KUŞADASI BELEDİYESİ, AKILLI ŞEHİRCİLİK İLE 20 MİLYON TL EK GELİR ELDE ETTİ

featured
service

KUŞADASI BELEDİYESİ, AKILLI ŞEHİRCİLİK İLE 20 MİLYON TL EK GELİR ELDE ETTİ

Kuşadası Belediyesi’nin, birimleri arasında koordinasyonu en üst seviyeye çıkarmak, kentte talep ve ihtiyaçlara uygun yatırımlar gerçekleştirmek ve gelir-gider analizi yapmak amacıyla kurduğu ‘Akıllı Şehircilik Birimi’ çalışmalarını tamamladı. Ekiplerin kenti dolaşarak elde ettiği imar ve numarataj bilgilerinin ortak bir veri havuzunda toplandığı saha çalışması sonucunda Kuşadası Belediyesi 20 milyon TL ek gelir elde etti.

kuşadası Belediyesi’nin geçen yıl Bilgi İşlem Müdürlüğü bünyesinde kurduğu ‘Akıllı Şehircilik Birimi’ tarafından sürdürülen saha çalışması tamamlandı. Harita, yazılım mühendisi ve istatistikçilerden oluşan birim, yaklaşık 15 ay süren çalışmada Kuşadası’nın 23 mahallesini dolaşarak cadde ve sokaklardaki imar ve numarataj bilgilerini topladı. Kuşadası’nın bina stoğu hakkında detaylı bilgi edinmek amacını da taşıyan çalışmada konutların ve iş yerlerinin kapılarına taşınmazların çeşitli özelliklerini içeren karekod etiketleri yapıştırıldı.

KENTİN DİJİTAL HARİTASI OLUŞTURULDU

Akıllı Şehircilik Birimi ekipleri saha çalışması sırasında bir yandan da çöp konteynerleri, bankamatikler, karekodlu geri dönüşüm kafesleri, elektrik trafolarının yerleri ve merkeze uzak mahallelerdeki yolların fiziki durumları gibi bilgiler de topladı. Daha sonra elde edilen tüm bilgiler ortak bir veri havuzuna kaydedilerek kentin dijital haritası oluşturuldu. 

KUŞADASI BELEDİYESİ’NİN GELİRLERİ ARTTI

Çalışmanın Kuşadası Belediyesi’ne en önemli katkısıysa vergi gelirlerinin artması oldu. Elde edilen bilgiler sayesinde Kuşadası Belediyesi emlak vergisi, katı atık vergisi, çevre temizlik vergisi ve ilan reklam vergisi gibi çeşitli kalemlerde yaklaşık 20 milyon TL ek gelir elde etti.

Art’s Magazin  Yurt

KUŞADASI BELEDİYESİ, AKILLI ŞEHİRCİLİK İLE 20 MİLYON TL EK GELİR ELDE ETTİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!