu çok az belediyede görülen bir şeydir. Biz kentimizin ihtiyacı olan tüm sektörlerde bir şekilde elimizi taşın altına koyuyoruz. Esnafımız para kazanmazsa hizmet etmemiz mümkün değil. Esnafımızın para kazanması için de kente turist gelmesi lazım. Turist getirmek için kentinizi tanıtmanız, çaba sarf etmeniz lazım. Bu bir zincir. Bu zincirin halkalarından bir tanesi koparsa arzu ettiğimiz verimi Kuşadası’nda alamayız.”

Art’s Magazin  Yurt

KUŞADASI BELEDİYE BAŞKANI GÜNEL: ‘KUŞADASI TÜRKİYE TURİZMİNİN BAŞKENTİ. TANITIM FUARLARINA KATILMAMIZDAN DAHA DOĞAL NE OLABİLİR”

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!