TÜRK KAHVESİNİN 600 YILLIK ÖYKÜSÜ KUŞADASI’NDA ANLATILACAK 

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TÜRK KAHVESİNİN 600 YILLIK ÖYKÜSÜ KUŞADASI’NDA ANLATILACAK 

Kuşadası Belediyesi tarafından açılacak Türk Kahvesi Evi’nde hazırlıklarda sona gelindi. Türk kahvesinin hazırlanmasında ve ikram edilmesinde kullanılan geleneksel eşyaların sergileneceği Türk Kahvesi Evi, ziyaretçilerini yaklaşık 600 yıllık bir geçmişe sahip olan Türk kahvesinin tarihinde yolculuğa çıkaracak.

Kuşadası Belediyesi, Türk kahvesi geleneğini tanıtmak ve yaşatılmasını sağlamak amacıyla harekete geçti. Bu kapsamda Marina mevkinde bulunan Rosemary Anı Evi’nin ikinci katında ‘Türk Kahvesi Evi’ açılması için geçen ay çalışma başlatıldı. Hazırlıkların son aşamaya geldiği Türk Kahvesi Evi’nde, kendine has hazırlanma ve pişirilme yöntemi olan Türk kahvesi, bütün yönleriyle ziyaretçilere anlatılacak.

Türk Kahvesi Evi’nde, Türk kahvesinin hazırlanıp sunulmasında kullanılan ve Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel ile koleksiyoncu Haluk Perk arasında imzalanan iş birliği protokolü doğrultusunda sergilenecek bakır ve pirinç cezveler, kavurma tavası, dibek, el değirmeni, tepsiler ve zarflı fincanlar gibi geleneksel eşyalar da yerini aldı. Kuşadası Belediyesi, Türk Kahvesi Evi’yle UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras listesinde de yer alan Türk kahvesi kültürüne sahip çıkmayı hedefliyor. 

Art’s Magazin  Yurt

TÜRK KAHVESİNİN 600 YILLIK ÖYKÜSÜ KUŞADASI’NDA ANLATILACAK 

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!