KUŞADASI BELEDİYESİ, MARKET VE OTEL TEMSİLCİLERİ İLE HURDACILARA ‘SIFIR ATIK PROJESİ’Nİ ANLATTI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KUŞADASI BELEDİYESİ, MARKET VE OTEL TEMSİLCİLERİ İLE HURDACILARA ‘SIFIR ATIK PROJESİ’Nİ ANLATTI

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, geri dönüşüm çalışmaları kapsamında kentteki zincir marketler, 4 ve 5 yıldızlı otellerin temsilcileri ve hurdacılarla bir araya geldi. Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı tarafından yürütülen ‘Sıfır Atık Projesi’yle ilgili Kuşadası Belediyesi’nin yürüttüğü çalışmaların anlatıldığı toplantıda, firmalara mevzuat ve yönetmelikler hakkında bilgi verildi.

Kuşadası Belediyesi, “Geleceğimizi Koruyoruz” sloganı ile geri dönüşüm çalışmalarına devam ediyor. Kent geneline yerleştirdiği özel tasarımlı kutu, kumbara ve karekodlu kafesler aracılığıyla ambalaj atığı, bitkisel atık yağ, kağıt-karton, plastik, metal, cam, pil ve elektronik eşyaları ayrı ayrı toplayan Kuşadası Belediyesi, her yıl binlerce ton atığı geri dönüşüme kazandırıyor. 

Kent genelinde sıfır atık uygulamasının geliştirilmesi ve teşvik edilmesi için yıl boyunca çeşitli etkinlikler düzenleyen, İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü de kurarak çalışmalarını kurumsal bir boyuta taşıyan Kuşadası Belediyesi; dernekler, sivil toplum kuruluşları ve farklı sektörlerin temsilcileriyle toplantılar yaparak çalışmalarını anlatıyor. Bu kapsamda Başkan Günel, Kuşadası Belediyesi Encümen Salonu’nda kentteki zincir marketler, 4 ve 5 yıldızlı otellerin temsilcileri ve hurdacılarla buluştu. Geri dönüşüm faaliyetlerinin önemine dikkat çekilen toplantıda, firma temsilcilerine 2872 sayılı Çevre Kanunu’nun ilgili maddeleri ve Sıfır Atık Yönetmeliği gereğince üzerlerine düşen sorumluluklar anlatıldı.

Günel, Kuşadası’nın her geçen gün büyüyen bir turizm kenti olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Modern toplumlar atıklardan gelen kaynakları geri kazanmak zorunda. Dünyada sanayileşme ve kentleşmenin etkisiyle kaynaklar bilinçsizce kullanılmakta. Gittikçe artan oranda karşımıza çıkan atık sorunu, en başta çevreyi daha sonra ise toplumu, aileyi ve bireyi olumsuz yönde etkilemekte. Geleceğin refah seviyesi yüksek ve yaşanabilir kentleri, sıfır atık kentleri olacaktır. Bizim de tüm çabamız Kuşadası’nı bu seviyeye ulaştırmak. Geri dönüşüm konusunda hepimiz üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmek zorundayız. Kuşadası Belediyesi olarak turizmin göz bebeği olan kentimizde sürdürülebilir ‘sıfır atık’ çalışmalarını çok önemsiyoruz.”

Art’s Magazin  Yurt

KUŞADASI BELEDİYESİ, MARKET VE OTEL TEMSİLCİLERİ İLE HURDACILARA ‘SIFIR ATIK PROJESİ’Nİ ANLATTI

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!